דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
משפחה ובה אם, אב ותינוקת מחייכים

בריאות התינוקות

מהם הסימנים המקדימים של אבעבועות רוח? איך לעבור את המחלה בשלום? וכמה זמן צריך לחכות לפני שפונים לרופא כשהילד חולה?

כל התשובות מאת המומחיות לרפואת ילדים, דר' חנה גסטר-וייצמן ודר' ורד גרשון-לזרוס

כנרת : "כמה זמן צריך לחכות לפני שהולכים לרופא עם חום של ילד?"

ד"ר חנה גסטר ויצמן עונה: "במקרה והילד הוא ילד בריא בדרך כלל, כדאי לחכות לפחות 24 שעות לפני פניה לרופא, ועדיף, אם מצבו אינו מדאיג, כלומר הוא פעיל, שותה ואוכל מעט, ונותן שתן כרגיל, לחכות יומיים שלושה.

חלק ממחלות החום יעברו מעצמן עד פניה לרופא, ואלו שלא, כבר יהיה מקום להמשך אבחון. המקרים יוצאי הדופן בהם צריך לפנות מיד הם: תינוק עד גיל חודשיים עם חום מעל 38 מעלות, חום שמלווה בקוצר נשימה, ילד עם מחלת רקע שבה יש דיכוי חיסוני, ובמקרים בהם נראה כי יש הדרדרות מהירה במצבו של הילד."

ד"ר ורד גרשון לזרוס מוסיפה: "בעקרון ב- 24 השעות הראשונות קשה לגלות מהו מקור החום. בהמשך, אם הילד חיוני, שותה, משחק, לא חייבים לרוץ לרופא, אלא להוריד את החום באמצעות אמבטיות פושרות, אקמולי או נורופן שניתן לפי משקל גוף.

רק אם נראה משהו חריג יש לגשת. אצל קטנטנים זה יכול להתבטא באי שקט, בכי ללא הפסקה, הקאות, אפאתיות. אצל ילדים גדולים יותר, שמתבטאים ורבאלית זה ניכר בתלונות על כאבים באוזן, למשל. יוצאים מן הכלל הם תינוקות עד גיל חודשיים, שאצלם בכל מקרה של חום מעל 38.3 יש לגשת לרופא.

חשוב לציין שרוב מחלות הילדים הן ויראליות, זאת אומרת, מחלה שחולפת מעצמה, ללא טיפול מעבר להורדת חום והקפדה על שתיה." 
 
איילת: "אבעבועות רוח - האם האביב הוא עונה שבה מתפרצת מתקפת אבעבועות הרוח? חוץ מזה, מהן תופעות הלוואי, הסימנים המקדימים, איך לעבור זאת בשלום והאם רצוי לחסן?"

ד"ר חנה גסטר-ויצמן: "בעבר אכן האביב היה המועד העיקרי לאבעבועות, אך בשנים האחרונות המגמה משתנה ורואים מיני מגפות של המחלה לאורך כל השנה.

החיסון הקיים מומלץ גם בארץ וגם בחו"ל, בכל ארגוני רופאי הילדים. בארץ הוא אפשרי גם דרך הסתדרות הרופאים. יש לדעת כי החיסון אינו מבטיח מניעה מלאה של המחלה, ויש ילדים שיחוסנו ויחלו. כמו כן, לא ברור כרגע האם מספיקה מנת חיסון אחת, או שמי שמקבל חיסון יצטרך מנת דחף נוספת בעתיד. כל עוד החיסון איננו בתוכנית החיסונים הארצית, האחריות לברר בהמשך היא של ההורים 

יש לזכור לברר זאת כדי לא לחלות בגיל מבוגר בו המחלה קשה יותר, וכמובן עולה שאלת ההריון בבנות. למרות זאת, החיסון מומלץ, היות ואבעבועות יכולה להיות מחלה עם תופעות לוואי קשות ואף תמותה, והחיסון בודאות מונע זאת".

ד"ר ורד גרשון-לזרוס מוסיפה: "מדובר במחלה מאד מדבקת, של מעל 90% במגע קרוב. זאת אומרת שבדרך כלל אחים יידבקו. אחוז הסיבוכים אינו נמוך, ונע מזיהומי עור בגלל גירוד של הפצעים, דלקות ריאה, ופגיעות זיהומיות במערכת העצבים המרכזית. סיבוך מאוחר יותר של מי שחלה במחלה בילדותו הוא השלבקת חוגרת, הידוע כהרפס זוסטר ומופיע כפס בגוף ובדרך כלל מאד כואב.

זמן דגירת המחלה הוא בסביבות שבועיים. היא מתחילה בחום, ורק יום יומיים מאוחר יותר מופיעים הפצעים בגוף בכל מקום. בדרך כלל בראש או בגוף ומתפשטים לאיברים האחרים. קיימת גם התפשטות פנימית לתוך מערכת העיכול והשתן, המתבטאת בהקאות, צריבה במתן שתן, וכאבי בטן. כל עוד יש פצעים חדשים ורטובים, ישנה יכולת הדבקה. כשהפצעים מתייבשים, ניתן לחזור לסביבה חברתית.

מעבר להרגעת הגירוד על ידי מריחת קלמין אין הרבה מה לעשות. יש אנטיביוטיקה - זובירקס, הניתנת לילדים בסיכון לחלות, כמו אחים לילד חולה, אך היא יעילה רק אם מקבלים אותה תוך 48 שעות מרגע הופעת הפצע הראשון.

מומלץ מאד לחסן, משום שהמחלה תופיע בצורה קשה יותר אצל הילד השני ואילך. החיסון ניתן מעל גיל שנה ורבע וכרגע לא ידוע על צורך בחידוש. אין תופעת לוואי וגם אם בכל אופן מופיעה המחלה שהחיסון לא תמיד מונע הופעתה, הילד יעבור אותה בצורה קלה.

נירית: "מה עושים עם העור שמתקלף בקרקפת לבני בן השנתיים ועד מתי זה נורמלי?"

ד"ר חנה גסטר-ויצמן: "עור מתקלף בקרקפת? הכוונה כנראה לסבוריאה. לעיתים יש נטיה לעור להתחלף בקשקשת כזו או אחרת כל החיים. הטיפול מתחלק לטיפול טבעי, ורפואי.

הטיפול הטבעי נעשה בשמנים המותרים במגע עם עור הילד, כמו שמן זית, שמן נבט חיטה וכו'. מעסים את הקרקפת כרבע שעה לפני האמבטיה, ובאמבט מסרקים עם מסרק כינים בעדינות עם כיוון צמיחת השער להסרת קליפות. זה יכול לקחת זמן רב עד להטבה משמעותית.

הטיפול הרפואי עושה שימוש במשחות רפואיות שמכילות חומצה סליצילית, שעושה מעין פילינג עדין לקשקשת. שמים אותן בפעולה דומה לשמן, אך הן פועלות מהר יותר, ומומלצות כשיש שכבה עבה של קשקשת המפריעה לצמיחת השיער."

ד"ר ורד גרשון-לזרוס מוסיפה: "אם המרקם הוא כמו של קליפה צהובה, זוהי אלרגיה של העור הנקראת "סבוריאה", שהיא לחלוטין נורמלית גם בגיל שנתיים, למרות שהיא שכיחה יותר בקרב תינוקות קטנים. הטיפול הוא באמצעות שמן אמבט כמו "בלנאום הרמל", אותו מורחים על הראש ומסרקים בעדינות.

אם יש על העור סימנים עגולים ונוצרת התקרחות באיזור, זו יכולה להיות פטריה, ואז יש ללכת לרופא ילדים ולקבל משחה טיפולית. פטריה שכזו מקורה בדרך כלל בחיות בית,לכן יש לבדוק את הכלב/חתול אצל וטרינר ולקבל טיפול תואם."

יפעת: "יציבת ילד - מאיזה גיל ניתן להרכיב ילד על כסא אופניים של ההורים?"

ד"ר חנה גסטר-ויצמן: "ניתן להושיב ילד בכסא האופניים של ההורים מעל גיל שנה, כאשר הוא כבר יושב יציב על רצפה בצורה עצמאית, ללא תמיכה נוספת. אז ניתן גם להושיב אותו במושב בטיחות ברכב, עם הפנים קדימה. כמובן שבאופניים עליו להיות חגור, עם קסדה לראשו, ועדיף כסא שיכול לספק תמיכה אחורית לראש, למרות שזה לא תמיד אפשרי."

ד"ר ורד גרשון-לזרוס מוסיפה: "כמובן שצריכה להיות התיחסות אינדיווידואלית. אם ילד לא יושב לבד עדיין - לא להושיב אותו גם באופניים.

מלבד זאת, בנושא יציבה, הייתי רוצה להדגיש שלא מומלץ לשים ילדים על הליכונים. ההליכון מעט גבוה, והילד צריך לכופף את כף הרגל בכדי להגיע לרצפה, ומתרגל ללכת על קצות האצבעות. ניתן להפעיל את הילד באמצעות הליכונים שצריך לדחוף, או למלא עגלה בקוביות, שתהיה בעלת כוח התנגדות, ולתת לילד לדחוף אותה".

 

רופא בודק תינוק בעזרת סטטוסקופ
{**}