דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
משפחה ובה אם, אב ותינוקת מחייכים

רחצה באמבטיית תינוקות

איך לרחוץ את התינוק בפשטות ובבטחה באמבטייה לתינוקות

מתי אפשר להתחיל: אין מניעה לרחוץ את התינוק מיד עם הגיעו הביתה. אין לפחד מלרחוץ במים וסבון את איזור הטבור או את איזור הברית.

למה תזדקקי: אמבט תינוקות, מושב לאמבט (אופציונלי), סבון רחצה, שמפו תינוקות, מגבת גדולה, חיתול בד או חד פעמי, בגדים ללבישה אחרי האמבטיה, משחה להגנת הישבן, מגבונים לחים וצמר גפן לניקוי העיניים והפנים.

איפה לרחוץ את התינוק: למרות שזה נשמע מוזר, לא חייבים לשים את אמבט התינוקות בחדר האמבטיה דווקא. אם נוח לך יותר לרחוץ אותו בחדרו או בחדר השינה שלך, תוכלי להביא את האמבטיה ואת כל הציוד לשם. יש לכך שני חסרונות בולטים – צריך למלא את האמבטיה במים ואז לסחוב אותה לחדר הסמוך, והחדר עצמו עלול להירטב.

איך למלא את האמבטיה: התחילי ראשית כל במילוי מים קרים, ולאחר מכן הוסיפי מים חמים. בדקי את טמפרטורת המים באמצעות המרפק שלך ולא על ידי כף היד, משום שהאצבעות שלך עלולות להיות חמות או קרות מדי, וכך לתת לך אינדיקציה לא מהימנה על טמפרטורת המים. עקרונית, הטמפרטורה אמורה לנוע סביב 37 מעלות צלזיוס. חשוב מאוד: יש למלא את האמבטיה במעט מים. מומלץ למלא מים בגובה של כ-5 ס"מ, ורצוי לא למלא לעולם יותר מ-10 ס"מ.

לשים אותו בפנים: אחרי שווידאת שהמים הם בטמפרטורה הנכונה ובגובה הרצוי, ולאחר שבדקת שכל הציוד מוכן – אפשר להתחיל במלאכה. הפשיטי את התינוק, והניחי אותו בעדינות באמבטיה, כאשר ראשו מונח על זרועך, ואת מחזיקה אותו מתחת לבית השחי. אם בחרת להשתמש בכסא בטיחות תוכלי להשתמש בשתי הידיים שלך כדי לסבן אותו, אבל אם לא – תצטרכי להשאיר את ידך מתחת לעורפו במשך כל הזמן, כדי שראשו יישאר מעל המים. אל תדאגי אם תינוקך בוכה באמבטיה – זה קורה לרבים, בייחוד בראשית הדרך. זה לא אומר שהוא ישנא אמבטיות לנצח... תוכלי לעטוף אותו בחיתול מבד לפני שאת מכניסה אותו לרחצה – ולהכניסו למים עטוף. כך הוא עשוי להרגיש בטוח יותר.

איך מסתבנים: תוכלי להוסיף סבון תינוקות למי האמבטיה, לפני שאת מכניסה את התינוק לתוכם, וכך לסבן אותו בעדינות עם מעט מים מהאמבטיה ומייד לייבש אותו. לעתים שיטה זו יכולה לגרום לייבוש עורו של התינוק, ולכן אפשר להשתמש גם בשיטה אחרת: לא להוסיף סבון למים, אלא להשתמש בו רק לאחר שהכנסת את התינוק לאמבטיה. אפשר לעשות זאת גם באמצעות מטלית רחצה ספוגה במעט סבון תינוקות. האיזורים החשובים ביותר לסיבון הם הזרועות והמפשעה, נסי לסבן כמה שניתן את הקפלים, ואת המקומות אליהם לא תוכלי להגיע עם הסבון שטפי אח"כ בעזרת צמר גפן ומים. את העיניים נקי עם שתי חתיכות צמר גפן שונות (אחת לכל עין) ללא סבון, אלא עם מים בלבד. ניתן לנקותן על השידה לאחר המקלחת.

חפיפה: את לא חייבת לחפוף לתינוק את הראש בכל יום, ותוכלי להסתפק בחפיפה שבועית אחת או שתיים בלבד (בשאר הימים אפשר לנקות את ראשו באמצעות מעט מים בלבד). אם התינוק שלך לא אוהב את פעולת החפיפה, תוכלי לשחק עמו באמצעות טפטוף מעט מים על ראשו – כך שהוא יוכל להתרגל לתחושה. אפשר גם להשתמש בכובע מצחיה לתינוקות כדי שהשמפו לא יטפטף ויצרוב את עיניו.

להוציא את התינוק: הוציאי את התינוק מן האמבטיה למגבת גדולה שהכנת קודם, ויבשי אותו באמצעותה בעדינות ולא על ידי שפשוף. תוכלי גם לרכוש מגבת שנתליית על צווארך – כך ששתי ידייך ישארו פנויות. יש לדאוג מראש לטמפרטורת חדר של 22 מעלות.

אחרי האמבטיה: הוצאת התינוק מהאמבטיה, כשהוא בוכה בעקבות העייפות מחוויית האמבטיה ותחושת הרעב, עשויה להיות החלק הקשה ביותר בקילוחו. הנקה או בקבוק ובו מזון תינוקות שהכנת מבעוד מועד יוכלו להיות רעיון מצויין. לפני כן אל תשכחי למרוח את ישבנו במשחת הגנה, לחתלו ולהלביש אותו בבגדים נקיים. לאחר שהוא יאכל, הוא יוכל לזכות בשינה נעימה ומתוקה, כשהוא נקי ושבע.

 

אב שופך בעדינות מים על שערו של תינוקו במקלחת
{**}