דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
משפחה ובה אם, אב ותינוקת מחייכים

איתך בבית, אצל המטפלת או בגן?

סוגיית המטפלת או הפעוטון היא נושא סבוך, הכולל היבטים רגשיים מורכבים. מצד אחד, את מעונינת/צריכה לחזור לעבודה. אולם מצד שני, את רוצה לבלות עם ילדך כל שנייה שרק אפשר, לגדל אותו בעצמך ועל פי מיטב ערכייך וחינוכך וליהנות מכל שנייה של השנה הראשונה לחייו. ההחלטה היא שלך ושל בן זוגך, חשוב שתהיי שלמה עם ההחלטה לאחר שבדקת את כל האלטרנטיבות השונות.

מטפלת:
מטפלת פרטית מתאימה במיוחד לתינוקות מגיל שלושה חודשים (בסוף חופשת הלידה) ועד לגיל שנה. מחירה הוא בדרך כלל גבוה, ולמצוא מטפלת טובה יכול להיות אתגר לא קטן. מומלץ בשלב הראשון להתעניין אצל סביבתך הקרובה: האם מישהו שמע על מישהי מוצלחת במיוחד? עם ניסיון וגישה נכונה לפעוטות? שתמצא חן בעיניך ובעיניי התינוק שלך?

בביתך או בבית המטפלת: זו סוגיה נוספת שיש לתת עליה את הדעת. מאוד נוח שהמטפלת באה הביתה, אבל זה יכול קצת להפריע אם אחד מבני הזוג עובד בבית וזקוק לשקט ולריכוז. יתרון נוסף לכך שהמטפלת תטפל בביתה שלה, הוא שייתכן ויהיה לה יותר קל ל'העביר את היום' ועל כן תהיה יותר סבלנית כלפי הילד. לעומת זאת קיימים יתרונות להבאת מטפלת הביתה: אין צורך לטלטל את התינוק ממקום למקום, הוא נמצא בסביבה מוכרת, אפשר להציץ מדי פעם אל התינוק ולראות מה מצבו וגם אפשר להיות יותר שקטה נפשית – תוכלי להטמין מצלמות וידאו נסתרות, ולראות בדיוק מה קורה בבית כשאת לא שם. הדבר הזה חשוב במיוחד אם את מבחינה בשינוי התנהגותי אצל ילדך ובחוסר חשק ורצון שלו לראות את המטפלת.

בחירת המטפלת: מציאת המטפלת שתמצא חן בעינייך ובעיני תינוקך היא משימה לא פשוטה – אבל רחוקה מלהיות בלתי אפשרית. קבלת המלצות ממכרים היא הדרך הטובה ביותר למצוא אחת כזו. אפשר להתייעץ עם רופא הילדים שלך, עם אחות טיפת חלב וגם לשאול אמהות שאת פוגשת בטיולייך עם העגלה בפארק או ברחוב. גם בגני ילדים בשכונה ודאי יידעו להמליץ לך על מטפלת.
חשוב שלא תתפשרי על מטפלת שלא נראית לך ושאת חשה שלא תיתן לתינוקך את הטיפול הטוב ביותר. היא חייבת לדעת להתמודד עם הרצונות הבלתי פוסקים שלו ברוגע, בנינוחות וללא עצבים או צעקות, ולהתייחס אליו בכבוד ובסבלנות. התחילי את החיפוש כחודש וחצי מראש, כדי שלא תצטרכי להתפשר מחוסר זמן.

מגדירים מראש: חשוב שתגדירי לעצמך מה הכי חשוב לך אצל המטפלת, ותוודאי שאתן רואות את הדברים עין בעין. מטפלת אחת תאהב מאוד לשחק ולשיר עם התינוק שלך, אחרת תהיה מוכנה גם לבשל לתינוק ולך ארוחות מזינות, שלישית תסרב לעשות כלים וכביסה ורביעית לא תהיה גמישה בזמני העבודה. חשוב להגדיר את כל הדברים האלו מראש ולסכם אותם.

הדרגתיות: אחרי שבחרת במטפלת שנראית לך, תני לתינוק שלך זמן להתרגל אליה. התחילי עם מפגש קצר ביניהם, לאחר מכן בקשי ממנה שתבוא למפגש קצר של כשעתיים. הגדילי את זמן וטווח הפגישות בהדרגה וכך תוכלי לבחון מקרוב את הקשר בין המטפלת לבין התינוק, ולראות האם גם ילדך חש נוח איתה.

פקחי עין: גם אחרי שהמטפלת החלה לטפל בתינוק, המשיכי לפקוח עין ולשים לב לקשר ביניהם ולתגובות שלו אליה. האם היא נענית לו מייד כשהוא בוכה? האם היא נהנית לשחק איתו? לדבר איתו? להראות לו דברים חדשים? או שאולי נגמר לה הכוח והחשק אחרי שהיא מחליפה לו חיתול? מהי תגובת התינוק למטפלת? האם הוא שמח לפגוש אותה? בוכה בכל פעם שהיא מגיעה?  חשוב מאוד שתהיי עירנית ותישארי עם האצבע על הדופק.

דו"ח מצב: מאוד לגיטימי לדרוש מהמטפלת דיווח יומי – מתי התינוק אכל? מה היא הכינה לו לאכול? כמה הוא אכל? איך היה מצב הרוח שלו היום? חשוב מאוד לשמור על תקשורת פתוחה וישירה כבר מהתחלה. אל תפחדי לדרוש את כל המידע מהמטפלת – אחרי הכל זה הילד שלך.

משפחתון:
המשפחתון הוא פתרון ביניים בין מטפלת פרטית לבין גן ילדים: מדובר במטפלת ששומרת בביתה על מספר תינוקות בעת ובעונה אחת. במשפחתון, התינוק צריך להסתגל לאינטראקציה עם תינוקות אחרים, בסביבה חדשה. המשפחתון מתאים לתינוקות מגיל שלושה חודשים ומעלה.

למשפחתון יש מספריתרונות מובהקים, בראש ובראשונה – הפלוס הכלכלי. מדובר בפתרון לא יקר, שמאפשר לך לחזור לעבודה בראש שקט, כשאת יודעת שמטפלת אחראית משגיחה על התינוק שלך. נוסף על כך, משום שיש תינוקות נוספים בפעוטון, הורים נוספים יפקחו עין על הצוות המטפל.

בתחום הפעוטונים לא קיים פיקוח ממשלתי, ולכן מומלץ לקבל המלצות מהורים אחרים שתינוקם בפעוטון. כדאי לבדוק אם יש במקום מספיק צעצועים, איך נראה המקום, כיצד הוא מתוחזק וכיצד את מתרשמת מהמטפלת. היחס המקובל והמומלץ הוא 1:5 – מטפלת אחת על כל חמישה פעוטות. משפחתון שמכיל יותר ילדים עלול להיות בעייתי, משום שהתינוק שלך לא יקבל מספיק תשומת לב מהמטפלת. כמו כן חשוב שתהיה במשפחתון גינה, מכיוון שטיול לגינה הציבורית עם חמישה ילדים עלול להיות משימה בלתי אפשרית.

טווח הגילאים במשפחתון הוא דבר חשוב נוסף שעלייך לבדוק: עדיף שכל הילדים יהיו בערך בגיל של תינוקך. ילדים גדולים ממנו בהרבה עלולים להתנכל לו או להרביץ לו, ואם התינוק שלך גדול בהרבה משאר התינוקות במשפחתון, זה עלול לשעמם אותו.

דברים נוספים שחשוב לבדוק: האם מדובר באוכל טרי ומגוון שהמטפלת מכינה מדי יום? מיהם העובדים הנוספים במקום ומהי הכשרתם? מהם התכנים המועברים לילדים? מה קורה בפעוטון במשך היום? האם ילדיה הגדולים של המטפלת מגיעים? האם במשפחתון עובדים גם בערבי חג?
תרגישי בנוח להפתיע מידי פעם בביקור באמצע היום ולהתרשם מפעילות המטפלות במקום.
אל תחששי לשתף את המטפלת בחששות שלך לגבי התנהגויות של הילד, ולשאול את כל השאלות שמטרידות אותך ובעיקר סמכי על תחושתך והאינטואיציה שלך.

אם ובנה הקטן צוחקים
{**}