דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

את בשבוע ה 34 להריון

גלי מה עובר על גופך ואילו שינויים חלים עלייך בשבוע הריון 34. היכנסי עכשיו למידע נוסף על שבועות הריון באתר מטרנה.

את בשבוע ה 34 להריון

בצקות ברגליים וורידים בולטים (דליות) הן שתי תופעות מוכרות שאת עשויה לפגוש בשלבים המתקדמים יותר של הריונך.

בצקות ברגליים:
הבצקות נגרמות בעקבות האטה של מחזור הדם וכתוצאה מהצטברות נוזלים בגוף. התופעה, שמתחילה בדרך כלל כבר בשליש הראשון להיריון, מחמירה עם התקדמותו, ככל שהגוף נעשה כבד יותר.
איך אפשר להקל? לנוח ככל שאפשר ולהרים רגליים, ולהתנחם בעובדה שהבצקת נעלמת בדרך כלל אחרי הלידה.
אם את סובלת מבצקת, חשוב שתשימי לב לתופעות נוספות, דוגמת לחץ דם גבוה וחלבון בשתן, שביחד עלולות להעיד על רעלת היריון.

ורידים בולטים ברגליים (דליות):
הסיבה לתופעה היא בעיה בשסתומים שאחראים להחזרת הדם מהרגליים ללב. התוצאה היא הצטברות דם בוורידים, המתבטאת בבליטות הנקראות דליות. בתקופת ההיריון, בנוסף להורמון הפרוגסטרון הגורם להתרופפות של השרירים ובכך להרחבת השסתומים, כובד ההיריון לוחץ על הוורידים, והם מתקשים להתרוקן. ככל שההיריון מתקדם, כך עולה הסיכוי להיווצרות דליות, בשל משקל הרחם הגדל. כמו כן, אם סבלת מהתופעה לפני ההיריון, נראה שתסבלי ממנה גם במהלכו, ואולי אף באופן חמור יותר.
תופעת הדליות ברגליים לא נחשבת מסוכנת כאשר היא קלה, וגם אין לה כל טיפול במהלך ההיריון. אם את רואה החמרה במצב, פני לרופא, כיוון שייתכן שמדובר בדלקת ורידים, כיבים דלקתיים בעור ואפילו בקריש דם. 
להקלה על המצב את יכולה להשתדל להרים רגליים ככל שאפשר, להימנע משיכולן, להיעזר בהומיאופתיה ולבצע פעילות גופנית מתאימה.

דימום וגינאלי:
בכל שלב של ההיריון עלייך להתייחס לדימום וגינאלי ברצינות רבה. אמנם בשלבים האחרונים של ההיריון, לקראת הלידה, מדובר בדרך כלל בתופעה נורמאלית, שנובעת ככל הנראה מפתיחת הפקק הרירי בצוואר הרחם לקראת לידה, אך בשלבים אחרים הדימום יכול לרמוז על בעיות שונות. למשל, היפרדות שליה (במחצית השנייה של ההיריון), שעלולה לגרום לסיבוכים הן אצל האם והן אצל העובר, או שליית פתח, מצב שבו השליה ממוקמת בתחתית הרחם וחוסמת את דרכו של העובר החוצה. בכל מקרה, בדיקה מיידית של מקור הדימום תקטין את הסיכוי לחזרתם של מצבים כאלה.

למידע נוסף על שבוע הריון 34

{**}