דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

בנק דם טבורי

בזמן שבוע 25 להריון ובזמן ההריון בכלל חשוב לדעת על נושא בנק הדם הטבורי האוגר דם לשימושים רפואיים. לפרטים נוספים על שבועות הריון היכנסו לאתר מטרנה.

כל המידע על בנק הדם הטבורי
תאי גזע מדם טבורי: הם צעירים, זמינים וקלים לקליטה, ובנוסף, ניתנים לשימוש גם בקרובי משפחה.

תאי גזע ממוצא טבורי הם התאים היחידים שאינם התמיינו וקיבלו תפקיד ייעודי בגוף. הם צעירים, הם זמינים והם קלים לקליטה, ומתאימים גם לסיוע לקרובי משפחה.
הדם הטבורי הוא שם הכינוי לדם המצוי בשיליה ובחבל הטבור בעת ההריון. טכנולוגיות מתקדמות מאפשרות כיום לאנשי הרפואה לשאוב דם זה עם סיום תהליך הלידה, ולשמר אתו לצורך שימוש רפואי עתידי.
 
הסיבה העיקרית בגינה חשוב מאוד לבצע שימור של דם טבורי היא היכולת של תאי דם אלו לרפא מגוון רחב של מחלות סרטניות. הדם הטבורי מורכב מתאי גזע, המהווים את אבני הבניין של הגוף. תאים אלו הם צעירים, בעלי מספר אפסי של פגמים, ונטולי זיהומים, כך שהתועלת הרפואית מהם עשויה להיות גבוהה במקרה הצורך. תאי גזע אלו נשאבים מחבל הטבור של התינוק, ולמעשה נלקחים מגופו של האדם עצמו, כך שאם בעתיד יהיה צורך בהשתלה תהיה התאמה של 100%, ולא יהיה צורך לחפש תורם להשתלה. נוסף על כך, אם חלילה יש צורך לבצע השתלה באחד מבני המשפחה בדרגה קרובה, הסיכויים להתאמה גבוהים מאוד.

חשוב מאוד לציין כי פעולת השאיבה נעשית מחבל הטבור של התינוק לאחר שיצא לאוויר העולם, פעולה שאינה פוגעת כלל בתינוק או באם. בעת הצורך ניתן לעשות בדם זה שימוש ללא כל מעורבות האדם עצמו, בניגוד להשתלה ממוח העצם, שהוא תהליך פולשני הנעשה תחת הרדמה.

כיום, ניתן לשמר את הדם הטבורי ל -20 שנה לכל היותר, אולם בעתיד תהיה יכולת לשמר תאי גזע ללא הגבלת זמן, ולהשתמש בהם בעת הצורך.
בעבור אלו מכם המקפידים על מצוות הדת, חשוב לדעת כי שימוש בתאי גזע מדם טבורי נתמך על ידי ההלכה, ואינו פוגע במצוות הדת.

אז איך מתבצע האיסוף והשימור של דם טבורי?

כאמור, איסוף הדם הטבורי נעשה מחבל הטבור של התינוק, העשיר בתאי גזע חיוניים, ונשמר לשימוש עתידי בעת הצורך.
תהליך איסוף הדם הטבורי מתחיל טרם הלידה בעת יצירת קשר עם נציגי החברה שתפקידם לאסוף ולשמר את הדם הטבורי. תחילה יש למסור פרטים מלאים ולמלא מספר טפסים, וניתן לצאת לדרך.

בשלב הבא שולחת החברה ערכה מיוחדת לאיסוף דם טבורי. בתוך הערכה תוכלו למצוא מבחנות ללקיחת דם מהאם, שקית איסוף סטרילית מיוחדת לחדר ניתוח, שקית כיסוי סטרילית, חומר מחטא, הוראות למיילדת ומדבקת זיהוי ללקוח. בתוך ערכה זו מצויים גם שלל המסמכים עליהם היולדת צריכה לחתום. בעת הלידה יש לקחת עימכם את השקית לחדר הלידה, וליידע את הצוות הרפואי על הצורך לאסוף דם טבורי, ולקחת בדיקת דם ורידי מהאם.

בסיום תהליך הלידה ולאחר ניתוק חבל הטבור, כאשר השיליה עדיין ברחם, המיילדת מחברת מזרק לחבל הטבור, המחובר מצידו השני לשקית האיסוף, כך הדם המצוי בשיליה ובחבל הטבור נאסף לשקית הסטרילית שהיתה מצויה בערכה. התינוק אינו מעורב כלל בתהליך הדגימה, וגם במהלך הלידה לא מבוצעת שום פעולה לצורך הגדלת כמות הדם בחבל הטבור. במקביל לאיסוף הדם הטבורי נלקחת דגימה מדמה של האם על מנת לוודא כי הדם תקין וראוי לשימור.
חשוב לדעת כי איסוף של דם טבורי יכול להתבצע גם כאשר הלידה היא בניתוח קייסרי, וגם כאשר ישנו הריון מרובה עוברים.

לאחר שמסתיים האיסוף מנת הדם נשמרת בטמפרטורת החדר עד שמגיע נציג של בנק הדם הטבורי לאסוף אותה לאחסון קבוע. הדם הטבורי מקורר לטמפרטורה של 196 מעלות צלזיוס מתחת לאפס עד שעובר לפאזה גזית, וכך הוא מוקפא. לאחר השלמת התהליך מקבלת המשפחה הודעה כי הדם שומר בהצלחה. 

המידע הינו באדיבות טבורית בנק דם טבורי 

מעוניינת במידע נוסף על שבוע 25 להריון ? ניתן לקבל פרטים נוספים על שבועות ההריון השונים במאמרי האתר.
 

תינוק שזה עתה נולד
{**}