דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

גם בן הזוג יולד, האומנם?

העובר גדל בתוכך, את מרגישה כל תנועה גלגול ובעיטה שלו, כבר תשעה חודשים בציפייה והתרגשות להכיר את פלא הבריאה הקסום שבתוכך

העובר גדל בתוכך, את מרגישה כל תנועה גלגול ובעיטה שלו, כבר תשעה חודשים בציפייה והתרגשות להכיר את פלא הבריאה הקסום שבתוכך את מוצאת את עצמך נושמת, מדברת, צוחקת היריון ומלטפת את הבטן באהבה אינסופית. בן זוגך לעומתך חווה את הכול קצת אחרת, מהצד, רק מלהתבונן או לשמוע אותך הוא מרגיש בהיריון. הוא בעצם בסוג של היריון , עובר יחד איתך תשעה חודשים מרתקים שבהם הוא חווה תחושות דומות לשלך. למשל כשאת מרגישה בעיטה או כבד לך הוא מרגיש גם אי נוחות ואולי אפילו יתלונן בפנייך שיש לו צרבות ושממש כבד לו, לעיתים אולי תשמעי פו ושם שהוא ממש עייף ושכפות הרגליים שלו מאוד צריכות מגע מפנק ושהכתפיים אוי הכתפיים פשוט כואבות לו ושהוא מרגיש שכרגע הוא חייב לנוח.  כששניכם יוצאים לבלות עם חברים גם הוא מניח את כפות ידיו על הבטן, ולא לא התבלבלת הוא מניח אותן על הבטן שלו כמין סימן להזדהות איתך ולעיתים אפילו לא במודע.

בני הזוג שלנו בהיריון יחד איתנו! בגלל זה חשוב להכין אותם ללידה גם. הם עוברים במהלך לידה בדיוק מה שאנחנו עוברות. אומנם אנו סובלות יותר פיזית מכאב אך רובם יחושו אי נוחות מסוימת אולי לא תדעי זאת באותו רגע ולא בטוח שהוא אי פעם יספר לך אבל תהיי בטוחה שכשיישאלו אותו איך הייתה לו הלידה? כן כן הלידה שלו הוא יספר מנקודת המבט שלו את הלידה שלו. אני תמיד מסבירה לבני הזוג שיש סיכוי שכשמגיעים לשלב הלחיצות בלידה ובת זוגם מתחילה ללחוץ כולם בחדר רוצים לעזור ואז מהמקום הזה לוחצים יחד איתה, לה נולד תינוק ולכל השאר טחורים לכן גם כאן אני מדריכה איך לוחצים נכון כדי לנסות להימנע מטחורים עד כמה שניתן.

בגלל שבן הזוג עובר יחד איתך היריון שלם גם אם הוא לא מבקש להיות נוכח בכל בדיקה או לתמוך בך בלידה כמו שאת רוצה זה ממש בסדר אבל חשוב שתסבירי לו מה עובר עליך, מה חשוב לך לקבל ממנו, האם תרצי שהוא יהיה בלידה, היכן יעמוד בשלב הלחיצות, האם ילך לתינוקיה או שיישאר לצידך וכו'.. 
זהו ממש תיאם ציפיות. ובאותה שיחה לשמוע גם מה עובר עליו, איך ההיריון שלך משפיע עליו, למה הוא זקוק כרגע. אומרים שגם בני זוג חווים  שינויים הורמונאליים לכן חשוב לתת להם מקום , לבטא את עצמם. נכון שאנחנו סוחבות, קשה וכבד לנו ורק אנחנו מרגישות את העובר הגדל בתוכנו אבל צריך לזכור שבן הזוג לא חווה את אותו דבר, השפה שהאישה מדברת היא גיבריש עבור בן זוגה על כן ממליצה בחום לשתף את בני הזוג בתחושות, ברגשות ובעיקר במה שחשוב לכן לקבל מהם לאורך ההיריון ובלידה. אפשר להסביר שחשוב לכן שהוא יהיה נוכח בקורס הכנה ללידה ולבדוק מולו האם זה בסדר ואם לא אז לנסות לבקש שיגיע אולי לחלק מהמפגשים (אם מדובר בקורס קבוצתי) בעיקר לחלקים שבהם מלמדים על תנועתיות ונשימות. קחו בחשבון שגברים רואים אחרת את ההיריון והלידה וייתכן שתופתעו לגלות שהציפיות שלהם שונות משלכן וזה ממש  בסדר העיקר שתדברו על זה. אל תשמרו בבטן   

והכי חשוב שתהיה לידה טובה וחוויה נפלאה לך לבן זוגך ולתינוקך 

אורית הלפגוט- דולה, רפלקסולוגית ומטפלת מוסמכת ברפואה משלימה בהתמחות היריון ולידה, זירוז לידה והשראת לידה, מכינה ללידה בשילוב מיילדת . מקימת  'הקו האישי' הנותן מענה מקצועי של מיילדת ודולה משבוע 37 ועד הלידה 24 שעות ביממה. 

אישה יושבת לצד גבר
{**}