דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

דם עוברי וחבל הטבור

בשבוע 39 להריון ובהריון בכלל חשוב לדעת על חבל התבור,דם עוברי הנקרא גם דם טבורי, מי חותך את החבל ועוד. לפרטים נוספים על שבועות הריון היכנסו לאתר מטרנה.

חבל הטבור – דם עוברי, מי חותך ועוד

לחבל הטבור נקשרו הקשרים סמליים הנוגעים לקשר הרגשי העמוק המחבר בין האם לתינוקה, גם אחרי שנולד. אך מהו בעצם אותו חבל ?

לשיליה יש כלי דם המתרכזים ונאספים לחבל הטבור דרך שלושה כלי דם בלבד: שני עורקים ווריד אחד. חבל הטבור מחובר מצד אחד לשיליה ובקצהו השני לטבור העובר.

הדם הטבורי הוא דם חבל הטבור. עבור זוגות המעוניינים לאספו בשל יתרונותיו הבריאותיים נעשה הדבר מיד לאחר לידת התינוק, לפני הוצאת השיליה בדרך כלל. בדם זה קיימים תאי גזע. תאי גזע אלה אחראים על ייצור כל התאים הבודדים במערכות הדם והחיסון שבגופנו. על בסיס מדעי זה נעשים מדי שנה אלפי איסופים של דם חבל הטבור, לאור מעלותיו. השימוש בתאי גזע אלו לצורך טיפולים והשתלות נהוג בתחום רחב של מחלות כגון סרטן, לוקמיה, אנמיה חרמשית ועוד.

חיתוך חבל הטבור

אין מה למהר ולחתוך את חבל הטבור לאחר יציאת התינוק. דמו לא יזרום בחזרה לשיליה. תחילה תתחיל המיילדת לנגב את התינוק שזה אך יצא משאריות המים, הדם, הריר והוורניקס.

ברוב המקרים חותכים את חבל הטבור בתוך חצי דקה או דקה מהלידה. השיטות הדוגלות בלידה טבעית ממליצות על חיתוך של שתי דקות מהלידה. יחד עם זאת, עיכוב גדול מדי אינו רצוי.

לפני החיתוך שמה המיילדת על חבל הטבור מצבטי פלסטיק ורק אז תחתוך את החבל שביניהם.

האם חיתוך חבל הטבור כואב לתינוק ? לא. ניתוק החבל מפסיק את אספקת החמצן לתינוק ומגרה את מרכז הנשימה שלו לפעול. ולכן נוצר הבכי הראשון של התינוק, שהוא למעשה קולה של הנשימה הראשונה שלו.

לעיתים, אם מבקש זאת האב, הוא בהחלט מוזמן לעשות את החיתוך בעצמו. לחיתוך חבל הטבור קיים הקשר רגשי-סמלי ומכאן הנטייה לשתף את האב בתהליך.

מעוניינת במידע נוסף על שבוע 39 להריון ? ניתן לקבל פרטים נוספים על שבועות ההריון השונים במאמרי האתר.

 

אישה אוחזת תינוק
{**}