דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

זירוז? השראת לידה?

הגעת לשבוע 40 ואת ממש כבר רוצה ללדת. אז קודם כל מזל טוב סיימת 40 שבועות!

הגעת לשבוע 40 ואת ממש כבר רוצה ללדת. אז קודם כל מזל טוב סיימת 40 שבועות! חשוב שתדעי שזהו רק תאריך משוער,  שבועות ההיריון מחושבות על פי מועד הווסת האחרונה אך לא תמיד ידוע מועד הביוץ המדויק על כן תאריך הלידה הוא משוער ותתכן סטייה של שבוע יותר או פחות בשבועות ההיריון, רק 7 % מן הנשים יולדות בתאריך המשוער שלהן. הרבה יולדות לפני ואף אחרי.
כעת מה שזה אומר הוא שאת המשך המעקב שלך את אמורה לבצע בבית החולים שבו את מתכננת ללדת. כל יומיים –שלושה כשתגיעי למעקב יחברו אותך למוניטור, יבקשו למדוד לחץ דם, יתנו לך סטיק לבדיקת חלבון בשתן ובהמשך תכנסי לבדיקת רופא שכוללת גם בדיקת אולטראסאונד. 
במידה ולא תלדי עד לשבוע 41 ימליצו בבית החולים להתחיל בזירוז או בהשראת לידה. פרוטוקול זירוז או השראת לידה נקבע בכל בית חולים באופן שונה ואף סוג הזירוז. יש כאלו שפרוטוקול הזירוז אצלם נקבע  ב 41+3 יש ב41+0 ואף יותר הכול תלוי היכן את מתכננת ללדת. לעיתים ישנה הנחיה להתחיל בלידה מסיבות רפואיות גם מתחת לשבוע 40
כשמדברים על זירוז לידה מתכוונים לאחת משתי אפשרויות : השראת לידה או זירוז לידה
מהי השראת לידה? התחלת תהליך לידה כשאין דינמיקה צווארית דהיינו טרם התפתחו תנאי לידה- אין מחיקה ואין צירים. האמצעים שבהם משתמשים בהשראת לידה זהים ברוב בתי החולים וכמובן ההחלטה באיזה אמצעי להשתמש היא שיקול של הרופא והצוות שבבית החולים.  
מהו זירוז לידה? קידום לידה שהחלה או שנעצרה. כלומר ישנה דינמיקה צווארית- פתיחה (קטנה או גדולה), מחיקה והתקצרות צוואר הרחם ויש צורך להניע את תהליך הלידה, לעזור לתהליך להמשיך להתקדם.
במקרים הבאים ייתכן ויבקשו להתחיל בלידה: ניטור עובר אינו תקין, היסטוריה מילדותית קודמת כמו היפרדות שיליה וכו..,מהלך היריון והיסטוריה רפואית, הופעת רעלת היריון (חלבון בשתן, לחצי דם, סכרת), גרד קיצוני בכל הגוף, האטה בגדילת עובר, ריבוי או מיעוט מים, מצוקה עוברית, האטה בתנועות העובר על פי מה שהאם מספרת או בבדיקת האולטרסאונד של הרופא , הריונות של יותר מעובר אחד תוך שיקולים משתנים בהתאם למצג של כל עובר וכו.. 
בהחלט שיש דרכים טבעיות שניתן להיעזר בהן (במידה והגוף בשל לכך) על מנת להניע את התהליך או לקדם לידה שנתקעה ואף צירים שאינם אפקטיביים וכדאי לנסות זאת במידה וישנה הנחיה רפואית או כי עברת את שבוע 41:
טיפולים ברפואה משלימה כגון רפלקסולוגיה  ,דיקור או נקודות שיאצו.
הליכות על חול ים במטרה ללחוץ על נקודות בכף הרגל שיכולות להתחיל בלידה.
לישת בצק - המטרה להפעיל אזורי רפלקסים בדומה לכף הרגל אך גם להניע את האנרגיה.
שתיית שמן קיק –השמן מופק מצמח שנקרא קיקיון שהוא רעיל לגוף לכן בשתייה שלו הגוף יבקש להתרוקן על מנת להתנקות מן הצמח. הרעיון בשתיית השמן הוא לייצר גירוי של המעיים אשר יובילו להתכווצויות של הרחם. ניתן אגב גם לעשות זאת ע"י חוקן . יש לקחת בחשבון ששתיית השמן יכולה לסייע בהתחלת לידה אך גם  לגרום לשלשולים ולהתייבשויות ובכך להגיע ללידה מותשת וחסרת אנרגיה.  
גירוי הפטמות ועל  ידי כך הפרשת הורמון הנקרא אוקסיטוצין (האחראי על כיווץ הרחם ובכך יוצר צירים).
קיום יחסי מין – בזרע הגבר ישנו חומר הנקרא פרוסטגלנדין שמטרתו לרכך את צוואר הרחם.
כמוסות שמן נר הלילה משבוע 37 על מנת לעזור להבשלת צוואר הרחם . ניתן להביא ללידה ולבקש מהמיילדת שתחדיר את השמן תוך כדי בדיקת וואגינאלית. כאן חשוב רק לדעת כי השמן אינו מומלץ למי שיש הסטוריה רפואית של בעיות בבלוטת התריס, לאחר קיסרי , בהריונות מרובי עוברים, דלקות בשתן או פטריות וואגינליות.  בכל מקרה מומלץ להיוועץ עם גורם מקצועי לפני נטילת הכמוסות.
הרפייה, דמיון מודרך, יוגה , מדיטציות וכל דבר שאת מתחברת אליו ושמרגיע.
פעילות גופנית מתונה כמו עלייה במדרגות והליכה.
שתיית מיצוי של צמח הנקרא כוהוש שחור – יש להתייעץ עם הומאופת מוסמך בנושא זה.
שתיית מיצוי או חליטות של עלי פטל משבוע 34 ועד אחרי הלידה.

והכי חשוב שתהיה לידה טובה וחוויה נפלאה לך לבן זוגך ולתינוקך
אורית הלפגוט- "עוצמת הריפוי" - דולה, רפלקסולוגית ומטפלת מוסמכת ברפואה משלימה בהתמחות היריון ולידה, זירוז לידה והשראת לידה, מכינה ללידה בשילוב מיילדת . מקימת  'הקו האישי' הנותן מענה מקצועי של מיילדת ודולה משבוע 37 ועד הלידה 24 שעות ביממה. 

 

אישה בהיריון עם מכשירי זירוז
{**}