דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

כל מה שצריך לדעת על הנקה

בזמן שבוע 41 להריון ובזמן ההריון בכלל חשוב לדעת על הנקה ועל תופעות בזמן הנקה. למידע ופרטים נוספים על שבועות הריון היכנסו לאתר חברת מטרנה.

הכנה ללידה – מה צריך לדעת על הנקה?

רבות דובר על יתרונות ההנקה. בינך לבין עצמך החלטת לפני הלידה כי תהיי מעוניינת להניק. ואז מגיע היום הגדול של הלידה. את פוגשת לראשונה בחייך את תינוקך היקר. המעמד כל כך מרגש עד שאת שוכחת את העניין. אך אז שואלת המיילדת אם תהיי מעוניינת להניק מייד בחדר הלידה.

את לוקחת את תינוקך ומחברת אותו אל שדך. אינך בטוחה כי הוא יונק נכון, ומה בכלל יוצא משם אם בכלל. אבל הוא נרדם שם כאילו זה מקומו הטבעי מאז ומתמיד. את שבויה בקסמו, מאוהבת.

במחלקת היולדות, לאחר שהתאוששת קמעה מהלידה, את מבהירה לאחיות כי את מעוניינת להניק. בבקשה, העריסה לרשותך. העניין הוא שאין לך חלב. נו, טוב. התינוק שלך מצידו ממילא לא מראה סימני התעניינות גדולים באכילה. הוא ישן. וישן. וישן. אז מה קורה כאן ?!

לאחר כיום מתחיל להיווצר אצלך הקולוסטרום, אותו נוזל צהבהב, עתיר בחלבונים ואנרגיה בריאה. את מצליחה להניק את תינוקך והוא מוצץ את הנוזל. האושר גדול.

ואז, לאחר עוד יום את מגלה כי יש לך גודש עצום בשדיים, והם מאיימים להתפוצץ. הכאבים איומים, השדיים חמים ואת לא יודעת את נפשך מרוב סבל. דומה שאין התאמה בין הביקוש להיצע: התינוק ישן ושדייך מתמלאים חלב ללא פרופורציה. מה עושים ? אל דאגה. הסנכרון בין השניים הוא עניין של יום-יומיים. בינתיים, על מנת להקל על הכאבים, תוכלי לעשות מקלחת חמה ולסחוט משדייך מעט חלב, תוך כדי..

לחילופין, תוכלי לשים מעט עלי כרוב קרים על השדיים (לא על הפטמות), אך לא לזמן רב, היות שהם בעלי נטייה דווקא לייבש את החלב.

מה שהכי חשוב לעשות בשלב זה הוא להניק ולהניק. תינוקך תוך ימים יהיה יותר ערני. בזמני העירנות הללו הוא יינק. כך יקרה שמהר מאוד תווצר התאמה בין הביקוש להיצע ולא תסבלי יותר מגודש.

האם חסר לך חלב ? אל תחשבי כך לעולם. ככל שתרבי להיניק כך תרבי לייצר חלב עבור תינוקך. אם החלטת להניק, עשי זאת ללא מורא. גם אם נדמה לך ש"לא יוצא כלום" ושתינוקך בוכה מרעב – אין זה כך. בחודש-חודשיים הראשונים זו הנקה מסביב לשעון. כך יתבסס הרגל היניקה של תינוקך, גופך ייצר חלב בכמות הנדרשת לצרכיו ותוכלי ליהנות מההנקה.

בזמן זה חשוב כי תקפידי על תזונה נכונה, על מנוחה (ככל הניתן) ועל רוגע נפשי. כל זמן שתניקי את תינוקך יהיה למעשה פיסת שלווה כזו.

אם תינוקך מכאיב לך בזמן ההנקה, הרי שאחיזתו בפטמה אינה נכונה. בקשי עזרה מיועצת הנקה או מאחות טיפות חלב בקהילה בנושא. עם תיקון האחיזה של פה התינוק בפטמה לא תסבלי יותר כאבים, לא יתפתחו פצעים ותזכי ליהנות מההנקה.

 

אישה מניקה תינוק
{**}