דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

מגיעים הביתה

מידע אודות הפעם הראשונה של תינוקכם בבית החדש שלו. דרכי התמודדות להורים הטריים באתר מטרנה.

מגיעים הביתה
עכשיו, אחרי שהגעת הביתה בשלום, אפשר להתחיל להירגע קצת, ולעכל בנינוחות את העובדה שאת אמא חדשה לתינוק הכי חמוד בעולם. מייד כשאת נכנסת הביתה, אפילו עוד לפני שסידרת את הדברים שהבאת מבית החולים – נסי להשכיב את התינוק שלך לישון, לאחר שהאכלת אותו .
אנחנו ממליצים לך לנצל כל רגע שהוא ישן כדי לישון בעצמך ולאגור כוחות להמשך. את בהחלט תזדקקי להם.
החדר שבו את משכיבה את התינוק לישון צריך להיות בטמפרטורה של 22 מעלות בחורף ובקיץ. אין צורך לכסות אותו בשכבות רבות מדי אם חם בחוץ.

מה כדאי להכין מראש? 
חיתולים חד-פעמיים
(או חיתולי בד), משחה להגנת הישבן וביגוד מתאים.

כמה סטים בסיסיים של בגדי תינוקות. בדרך כלל מדובר בפריט המכונה Babygrow – מעין אוברול מכותנה הכולל גרביים.
נוסף על כך רצוי שיהיו לך מספר בגדי גוף לתינוקות (עדיף כאלו הנרכסים סביב גופו ושאין צורך להלבישם דרך הראש) ומספר מכנסי תינוקות (הכוללים רגליות). בימים הראשונים לחיי התינוק ייתכן שתידרשי להחליף לו בגדים גם 3 ואף 4 פעמים ביום. זכרי שלא מדובר באדם בוגר, ושהוא יכול בקלות, לעשות את צרכיו על עצמו.
כל הבגדים שהכנת לתינוקך צריכים כבר להיות מכובסים. מומלץ מאוד שלא להלביש אותו בבגדים חדשים שהגיעו מהחנות  וחשוב שתרכשי אבקת כביסה מיוחדת לתינוקות.
בקרוב תקבלי מתנות רבות, ובהן בגדים, קופונים למוצרי תינוקות ועוד מתנות ופריטים רבים. חלקם הגדול שימושי לימים הראשונים, לכן מומלץ לחכות מעט עד תחילת הרכישות. בגיל הזה התינוק שלך זקוק לסט בגדים חדש כמעט כל חודש – ולכן לא כדאי לקנות בגדים רבים בבת אחת, אלא מומלץ לפצל את הקניות ולערוך אותן בהדרגה.
כדאי להכין מראש מס' מערכות לבוש (בגד גוף, מכנסי תינוק ו Babygrow, בהתאם לעונה כמובן), כך תדעי שיש לך לפחות מס' ימים שקטים, ורק אז תוכלי להתפנות לעשות כביסה.

עריסה היא פריט חשוב נוסף, וגם סט מצעים מכובס עבורה. רוב התינוקות לא אוהבים ללכת לישון במיטת התינוק הגדולה מיד עם לידתם. הם "הולכים בה לאיבוד" ובדרך כלל מרגישים טוב יותר במיטה קטנה, שהם יכולים לחוש בדפנותיה, ופעמים רבות נצמדים אליהן. ניתן לשכור בחנויות לדברי תינוקות.

דאגי לאוכל טעים ומזין: בימים הראשונים אחרי חוויית הלידה, וכשאת צריכה לטפל בילד, חשוב במיוחד שיהיה לך בבית אוכל טעים ומזין – בין אם את מיניקה ובין אם לאו. אוכל ביתי ומזין ייתן לך את הפנאי להתאושש מחוויית הלידה ולהתחיל להתרגל לחייך החדשים ולאדם החדש שנכנס לחייך.

הכיני מיטה רזרבית: פעמים רבות אמא שלך (או שלו) תרצה לבוא ולשהות איתך בימים הראשונים, כדי לעזור לך בהתמודדות החדשה עם הפעוט. מיטה מתקפלת או חדר אורחים, אם יש לך, יוכלו לסייע לך להעביר את הזמן הזה בנעימים.

אל תדאגי להמשך: כל ציוד חדר הילדים (כמו השידה, העגלה והצעצועים) יכול להגיע גם לאחר כמה ימים. אחרי שאת יולדת ומגיעה הביתה, תוכלי להתקשר לחברה שבה הזמנת את הציוד, והוא יגיע אלייך כעבור יומיים. נשים רבות אוהבות לסדר את חדר התינוק כמה ימים לאחר הלידה, כחלק מהארגון החדש של חייהן.

בירורים: בררי את הטלפון של טיפת החלב באיזור מגורייך ושל רופא ילדים בשכונתך (תוכלי לעשות זאת באמצעות שיחה למוקד קופת החולים שאת חברה בה). מומלץ גם שתכיני בהישג יד טלפון של אמא מנוסה או רופא שקרוב אלייך ואת סומכת עליו, שתוכלי לטלפן אליהם בשעות מוזרות, כדי לשאול אותם שאלות שיציקו לך. אם נולד לך בן זכר, תוכלי גם להתחיל לחפש טלפונים של מוהלים.

להעביר את הזמן בנעימים: חשוב להיות מוכנים לשהות ביתית נוחה של כמה ימים. את זקוקה ל'ניקוי ראש' מדי פעם, ולכן כדאי שתיערכי מבעוד מועד עם דברים שאת אוהבת ושעושים לך נעים. לא בטוח שתשתמשי בהכל, משום שיש תינוקות שנמים וקמים כל הזמן. אבל אחרים יכולים, בקלות, לתפוס תנומה של מספר שעות באמצע היום, ואז עיתונים, ספרים, סרטים וכן הלאה יוכלו להעניק לך כמה שעות של 'ניקוי ראש'.

הקשיבי לאינסטינקטים שלך: אין כמו החושים האימהיים שלך. אל תפחדי לעשות את שאת מרגישה וללכת עם תחושותייך  – לנתק טלפונים, לא להזמין אנשים, כן להזמין אנשים ובכלל לעשות כל שמתאים לך. כל השאר כבר יסתדר מעצמו. הדבר הכי חשוב הוא שתהיי במיטבך. כל דבר שמקדם את התחושה הזו הוא לגיטימי ויתקבל בהבנה.

נמצאת בשבועות הראשונים עם התינוק שלך ויש לך לבטים לגבי התזונה או שגרת היום שלו? היועצות שלנו כאן בשבילך גם בקבוצת הוואטס אפ "שבועות ראשונים" - לחצי כאן כדי להצטרף

סדר יום: כך צפוי להיראות היום הראשון - מה לעשות ולמה חשוב לשים לב בכל שלב

11:30

משתחררת מבית החולים

לזכור לקחת את כל הדברים ממחלקת היולדות

12:15

מגיעה הביתה

הניקי אותו או הכיני לו תחליף חלב, בדקי אם צריך להחליף לו חיתול, השכיבי אותו לישון

13:00

התינוק ישן

עשי סידורים נחוצים (טלפון של רופא ילדים, טיפת חלב וכו'), פנקי את עצמך בארוחה מזינה

13:30

התינוק מתעורר רעב

הניקי אותו / הכיני לו תחליף חלב, בדקי אם צריך להחליף לו חיתול

14:10

התינוק בוכה

הרגיעי אותו, נענעי אותו בעדינות, או נסי לעשות לו מסז'

14:30

התינוק הולך לישון

נסי לנוח או עסקי בפעילות פנאי שאת אוהבת

15:00

התינוק מתעורר ובוכה

בדקי אם הוא רעב. אם לא – הרגיעי אותו

15:25

התינוק חוזר לישון

נסי לנוח

19:00

התינוק מתעורר ובוכה

הניקי אותו או הכיני לו תחליף חלב, בסיום הארוחה בדקי אם צריך להחליף לו חיתול

19:40

התינוק חוזר לישון

נסי לנוח

21:30

התינוק מתעורר ובוכה

הניקי אותו או הכיני לו תחליף חלב, בסיום הארוחה בדקי אם צריך להחליף לו חיתול

22:00

התינוק חוזר לישון

לכי לישון גם את

01:30

התינוק מתעורר ובוכה

הניקי אותו או הכיני לו תחליף חלב, בסיום הארוחה בדקי אם צריך להחליף לו חיתול

02:00

התינוק ממשיך לבכות

בדקי אם הוא עוד רעב, אם לא – אולי יש לו גרפס

02:30

התינוק מסרב להירגע

נסי להרגיע אותו, נענעי אותו בעדינות בזרועותיך

02:50

התינוק חוזר לישון

חזרי לישון

04:30

התינוק מתעורר ובוכה

הניקי אותו או הכיני לו תחליף חלב, בסיום הארוחה בדקי אם צריך להחליף לו חיתול

05:20

התינוק חוזר לישון

חזרי לישון

07:10

התינוק מתעורר ובוכה

הניקי אותו או הכיני לו תחליף חלב, בסיום הארוחה בדקי אם צריך להחליף לו חיתול

עלעול מהיר בטבלה עלול להיראות מדכא ומתיש. זה נכון – אבל זה יעבור לאחר כמה שבועות. יש שני דברים חשובים שתוכלי לעשות כדי לקצר את התקופה הזאת כמה שיותר:

  • הראשון, כדאי לקבוע שגרת יום לשניכם. 
  • השני, להתייחס לתינוק בכבוד, ללמוד להכיר אותו ולזהות את הסימנים שהוא נותן לך. 

כפי שכבר אמרנו, ניתן לייצר עם התינוק מערכת תקשורת טובה מאוד, הרבה לפני שהוא פותח את הפה ומתחיל לדבר. נדרשת לא מעט סבלנות, קשב והקשבה – אבל זה בהחלט משתלם.

הורים מסתכלים על תינוק
{**}