דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי הוא ניתוח אשר לעתים משמש כדרך חלופית לילוד תינוקות. בואו לקרוא עוד באתר מטרנה אודות ניתוח קיסרי ולגלות מתי,אם ולמה עושים בכלל ניתוח כזה.

ניתוח קיסרי
מקור שמו של הניתוח הקיסרי נובע מדרך לידתו, של יוליוס קיסר, שליט רומא. מקור השם הוא מהמילה הלטינית "קאסיוּס"(חתוך) מכאן שפירושו מלטינית של "ניתוח קיסרי" הוא "ניתוח חיתוך".
בספרות חז"ל, מופיע "ניתוח קיסרי" בשם: יוצא דופן, כלומר, תינוק שנולד דרך דופן הרחם. "יוצא דופן, והבא אחריו - שניהם אינן בכור לא לנחלה ולא לכהן" (משנה מסכת בכורות פרק ח', משנה ב').

בניתוח קיסרי מוציאים את התינוק הישר מן הרחם, מבלי שיעבור בתעלת הלידה. ניתוח קיסרי  "קלאסי" מתבצע על ידי חיתוך אנכי במרכז בטן ההריון ,דרכו ניתן להוציא את התינוק. החיתוך התחתון, שבו משתמשים יותר בימינו, הוא חיתוך קטן יותר , במהלכן מאבדת היולדת פחות דם, קל יותר לסגור אותו, החלמתו מהירה יותר והוא אף מאפשר לידה טבעית בהריונות הבאים.

ניתוחים קיסריים שכיחים יותר בהריונות של נשים שבעבר כבר נותחו בניתוח קיסרי, כאשר הרופא חושב שהתינוק נמצא במצוקה ולא יוכל לעמוד בלידה טבעית, במקרי חירום בהם דופק התינוק יורד, שילית פתח-מצב בו השיליה יושבת נמוך ומכסה על פתח הרחם, היפרדות שיליה-מצב של התנתקות חלקית או סופית מקיר הרחם, בקרב נשים מבוגרות או שמנות מאוד, נשים הסובלות מרעלת הריון, לחץ דם גבוה, התפרצות הרפס שעלול להדביק את התינוק בתעלת הלידה, או נשים הנושאות תאומים או שלישיות בבטנן. כמו כן שכיח הניתוח במקרים בהם העובר גדול מאוד או במצב במצג עכוז. כלומר הראש לא נמצא בתעלת הלידה ויש סכנה בלנסות ולהפוך אותו. במקרים רבים ניתוח קיסרי הוא תוצאה של לידה פעילה שנקלעה לסיבוכים (לדוגמא, קרע ברחם הגורם לדימום קשה) ולא נותרה ברירה אלא לערוך ניתוח חירום.
ישנן גם נשים, המעדיפות לעבור ניתוח קיסרי מרצונן החופשי, הן בשל חווית לידה טבעית טראומתית, הן בשל תאריך ויום ספציפי ומסיבות נוספות.

בכל מקרה ומקרה, בוחן הרופא את פני הדברים לגופו של עניין ומפעיל שיקול דעת לגבי אישור הניתוח. שכן בסופו של דבר, ניתוח קיסרי הוא ניתוח לכל דבר. ניתוחים קיסריים, אשר אינם ניתוחי חירום , נקבעים לרוב לסביבות השבוע ה 39 להריון. 

למעט ניתוחי חירום מסוימים, הניתוח הקיסרי מתבצע ברוב בתי החולים בהרדמה אפידוראלית. זוהי הרדמה מקומית, הנעשית בזריקה, ע"י מרדים מומחה ,המקהה את תחושת העצבים בחוט השדרה.  כאשר ההרדמה מתחילה להשפיע על פלג הגוף התחתון של היולדת, יחל רופא הנשים בביצוע החתך ובהוצאת הילוד והשליה.

לאחר הוצאת התינוק, יחתוך הרופא את חבל הטבור. מכאן והלאה יעבור התינוק את כל "התהליך המקובל" :תיעוד זמן הלידה, ניקויו משכבת הווניקס, בדיקת אפגר (לעיתים תינוקות אלו מקבלים ציון אפגר נמוך שעלול לנבוע מהשפעות של חומר ההרדמה. לתינוקות שנולדו בניתוח קיסרי יש סיכוי של 50% לקבל ציון אפגר נמוך משל תינוקות שנולדו בלידה ספונטנית), בדיקה ע"י רופא ילדים.  באותה עת, יתפור הרופא ליולדת את הרחם והשכבות החיצוניות עד לעור. ברוב המקרים, בשלב זה, מבקשים מהמלווים לצאת מחדר הניתוח ובסך הכול, אורך הניתוח כולו כ 40 דקות.
יולדת שנותחה בהרדמה אפידוראלית תתעורר תוך זמן קצר אך סביר שתרגיש חלשה מאד, מבולבלת וכאבים שלאחר הניתוח. יולדת בהרדמה כללית, ייתכן שלא תתעורר בהמשך מספר שעות בשל חוזק ההרדמה. 

תינוק שנולד בניתוח קיסרי עדיין מושפע מההרדמה שניתנה לאמו היולדת, ועל כן יראה ישנוני מעט ומנומנם. לעומת זאת, הוא נראה "יפה" יותר, שכן לא היה צריך להידחק בתעלת הלידה ועל כן, ישמור ראשו על צורתו העגלגלה.
 

בטן הריונית לצד תינוק בחדר ניתוח
{**}