דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

עיסוי פירנאום

בזמן שבוע 40 להריון ובזמן ההריון בכלל חשוב לדעת עיסוי פירנאום ומה יתרונותיו ובאיזה אופן נעשה העיסוי. למידע נוסף על שבועות הריון היכנסו לאתר מטרנה - הכי קרוב לאמא

הכנת הפירנאום ללידה

פירנאום הוא השם לאיזור המצוי בין פי הטבעת לבין פתח הנרתיק. על מנת להקל על הלידה מומלץ לעסות איזור זה ולהעלות את גמישותו. הרקמה המצויה בפתח הנרתיק הופכת גמישה עם העיסוי וכך ניתן לנסות ולהימנע מחתך החיץ המבוצע בעת הלידה.

מומלץ מאוד להתחיל ולעסות את הפירנאום החל משבוע 34 להריון. נוסף על כך, מומלץ מאוד גם לחזק את שרירי ריצפת האגן על ידי התעמלות מיוחדת, ולהקפיד על שינוי תנוחות במהלך הלידה כולה. שילוב של שלושת אלו יסייע לך בלידה קלה וחלקה יותר לאם וגם התינוק.

לעיסוי איזור הפירנאום יתרונות רבים:

עיסוי של איזור הפירנאום מפחית את תחושת הכאב והצריבה הנלווים ליציאת התינוק, מפחית את הסיכוי לחתך חייץ, ומאפשר לאישה ההרה להכיר טוב יותר את התחושה בה השרירים באיזור רפויים, על מנת שתוכל לשחזר תחושה זו במהלך הלידה עד כמה שניתן.

בעת עיסוי הפירנאום חשוב מאוד לעסות את המקום בצורה עדינה, לא לעסות בעת שהאיזור לוקה בזיהום, וכמובן לשים לב שלא מעסים בטעות את איזור השופכין.
את העיסוי מומלץ לעשות עם שמן שקדים או עם תערובת של שמנים המסייעים להגמשה של העור.

כיצד מעסים את איזור הפירנאום?

ראשית חשוב מאוד שהאישה ההרה תקפיד לנשום עמוק בעת העיסוי ולהרפות את האיזור. ברגע שהאישה מוכנה ניתן להתחיל בעיסוי. מעניק העיסוי ישב על שרפרף, יטבול שתי אצבעות בשמן וימרח על האיזור.

על המעסה להקפיד להחדיר את שתי האצבעות המעסות לעומק של 2-3 ס"מ בלבד. תנועת העיסוי נעשית כך שהמעשה מושך את פתח הנרתיק למטה ולצדדים בכיוונים מנוגדים זה לזה. למעשה תנועת העיסוי היא כאילו מציירים את האות T אבל הפוך, באופן זה שני צידי הפירנאום מקבלים מתיחה באופן שווה.

לאט לאט ובהדרגה יש להגדיל את אופן המתיחה לצדדים. המעסה מותח את השרירים למשך 5 שניות ואז מרפה.

יתכן שהאישה ההרה תרגיש אי נוחות או עיקצוצים במהלך העיסוי, במקרה כזה רצוי מאוד לנסות לנשום עמוק, להירגע ולהרפות את השרירים לצורך הצלחת העיסוי. אם האישה או המעסה מרגישים מאוד לא בנוח רצוי להפסיק את העיסוי, ניתן לעבור לידה טובה גם ללא פעולה זו. חשוב מאוד שנותן העיסוי ינהג עם האישה ההרה באופן רגיש ועדין, ויהיה סבלני וקשוב לכל אורך העיסוי.

 

אישה בהיריון מקבלת עיסוי
{**}