דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

אימא מספיק טובה – על רגשות אשם

נשים רבות מייסרות עצמן ברגשות אשם לא מעטים בכל הקשור לגידול התינוק שלהן. למרות שהקפידו להניק, הקפידו על זמן איכות והעניקו לו את כל תשומת הלב, קראו את כל הספרות המקצועית בענייני גידול תינוקות, שמרו על אש קטנה את הקריירה המשגשגת שלהן וניסו להראות טבעיות ומשוחררות ככל יכולתן, הרי שלבסוף הן מצאו עצמן מלאות ספקות, שאלות ותהיות האם תפקדו היטב ותהו מדוע אינן תמיד מאושרות.

מסתבר שבלתי ניתן לתפקד בכל החזיתות. האם השעבוד הטוטאלי לגידול התינוק החדש מתבקש מאליו ? האם דרך זו היא האלטרנטיבה היחידה והנכונה ? האם קיימת אמת אחת לגבי גידול התינוק ?

תמי ילדה את תינוקה הבכור לפני כשנה והיא עדיין אינה מדמיינת למסור אותו למסגרת כלשהי. כל יום הוא הנאה מושלמת עבורה והיא מתמסרת בטוטליות לגידולו ומתענגת על כל שעה. היא עדיין מניקה ואינה חולמת להתחיל בגמילה. היא מאמינה גדולה בעיקרון הרצף וחשה מחוברת בכל נימי נפשה לתינוק. היא זנחה את הקריירה שלה בעולם ההייטק ורוקמת מדי פעם חלומות על עסק פרטי קטן בתחום הלבשת ילדים. אך בכל זאת הספקות מנקרים בה מדי פעם: האם באמת קיבלה את ההחלטה הנכונה ? האין היא מוותרת יותר מדי על צרכיה שלה ? מה יקרה כשתינוקה יגדל והיא תצטרך לחפש מקום עבודה חדש?

מצד שני, ענת, גם היא אם טרייה. גם היא אוהבת אהבת נפש את תינוקה. אולם ענת חשה שאינה יכולה להעניק לבנה את מלוא הרעננות והסבלנות שלה במידה ותהיה סביבו 24 שעות ביממה. היא חשה מחנק וניוון ללא חברה של אנשים בוגרים מסביבה. לכן, בגיל 4 חודשים מסרה את תינוקה למשפחתון עליו קיבלה המלצות חמות והיא מרוצה מאוד. למרות זאת, ליבה נצבט לעיתים קרובות כאשר היא נזכרת בבנה הקטן שעה שהיא בעיצומה של ישיבה: האם דואגים להאכילו בזמן ? האם הצליח להירדם ?

בשני המקרים נתקבלה החלטה טובה. כל אישה בחרה בפתרון המתאים לה. שתי הנשים ויתרו על דבר מסוים והרוויחו דבר אחר. אך יחד עם זאת לשתיהן רגשות אשמה: תמי הפסידה קריירה, ופרנסה בטוחה. ענת ויתרה כביכול על זמן רב יותר עם בנה וקטעה את ההנקה. מדוע אין לנשים אלה הרגשת שלמות עם החלטותיהן?

דומה שככל שהמידע אודות הורות הולך ומתרבה (קורסים, סדנאות, ספרות מקצועית ואינטרנט) הרי שהבלבול רק מתעצם. התמקצעות ההורות תורמת רק לרגשות אשם אצל האמהות.

לפני עשרות שנים המצב היה קל ופשוט: מסרת את תינוקך למסגרת כלשהי וחזרת לעבוד. כיום האם הטריה מקבלת מסרים כפולים ומנוגדים : מחד לאמהות מושלמת ומאידך לקריירה משגשגת ..

מקור נוסף לרגשות אשם הוא עצם הגידול: האם בחרתי עבורו את המעון הטוב ביותר ? האם איני קשוחה מדי בהצבת הגבולות ? האם אני מגינה עליו מספיק ? האם אני נותנת לו מספיק תשומת לב, שהרי צריך גם לדאוג לזוגיות, לפרנסה, לעבודות הבית ולקריירה ?

בתוך מערבולת זו אין כל פלא כי ישנן נשים החשות רגשות אשם. מה ניתן לעשות על מנת להימנע מהם, או לפחות להקל בנושא ?

פשוט להכיר במגבלות: זמן הוא משאב שתמיד יחסר. הבית לא צריך להיות תמיד נקי. הארוחות לא תמיד צריכות להיות מוגשות בזמן. יש בהחלט מקום לחלוק את המטלות עם הבעל, לקחת עזרה בתשלום וגם לדאוג לעצמך מדי פעם.

בכל הקשור לגידול ילדים וטיפוח משפחה וקריירה - אין נוסחת קסם, אולם הדבר החשוב ביותר הוא להיות שלמה עם הפתרון שמצאת לדרך הגידול לאחר בחינה מעמיקה של כל האלטרניטיבות שעומדות בפנייך.
לדעת שבחרת את הטוב ביותר עבורך במסגרת האפשרויות ולזכור שכל החלטה שתיקחי היא הפיכה וניתנת לשינוי בהמשך הדרך..

יד בוגרת אוחזת יד תינוק
{**}