דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

כל הסיבות לשמור דם טבורי

מדוע חשוב לשמור דם טבורי? למה זה משמש? מידע אודות תאי גזע מדם טבורי ועוד מחכה לכם באתר מטרנה.

תאי גזע מדם טבורי: הם צעירים, זמינים וקלים לקליטה, ובנוסף, ניתנים לשימוש גם בקרובי משפחה. 

דם טבורי הוא דם הנמצא בשלייה ובחבל הטבור, ובעזרת הרופא או המיילדת בבית החולים ניתן לשאוב אותו עם סיום הלידה מחבל הטבור, ולשמור לשימושים רפואיים עתידיים.

שואלים את עצמכם, מדוע כדאי לעשות זאת? הסיבה לכך ברורה. דם טבורי הוא דם העשיר בתאי גזע, אבני הבניין שלגוף האדם, אשר ביכולתם לטפל ולרפא מחלות שונות, רובן סרטניות. מטבעו של דם טבורי, תאי הגזע שבו הם תאים צעירים, נטולי זיהומים ובעלי מספר מועט עד אפסי של פגמים, כך שתועלתם הרפואית גבוהה. כל אלו הם הסיבה הראשונה במעלה אשר בגינה מומלץ לשמר דם טבורי, אך הם אינם הסיבה היחידה.

התאים הנלקחים מחבל הטבור של התינוק יוכלו לשמש אותו בעת הצורך במרוצת השנים. מאחר והתאים מגיעים למעשה מגופו של האדם עצמו, אין צורך לחפש תורם להשתלה. עובדה זו מהווה יתרון נוסף - בתרומה עצמית מובטחת התאמה של 100%, כלומר נמנע מצב שבו הגוף דוחה את התאים המושתלים.
בנוסף, אם משתמשים בתאי הגזע לאחד מבני המשפחה מהדרגה הקרובה ביותר, סיכויי ההתאמה גבוהים והסיכוי לדחיית התאים המושתלים נמוך יותר.

אם חס וחלילה נדרש להשתמש בתאי גזע, השימוש בתאי גזע מדם טבורי הוא הקל ביותר. הדם נלקח דרך חבל הטבור לאחר שהתינוק יצא לאוויר העולם וחבל הטבור עצמו נותק, כך שמדובר בפעולה שאינה משפיעה כלל על התינוק או על האם. לאחר מכן נשמר הדם בבנק דם מיוחד, ובעת הצורך משתמשים בו, שוב, ללא כל מעורבות של האדם עצמו. כל זאת בניגוד להליך ההפקה של תאי גזע ממוח העצם, או אז מדובר הליך פולשני הנעשה על פי רוב בהרדמה חלקית או מלאה.

חשוב לציין, כי את הדם הטבורי ניתן לשמר ל-20 שנה בהתאם לניסיון המדעי המוכח, אם כי בעתיד ניתן יהיה לשמר את תאי הגזע מהדם הטבורי גם לתקופות ארוכות יותר ולמעשה לתקופה בלתי מוגבלת. זאת, ככל שיגדל הניסיון.
לכל המקפידים על מצוות הדת כדאי לדעת, כי השימוש בתאי גזע מדם טבורי אינו כרוך בלבטים אתיים והוא נתמך על ידי ההלכה.

כל אלו מהווים את הסיבות הטובות ביותר לאסוף ולשמור את הדם הטבורי, וליהנות מחיים שקטים ובטוחים יותר.

אז איך אוספים ושומרים ? מתי שואבים את הדם, באיזו טמפרטורה שומרים אותו וכיצד נדע שהתהליך הושלם. שימור דם טבורי, שלב אחר שלב.

שימור דם טבורי הוא איסוף ושימור של תאי גזע ראשוניים המצויים בחבל הטבור של התינוק, דרכו מספקת האם חמצן ומזון לעובר במהלך חודשי ההיריון. דם זה עשיר בתאי גזע חיוניים, ולצורך כך פותחה טכנולוגיה להפקת תאי גזע מדגימות דם טבורי והקפאתם לשעת הצורך בעתיד.

הדרך לאסוף את הדם הטבורי היא פשוטה, והיא מתחילה טרם הלידה. השלב הראשון הוא ליצור קשר עם נציגי החברה האוספת ושומרת את הדם הטבורי. יש לתת פרטים ולמלא טפסי הרשמה.

לאחר מכן שולחת החברה ערכה לאיסוף הדם הטבורי. הערכה מכילה שקית איסוף סטרילית המתאימה לחדרי ניתוח, מבחנות ללקיחת דם ורידי מהאם, שקית כיסוי סטרילית, כלורוקסידן לחיטוי חבל הטבור, הוראות למיילדת ומדבקות זיהוי לקוח, וכן מעטפית ובה המסמכים הנדרשים לחתימת היולדת.
יש לשמור את הערכה יחד עם תיק הציוד אותו תיקחו לבית החולים בעת הלידה. כאשר יגיע מועד הלידה, יש לעדכן את המיילדת על הצורך לאסוף דם מחבל הטבור לשקית האיסוף המיוחדת, ועל הצורך לקחת בדיקות דם ורידי מהאם.

הלידה עברה. לאחר חיתוך חבל הטבור ובעוד השלייה נמצאת עדיין ברחם, מחברת המיילדת לחבל הטבור מזרק. המזרק מחובר לשקית איסוף, וכך הדם המצוי בשלייה ובחבל הטבור נאסף ישירות לשקית הסטרילית.
חשוב לציין, כי התינוק אינו מעורב בתהליך, הנעשה לאחר הלידה ולאחר ניתוק חבל הטבור. במהלך הלידה לא מבצעים כל פעולה להגדלת כמות הדם בחבל הטבור, והיא מתנהלת באופן טבעי. אגב, איסוף של דם טבורי אפשרי גם בלידות קיסריות ובלידות מרובות עוברים.
במקביל לאיסוף של דם טבורי יש לקחת דגימה מדמה של האם. שתי מנות אלו נבדקות עוד בבית החולים על מנת לוודא, כי מנת הדם הטבורי תקינה וראויה לשימור.

בתום האיסוף נשמרת מנת הדם הטבורי בטמפרטורת החדר. נציג של בנק הדם הטבורי מגיע לבית החולים ומשנע את מנת הדם לאחסון הקבוע. הדם הטבורי מוקפא בפאזה גזית, בטמפרטורה של 196 מעלות צלזיוס מתחת לאפס. לאחר השלמת התהליך מודיע הבנק למשפחה כי התהליך הושלם.

 

אישה בהיריון אוחזת את הבטן
{**}