דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

מחשבון בדיקות הריון

במהלך ההריון תעברי בדיקות רבות, בדקי במחשבון מתי לבצען.

במהלך ההיריון תעברי לא מעט בדיקות, שיסייעו לעקוב אחר בריאותך ובריאות עוברך. בכדי שיהיה לך קל לנהל את התהליך, מציג לך המחשבון הבא את הבדיקות שעליך לעבור, לפי שבוע ההריון שלך.

אישה בהיריון מחזיקה על הבטן צילום אולטרסאונד
/

שבוע 0-5

בדיקות

בדיקותבדיקות גנטיות - בשליש הראשון מקובל לבצע בדיקות גנטיות לגילוי מומים מולדים, במידה וקיים סיכון כלשהו לדבר (היסטוריה משפחתית, תורשה וכד'). יחד עם זאת, ישנן נשים הבוחרות לעבור בדיקות אלו גם ללא השתייכות לאוכלוסיה ברת סיכון. ככלל, אין מדובר בבדיקות הנוגעות באופן גורף לכלל האוכלוסייה. במידה ושני בני הזוג הם ממוצא אשכנזי, אזי מספר הבדיקות הגנטיות שיתבקשו לעשות הוא הגבוה ביותר. זוגות "מעורבים", או ממוצאים שונים יתבקשו לעשות פחות בדיקות. הבדיקות הגנטיות אליהם מופנים כולם, ללא יוצא מן הכלל הם בדיקות לגילוי נשאות לטיזקס. לקבוצות סיכון מקובל לבצע בדיקות גנטיות לגילוי מחלות כמו גושה, ציסטיק פיברוזיס, קנוון, תלסמיה, מחלת בלום, בדיקת X שביר, אנמיה ע"ש פלקוני ועוד.

הערות

בדיקות סקר גנטיות - מרבית הבדיקות (להוציא "טיי זקס") אינן ממומנות על ידי הקופות.

שבוע 1-6

בדיקות

גילוי ההריון- בדיקות דם ושתן שגרתיות הכוללות סוג דם, ספירת דם, אדמת, VDRL, שתן כללית, תרבית שתן ועוד.

הערות

גילוי ההריון- הבדיקות מתבצעות במעבדה של קופת חולים עם הפניה מרופא נשים בלבד.

שבוע 7-9

בדיקות

בדיקת אולטראסאונד ראשונה- לצורך בחינת חיות העובר (דופק), מיקום ההריון (בתוך או מחוץ לרחם), גודל העובר וגיל ההריון המדויק.

הערות

בדיקת אולטרסאונד ראשונה- ניתן לבצע את הבדיקה אצל רופא הנשים המטפל.

שבוע 8

בדיקות

בדיקות שגרתיות ראשוניות.

הערות

שבוע 10-13

בדיקות

בדיקת סיסי שליה.

הערות

סיסי שליה- הבדיקה מתבצעת בבתי חולים ובמרכזי בריאות.

שבוע 11-14

בדיקות

שקיפות עורפית - בדיקת שקיפות עורף העובר מבוצעת באמצעות אולטרסאונד בין השבועות 10+1 ל - 13+6 להריון. בבדיקה נבדק עובי המרווח התת עורי בעורף העובר. נתון זה לפי ממצאי פרופ' ניקולאידס (לונדון) יכול להיות מדד להערכת הסיכון של בעיות כרומוסומליות בעובר. צוות החוקרים בראשותו בדק 120,000 הריונות וביצע בדיקת כרומוסומים (דיגום סיסי שליה או דיקור מי שפיר), כאשר רמת הסיכון לתסמונת דאון לפי הבדיקה היה 1:300 ומעלה. בשיטה זו גילו 80% מהעוברים עם תסמונת דאון. חישוב הסיכון כולל בתוכו את הסיכון לתסמונת דאון לפי גיל הנבדקת, אורך העובר במ""מ ואת עובי השקיפות העורפית.

הערות

שקיפות עורפית- ניתן לבצע את הבדיקה באופן פרטי או דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים.

שבוע 14-17

בדיקות

סקירת מערכות ראשונה סריקת מערכות מוקדמת מתבצעת לרוב בשבועות 14-16 להריון. זוהי בדיקת אולטראסאונד בה סורק הרופא בקפדנות את אברי גופו של העובר ומוודא את תקינותם במטרה לגלות מומים אנטומיים (מבניים) בעובר. בשבוע זה העובר הוא למעשה עובר מושלם מבחינת איבריו. הרופא עובר על כל האיברים, ועל כל מערכות גופו: קיבה, מעיים, כבד, כיס מרה, סרעפת, דופן הבטן, כליות, שלפוחית שתן, עצמות גפיים, כפות ידיים ורגליים וגם מספר כלי דם בטבור. במקרים מסוימים, בדיקה זו עשויה לרמז גם על חשד למום גנטי. במידה ונמצא חשש למום כזה, מופנית האישה להתייעצות עם מומחה בתחום הגנטי ולפי הצורך נעשות בדיקות נוספות . סקירת המערכות איננה מיועדת לאבחון מומים כרומוזומליים ואין היא מהווה תחליף לסקר הביוכימי או לדיקור הגנטי. אילו מומים ניתן לגלות בסקירה המוקדמת? • מומים של מערכת העצבים כגון מומי תעלת עמוד השדרה – ספינה ביפידה. • מומי לב – החל מ-""מומים קלים"" כגון חור קטן בין חדרי הלב ועד למומים קשים כגון חוסר התפתחות של אחד מחדרי הלב. • מומים של מערכת העיכול – למשל חוסר התפתחות של התריסריון. • מומי דופן הבטן – פתח בדופן הבטן הגורם ליציאת המעיים מחוץ לחלל הבטן .

הערות

סקירת מערכות מוקדמת מורחבת- ניתן לבצע את הבדיקה באופן פרטי או דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים.

שבוע 17

בדיקות

בדיקת חלבון עוברי.

הערות

חלבון עוברי- הבדיקה מתבצעת במעבדה של קופ"ח.

שבוע 17-20

בדיקות

בדיקת מי שפיר- בדיקה גנטית לבדיקת מערך הכרומוזומים של העובר לצורך איתור מומים מולדים, מחלות ועוד.

הערות

בדיקת מי שפיר זוהי בדיקה המבוצעת בטווח השבועות שבין ה – 16 ל – 20. בדיקת מי שפיר משמשת כלי לאבחון טרום לידתי של הפרעות כרומוזומליות ומחלות גנטיות. באמצעות בדיקה זאת ניתן לשלול הפרעות במספר ובמבנה הכרומוזומים, מחלות גנטיות (החשודות מראש) והפרעות בסגירת התעלה העצבית של העובר. כיצד מתבצעת הבדיקה ? הרופא המבצע את הבדיקה מחטא היטב את בטן האישה ההרה על מנת להימנע מזיהום. באמצעות מתמר האולטראסאונד עוקב הרופא אחר מיקום העובר ברחם ואחר תזוזותיו. בהשגחה צמודה אחר העובר, מוחדרת מחט דקה וארוכה לתוך שק השפיר (דרך הבטן) ומשם נשאבת כמות זעירה של מי השפיר (כ 20 סמ""ק). מים אלו הם למעשה שתן העובר והם מכילים מידע גנטי עליו. בתום השאיבה הקצרה יוציא הרופא את המחט מבלי שפגעה בעובר ובכך תסתיים הבדיקה. לאחר הבדיקה תתבקש האישה לחכות חצי שעה במרפאה ותשוחרר לביתה. מקובל לנוח כיומיים לאחר הבדיקה ולהימנע ממאמץ פיזי. חשוב לציין כי הבדיקה אינה כואבת ואורכת מספר דקות בלבד. תאי העובר אשר נמצאים בדגימה אשר נשאבה מודגרים במעבדה כשבועיים-שלושה. כאשר מספרם מספק, מבצעים בהם את הבדיקות הדרושות. לאור הזמן אשר לוקח לתאים להתרבות, תשובה סופית לבדיקת כרומוזומים במי שפיר מתקבלת ברוב המקרים לאחר כשלושה שבועות. כדי לקצר את זמן מתן התשובה, ניתן להיעזר בחלק מהמקרים בשיטות מעבדה מתקדמות ויקרות מתחום הציטוגנטיקה המולקולריתFISH או PCR המאפשרות לקבל תוצאות ראשוניות כבר לאחר יומיים. מכיוון שמדובר בבדיקה פולשנית בכל זאת, עם סיכוי כלשהו להפלה (כתוצאה מזיהום, התכווצות רחמית וצירים, ירידת מים מוקדמת וכו') לא כל אישה תתבקש לבצעה. באילו מקרים כדאי בכל זאת לבצע את הבדיקה ?

שבוע 21-24

בדיקות

סקירת מערכות מורחבת זוהי סקירת מערכות העובר המתבצעת בשבועות 18 – 23 להיריון. בסקירת המערכות המוקדמת כבר נבחנו כל מערכות העובר. יחד עם זאת, קיימים מומים אשר עלולים להתגלות רק בסקירה המאוחרת והמורחבת. בדיקה זו מבוצעת בגישה בטנית, כאשר הרופא בודק שוב את איברי העובר בפרטי פרטים מכף רגל ועד ראש. בנוסף, נבדק קצב גדילת העובר (הערכת משקל של העובר), ונבחנת מיקומה של השלייה. ממצאים כמו גודל תינוק חריג, שלייה נמוכה או שיליית פתח עלולים להביא להמלצה לבצע המשך מעקב היריון קפדני מהרגיל.

הערות

סקירת מערכות מורחבת- נעשית באופן פרטי. גרסה "מקוצרת" של הבדיקה מתבצעת במכונים של קופות החולים.

שבוע 24-28

בדיקות

העמסת סוכר - הבדיקה נועדה לזהות מצב של סוכרת היריונית אשר אינה מצב רצוי בהריון והיא בעלת השלכות שליליות לאם ולעובר. בדיקת העמסת סוכר היא של 50 גרם גלוקוז. בדיקת העמסת הסוכר (OGTT - Oral Glucose Challenge Test) מתבצעת רק אצל נשים אשר אצלן תוצאת בדיקת הסקר לא הייתה משביעת רצון. סיבות נוספות לביצוע העמסת סוכר: נשים אשר סבלו מסכרת היריונית בהריונות קודמים. יולדות עם קרוב מדרגה ראשונה הסובל מסוכרת. נשים להן עובר הנחשב גדול לגיל ההיריון. נשים הסובלות ממצב של ריבוי מי שפיר. לפי החלטת הרופא המטפל. כיצד מתבצעת הבדיקה ? בדיקה זו יש לבצע בבוקר לאחר צום מהערב שלפני (8 שעות לפחות). מהלך הבדיקה כולל מספר שלבים: 1. בדיקת רמת הסוכר בדם לפני הבדיקה - בדיקה בצום. בטופס הבדיקה התוצאה תסומן כ-0. 2. שתייה של 50 גרם גלוקוז מומסים במים. 3. בדיקה של רמת הסוכר בדם לאחר שעה. בטופס הבדיקה התוצאה תסומן כ-60 (לאחר 60 דקות( . 4. בדיקה של רמת הסוכר בדם כעבור שעתיים. 5. בדיקה של רמת הסוכר בדם כעבור שלוש שעות. לאחר בדיקת העמסת הסוכר אמורים לקבל ארבע תוצאות המשקפות את רמת הסוכר בצום, שעה, שעתיים ושלוש שעות לאחר שתיית הסוכר. קיים גבול ערכים תקינים מקובל. בדיקה בלתי תקינה נחשבת כזאת אם ישנם שני ערכים בלתי תקינים. אם קיימים שני ערכים בלתי תקינים הרי שמדובר בסוכרת היריונית ואזי תופנה האישה להמשך מעקב וטיפול צמוד אצל רופא הנשים במשולב עם דיאטנית. קיימות דרגות חומרה בסוכרת היריונית והטיפול מותאם בהתאם.

הערות

העמסת סוכר- הבדיקה מתבצעת במעבדה של קופת חולים.

שבוע 28

בדיקות

נוגדני RH לבעלות RH שלילי בין בדיקות הדם אליהן מופנות הנשים ההרות בתחילת ההיריון נמצאת גם בדיקת דם לזיהוי סוג הדם ולזיהוי ה RH שלהן . במה מדובר ? ה – RH הוא גורם כימי המצפה את כדוריות הדם האדומות. גורם זה נמצא בדמם של כ – 85% מהאנשים, ואלה נקראים בעלי RH חיובי. ל 15% הנותרים אין את גורם זה על הכדוריות, והם נקראים בעלי RH שלילי. מדוע חשוב לדעת את סוג הדם והנוגדנים כמפורט כאן ? · קריטי בעת קבלת עירויי דם. · קריטי כאשר יש סוגי דם שונים מבחינת ה RH בין הגבר לאשתו. במקרה זה רוב הסיכויים שהתינוק יהיה בעל RH שונה מאמו ובמקרה זה עלולה להיווצר בעיה: גוף האישה עלול לייצר נוגדנים כנגד עוברה, ולזהותו כגורם זר בגופה. מתי עלול להיווצר מצב זה בדיוק ? כאשר לאישה RH שלילי. (במצב ההפוך, אם לבעל יש שלילי ולך חיובי – אז אין בעיה). מה הסכנות במידה ומתפתח תהליך של זיהוי העובר כגורם זר בגוף האישה ? מתחיל הרס הכדוריות האדומות שלו, הוא מנסה למלא את החסר ועלולה להיווצר אנמיה קשה, בצקות, הגדלת הכבד והלב ואף מוות תוך רחמי. ולכן, על מנת להימנע מכל סכנה נותנים לאם עם RH שלילי חיסון (אנטי-די). חיסון זה מכיל נוגדנים נגד RH חיובי והוא אפקטיבי למשך מספר שבועות. החיסון ניתן בכל מקרה, כיוון שכל מצב של מגע דם האם בדם העובר עלול לגרום לסכנה. לאחר הלידה ניתן לברר את סוג דם התינוק. חיסון יינתן רק לנשים שילדו תינוק בעל RH חיובי, כדי שלא תספיק לפתח נוגדנים וההיריון הבא שלה יתקדם ללא חשש. חשוב לדעת: · החיסון ניתן בשבוע 28 להיריון וניתן לתת אותו גם עד שבוע 36 להיריון. · חשוב לקבל את החיסון תוך 72 שעות מהלידה. · חשוב בעת כל טיפול פולשני (דוגמת דיקור מי שפיר) להזכיר כי את בעלת RH שלילי.

הערות

נוגדנים לסוג דם- הבדיקה מתבצעת במעבדה של קופ"ח

שבוע 30-33

בדיקות

אולטרה סאונד בטרימסטר שלישי ( 34 – 28 ) בשליש השלישי מערכות התינוק כבר מושלמות. טרימסטר זה מוקדש להעלאה במשקל והמשך הבשלת המערכות בגופו של העובר. מהי חשיבות בדיקת האולטרה סאונד בטרימסטר זה ומה בדיוק בודקים ? הרופא שיבצע את בדיקת האולטרה סאונד יבדוק עם המתמר דרך בטנך מספר פרמטרים: · מצג ומנח · מיקום השליה · מספר כלי הדם בטבור · דרגת בשלות השלייה · כמות מי השפיר · מדדים ביופיסיים: דופק, תנועות, טונוס, נשימה הערכת משקל העובר בהתאם למספר פרמטרים משוקללים (היקף וקוטר ראש, אורך עצם הירך, היקף בטן). נכון, הכול נבדק כבר בבדיקות קודמות, אך יש צורך לחזור ולבדוק את ההתפתחות, שהרי היריון הוא מצב דינמי. כמו כן, אם קיימות בעיות והן מתגלות בשלב זה הרי שניתן לטפל בהן או לקיים מעקב קפדני. לדוגמא, אם נתגלה ריבוי מי שפיר ועובר גדול יחסית לגיל ההיריון ייתכן ותופני לבדיקת העמסת סוכר (לא הסקר, אלא המלאה). מדד משקל העובר הוא מדד חשוב שלא ניתן להסתפק לגביו במדידה שבוצעה מספר שבועות רב קודם לכן. הערכת המשקל בשלב זה (בדרך כלל נעשה בשבוע 30) יספק מידע חשוב לגבי המשך ההיריון. ולכיף שבדבר: מכיוון שמדובר בעובר גדול יחסית ומפותח הרי שגם את תיהני לראות את פניו ואיברי גופו. גם ללא עין מקצועית תוכלי להבחין בנקל בתווי פניו, בתנועותיו ואפילו בשיער שצימח על ראשו החמוד.

הערות

אולטרסאונד להערכת משקל העובר- הבדיקה מתבצעת במכונים של קופות החולים. ניתן לבצע בדיקה רחבה יותר במכון אולטרסאונד באופן פרטי.

שבוע 34-35

בדיקות

בנק טבורי חשיבות בנק הדם הטבורי הולכת ותופסת תאוצה. אם לפני כ - 10 שנים נדיר היה למצוא זוגות אשר השתמשו בשירותי בנק כזה, הרי שכיום שימוש בשירות זה מקובל למדי בקרב זוגות רבים העתידים ללדת. מהו בנק דם טבורי ? מה התועלת הנובעת משימוש בדם הטבורי ? מהו דם טבורי ? בדם חבל הטבור נמצאים תאי גזע בשכיחות גבוהה וניתן לאספם בקלות ולשמרם באמצעות הקפאה עמוקה לצורך עשיית שימוש בהם לפי הצורך, בשלב מאוחר יותר של החיים. תאי גזע מדם חבל הטבור עשויים להציל חיים ולשמש לצורך ביצוע השתלות וזאת במקום חיפוש אחר תרומת תאי מח עצם מתאימים. השימוש בתאי גזע לצורך טיפולים והשתלות נהוג כבר עתה בתחום רחב של מחלות כגון: סרטן, לוקמיה, אנמיה חרמשית, מספר סוגי אנמיה נוספים ו- SCIDS. מה הן התועלות בשימוש בתאי הגזע מדם טבורי ? · תאים הנלקחים מתינוק שזה עתה נולד מבטיחים לו את ההתאמה המושלמת של התאים לכל אורך חייו. בנוסף לכך תאים אלה מתאימים ביחס של 1 ל – 2 לאם או לאב, ובהתאמה של עד 1 ל – 4 לאח או אחות. · השתלות מח עצם שמקורם בתאי דם טבורי עשויות לחסוך ניתוחים לצורך לקיחת תרומה מאחים, וכרוכות בפחות סיבוכים אימונולוגיים ובראשם מחלת השתל-נגד-מאחסן. · תא גזע של ילוד יעיל יותר מעשרה תאי גזע של מבוגר. לפיכך ניתן להשתמש בכמות פחותה יחסית של תאים אשר מקורם בדם טבורי, וללמד אותם יותר בקלות להפוך למשהו אחר. · בהשתלה שמקורה בדם טבורי אפשר להסתפק בשיעורי התאמה נמוכים בהרבה, כי התאים סתגלנים ו'גמישים'. כיצד מתבצע הליך איסוף דם חבל הטבור? דם חבל הטבור נאסף מיד לאחר לידת התינוק, בדרך כלל לפני הוצאת השליה. התהליך מתבצע על ידי סגל חדר הלידה. בתהליך האיסוף אין כל סיכון והוא אינו מלווה בכאב לאם או לוולד, מכיוון שאיסוף הדם מתבצע לאחר ניתוק חבל הטבור. האיסוף אפשרי בלידה רגילה וגם בלידה בניתוח קיסרי. יחד עם זאת חייבים לתכנן מראש את האיסוף, להזמין ערכת איסוף מהחברה וליידע את צוות חדר הלידה בדבר הרצון באיסוף דם הטבור. האם השירות כרוך בתשלום? במידה והיולדת בוחרת באיסוף ושימור הדגימה באופן פרטי, לצורך שימוש עצמי עתידי, כרוך איסוף הדם הטבורי בתשלום. קיימות כיום בשוק מספר חברות המתמחות בנושא. יחד עם זאת, כדאי לבדוק בבית החולים בו את מתעתדת ללדת כי הוא עובד עם כל החברות. במידה ולא – חשוב לדעת זאת מראש, על מנת להחליט אם ללדת בבית חולים זה דווקא או ללדת בבי""ח המאפשר בחירת חברת איסוף דם טבורי לפי רצון היולדת. במידה והיולדת בוחרת לתרום את הדגימה באופן ציבורי, הרי שהתרומה אינה כרוכה בתשלום, אלא בחתימתה של היולדת המאשרת את השימוש בדגימה למטרות מחקר, השתלה או לכל מטרה אחרת. ערכה ההומניטרי של תרומה כזו לא יסולא בפז והיא עשויה להציל חיים.

הערות

מתבצע באופן פרטי מול החברות העוסקות בתחום.

שבוע 36-40

בדיקות

מעקב אצל אחות קופת חולים- בדיקה שבועית הכוללת בדיקת לחץ דם, חלבון בשתן ושקילה.

הערות

בקופות החולים.

שבוע 41-42

בדיקות

מעקב הריון עודף, כולל ניטור עוברי עם הפניה של הרופא המטפל.

הערות

בקופות החולים.

{**}