דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

אולטרה סאונד בטרימסטר שני

מזל טוב, צלחת את מחצית ההיריון. נותרו עוד מספר בדיקות, ביניהן בדיקות האולטרה סאונד. בטרימסטר השני העובר כבר גדול יותר מאשר בסקירת המערכות המוקדמת. העובר ייבחן שנית בשתי בדיקות נוספות

אולטרה סאונד טרימסטר שני:

בדיקה זו בטרימסטר השני מבוצעת באופן שגרתי וללא תשלום על ידי קופות החולים. אין מדובר  בסקירת מערכות אלא פשוט באולטרה סאונד, שכולל בדיקת מספר איברים מצומצם. הבדיקה הזו לא כוללת בדיקת איברי פנים, כמו עיניים, אף, פה ואוזניים, או בדיקת אצבעות ברגליים וכדומה. מכאן שמומלץ לחזור ולבצע סקירת מערכות מורחבת. יש נשים המדלגות על בדיקה זו ומבצעות באופן פרטי את סקירת המערכות המורחבת, המפורטת יותר ממילא.

אולטרה סאונד סקירת מערכות מורחבת (שבוע 20 – 24)

סקירת מערכות היא בדיקת האיברים שנערכת לעובר בעזרת מכשיר אולטרה סאונד על מנת לשלול מומים עובריים מבניים. הבדיקה יכולה להתבצע בשבועות מוקדמים (14-16) בגישה לדנית (וגינאלית) או בשבועות מאוחרים (20-23) בגישה בטנית.

בסקירה המורחבת ישנה חזרה על הבדיקה, בדומה לזו של השלב המוקדם. אולם עתה העובר גדול יותר. מדוע חוזרים על הסקירה ? משום שייתכן ויתגלו מומים אשר בשלב מוקדם יותר לא היו, או שהיו אך לא נראו היות והעובר היה קטן מדי או בשלב אחר של התפתחותו.

מה נבדק בסקירת המערכות המורחבת ?

בבדיקה זו הרופא סורק את אברי העובר מ"קודקוד" ועד "כפות הרגליים".

בנוסף, בדיקה זו משמשת לבדיקת קצב גדילת העובר (הערכת משקלו של העובר), ולקביעת מיקומה של השלייה. ממצאים כמו גודל תינוק חריג, שלייה נמוכה או שיליית פתח עלולים להביא להמלצה לבצע המשך מעקב במהלך ההיריון.

האם הבדיקה חשובה ? כן. ייתכן מאוד שיתגלו בה ממצאים שלא נצפו בסקירה המוקדמת. בסופו של דבר כדאי להשקיע בבדיקה זו על מנת להיות שקטים.

מהו חיסרון הבדיקה ?

חסרונה היחיד הוא בכך שיש לבצעה באופן פרטי ועלותה יחסית גבוהה.

תמונת אולטרה סאונד בטרימסטר שני
{**}