דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

הטרימסטר השלישי – התפתחות העובר

הטרימסטר השלישי הוא בדיוק אמצע הדרך בהריון שלך. זמן טוב לדעת מה קורה לעובר שלך בזמן זה.

חצי שנה מאחורייך ואת קרובה יחסית לתאריך הלידה המשוער. עתה את עוקבת בקפדנות אחר תנועות העובר וסופרת אותם מדי יום, מזהה דפוסים של ערות ושינה אצלו ומתחילה לספור לאחור את דרכך לקראת הלידה המיוחלת. בשבוע 28 מדובר כבר ממש באדם קטן בתוך רחמך, הבועט בך נמרצות ושוקל מעל לקילו. השליש השלישי הוא שליש שיכין אותך פיזית ונפשית ללידה, גם אם את חוששת ממנה. בתום תשעה חודשים תייחלי להגיע לחדר הלידה. העובר עצמו יהיה בשל לחלוטין לצאת לאוויר העולם מבחינת כל המערכות ומבחינת משקלו.

בשליש השלישי ממשיך העובר שלך לגדול ולצבור משקל. ריאותיו צריכות להבשיל, וזהו אלמנט קריטי שיעשה את כל ההבדל בין פג הנולד טרם זמנו עם ריאות בלתי בשלות לבין עובר מושלם עם ריאות מתפקדות. הריאות מתחילות להבשיל בשבוע 28 והתהליך מושלם תוך מספר שבועות.

בשבועות 29 – 33 העובר צומח במהירות ועד שבוע 33 יכפיל כמעט את משקלו לעומת שבוע 28. בסוף שבוע זה מבצעים בדרך כלל את בדיקת האולטרה סאונד האחרונה לצורך הערכת משקל ואז צפוי העובר להימצא עם ראשו כלפי מטה.

בשבועות 34 – 36 ממשיכה העלייה המרשימה של עוברך במשקל. הוא מעלה 200 גר' בשבוע ואת נהיית כבדה יותר ויותר... שכבת הוורניקס המכסה אותו מתעבה והולכת, הוא אוגר שומן וריאותיו כבר יצרו מספיק סורפקטנט (חומר הגורם לבשלות ריאתית). בשבוע 35 מדובר כבר על תינוק בשל, אם כי אם יוולד בשבוע זה עדיין ייחשב כפג.

מסוף שבוע 35 כבר לא עוצרים לידה, במידה והחלה. סיכויי השרידות של תינוק כזה הם גבוהים ביותר ועם הטכנולוגיה הקיימת היום אין בעיה לעזור לתינוק כזה אם יוולד עם קשיי נשימה.

בשבועות 36 – 38 בטנך הולכת ותופחת אך לא עולה יותר (למען האמת, אין לה כבר לאן...).

את ודאי חשה קצרת נשימה עקב לחץ הרחם על הסרעפת. הלילות כבר לא נוחים ואת מתקשה לישון כמו שצריך. הקיבה נלחצת גם היא עקב גודל הרחם, יש יותר צרבות וקשה לעכל ארוחות גדולות. תחושות העובר עשויות להיחלש ולהתמעט משום שכבר אין לו מקום לאותן בעיטות נמרצות אשר אפיינו אותו בתחילת השליש השלישי.

בסוף הטרימסטר השלישי רוב התינוקות כבר נמצאים במצג ראש, מוכנים לצאת. בשליש השלישי קיימת חשיבות למעקב אחר תנועות העובר, כיוון שהוא נותן מידע אודות חיוניות העובר וחיותו. לכן חשוב להקפיד על ספירה של לפחות 21 תנועות המחולקות לשלוש פעמים ביום. אם קיים אצלך חשש שלא הרגשת את עוברך מספיק או בכלל לא, אל תהססי לפנות למרפאה לשם ביצוע מוניטור.

השבועות האחרונים 38 – 40 הם כבר סוף ההיריון. אם יהיה לך מזל תלדי בשבועות אלה ולא "תמשכי" יותר. העייפות חזקה, הגוף כבד ויש הרגשה של "סיום קורס" מצידך. את מייחלת שהלידה תגיע, למרות שאת גם ודאי חוששת ממנה. אל דאגה, תינוקך יגיח בקרוב לאוויר העולם.

 

 

 

אולטרסאונד של תינוק בשליש השלישי להריון
{**}