דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

שבועות הריון: שבוע 34 להריון - מה קורה לך ולעובר?

כאן תמצאי מידע על התפתחות העובר שלך ועל כל מה שעובר עליך בשבוע 34 להריון וגם טיפים לתזונה בהריון

מה עובר עלייך?

בצקות ברגליים וורידים בולטים (דליות) הן שתי תופעות מוכרות שאת עשויה לפגוש בשלבים המתקדמים יותר של הריונך.

בצקות ברגליים:

הבצקות נגרמות בעקבות האטה של מחזור הדם וכתוצאה מהצטברות נוזלים בגוף. התופעה, שמתחילה בדרך כלל כבר בשליש הראשון להיריון, מחמירה עם התקדמותו, ככל שהגוף נעשה כבד יותר.
איך אפשר להקל?
לנוח ככל שאפשר ולהרים רגליים, ולהתנחם בעובדה שהבצקת נעלמת בדרך כלל אחרי הלידה.
אם את סובלת מבצקת, חשוב שתשימי לב לתופעות נוספות, דוגמת לחץ דם גבוה וחלבון בשתן, שביחד עלולות להעיד על רעלת היריון.

ורידים בולטים ברגליים (דליות):

הסיבה לתופעה היא בעיה בשסתומים שאחראים להחזרת הדם מהרגליים ללב. התוצאה היא הצטברות דם בוורידים, המתבטאת בבליטות הנקראות דליות. בתקופת ההיריון, בנוסף להורמון הפרוגסטרון הגורם להתרופפות של השרירים ובכך להרחבת השסתומים, כובד ההיריון לוחץ על הוורידים, והם מתקשים להתרוקן. ככל שההיריון מתקדם, כך עולה הסיכוי להיווצרות דליות, בשל משקל הרחם הגדל. כמו כן, אם סבלת מהתופעה לפני ההיריון, נראה שתסבלי ממנה גם במהלכו, ואולי אף באופן חמור יותר.

תופעת הדליות ברגליים לא נחשבת מסוכנת כאשר היא קלה, וגם אין לה כל טיפול במהלך ההיריון. אם את רואה החמרה במצב, פני לרופא, כיוון שייתכן שמדובר בדלקת ורידים, כיבים דלקתיים בעור ואפילו בקריש דם.
להקלה על המצב את יכולה להשתדל להרים רגליים ככל שאפשר, להימנע משיכולן, להיעזר בהומיאופתיה ולבצע פעילות גופנית מתאימה.

דימום וגינאלי:

בכל שלב של ההיריון עלייך להתייחס לדימום וגינאלי ברצינות רבה. אמנם בשלבים האחרונים של ההיריון, לקראת הלידה, מדובר בדרך כלל בתופעה נורמאלית, שנובעת ככל הנראה מפתיחת הפקק הרירי בצוואר הרחם לקראת לידה, אך בשלבים אחרים הדימום יכול לרמוז על בעיות שונות. למשל, היפרדות שליה (במחצית השנייה של ההיריון), שעלולה לגרום לסיבוכים הן אצל האם והן אצל העובר, או שליית פתח, מצב שבו השליה ממוקמת בתחתית הרחם וחוסמת את דרכו של העובר החוצה. בכל מקרה, בדיקה מיידית של מקור הדימום תקטין את הסיכוי לחזרתם של מצבים כאלה.

מה קורה לעובר?

הערכת המשקל המשוערת של העובר היא בסביבות 2.200 ק"ג. זה רק אומדן, והמשקל משתנה בין עוברים זכרים לעוברים ממין נקבה (זכרים גדולים יותר) ובהתאם לנתונים הגנטיים.

תזונה מומלצת עבורך בשבוע זה

מה רצוי לאכול בתקופה זו של ההריון?
בתקופה זו של ההריון נפוצים מאוד שינויים ברמות הסרוטונין. עקב השפעת ההורמונים השונים על המוח, והשינויים ברמת הסרוטונין נוצרת השפעה גם על מצבי הרוח של האישה ההרה. עם הירידה בסרוטונין תוקף את האישה ההרה חשק למתוק. אכילה של פחמימות תעלה את רמות הסרוטונין ותשפר את מצב הרוח, אבל רק לטווח קצר, ואז שוב יווצר חשק עז למתוק, לכן עדיף לצרוך פחמימות מורכבות, אשר משמרות את רמת הסרוטונין גבוהה לאורך זמן עד לארוחה הבאה.

במהלך תקופה זו של ההריון רצוי:

  • חשוב מאוד להימנע ככל האפשר מצריכת ממתקים, המעלים ומורידים את רמת הסרוטונין במהירות, ומשפיעים על מצבי הרוח.
  • אכלי לחם, רצוי לחם מלא, לאורך כל היום.
  • אכלי ארוחות קטנות המכילות פחמימות מורכבות מידי שלוש עד ארבע שעות.
  • אם מופיע הצורך למתוק מרחי על הלחם מעט ריבה, דבש או טחינה גולמית.
  • אם יש לך צורך במשהו מתוק בכל זאת, נסי לאכול פירות יבשים, או הקפידי על אכילה מתונה של מתוק.

אילו תוספים כדאי ליטול במהלך תקופת הריון זו?

בשבועות אלו נפח הדם של האם כמעט כפול ממה שהיה לפני ההריון, לכן חשוב מאוד להקפיד על נטילת ברזל. ברזל הוא מינרל חשוב לצורך בניית הכדוריות האדומות בגוף, להובלת החמצן בדם לאיברים השונים, ולתפקוד השריר. נטילה של ברזל תמנע מצבים של אנמיה כתוצאה מעלייה משמעותית בנפח הדם, הגורמת לירידה בכמות ההמוגלובין.

במהלך ההריון מומלץ לצרוך ברזל המשולב עם תזונה עשירה בברזל ובוויטמין C.

מכיוון שהברזל לבד אינו חומר יציב, חייבים לשלב אותו במולקולה הגורמת לייצובו. לכן קיימים בשוק תכשירי ברזל שבהם הברזל הקשור למולקולת סולפאט, פומארט או למולקולת ביסגליצינאט. מחקרים העלו כי ברזל המשולב עם ביסליצינאט גורם פחות תופעות לוואי במהלך העיכול. הסוג והמינון המומלץ לנטילה הוא הסוג שימליץ עליו הרופא.

איור של עובר בשבוע 34
{**}