דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

הרפס ו CMV במהלך הריון

נגיף ה – CMV ונגיף ההרפס ידועים כמזהמים השכיחים ביותר באישה הרה, כל המידע על המזהמים במאמר הבא.

נגיף ה- CMV (ציטומדלווירוס) גורם בנשים הרות לזיהום תוך רחמי ולמומים קשים בעובר. אי לכך בתחילת ההריון מתבקשת האם ההרה לעשות בדיקת דם בה נבדקת נוכחות הנוגדנים למחלה. קיימים שני מצבים בהם העובר עשוי להידבק במחלה: כאשר אישה הרה ללא נוגדנים בדמה נדבקת במחלה, או כאשר האישה נושאת את הנוגדנים בדמה ונכנסת להריון מבלי שגופה התנקה לגמרי מהנגיף. דרכי ההדבקה של העובר הם או דרך השיליה, או במהלך הלידה במעבר התינוק דרך צוואר הרחם.

הידבקות בנגיף עשויה במקרים קלים יותר לגרום למומים כמו ראש קטן, פגיעה בראיה או חירשות, במקרים קשים יותר אף עלולה לגרום למוות של העובר. אישה אשר התגלו אצלה נוגדנים למחלה מופנית לייעוץ הריון, ובמהלך הייעוץ יוחל האם לסיים את ההריון, או האם לבצע בדיקות מעקב צמודות לאורך כל ההריון. יחד עם זאת, חשוב לציין כי הסיכוי להדבקת העובר בוירוס אותו נושאת האם הוא קטן, ובמקרים רבים יוולד העובר בריא לחלוטין.

כאשר אנו מדברים על נגיף ההרפס ישנה חלוקה לשני מצבי חולי שונים: הרפס סימפלקס והרפס זוסטר. במקרה בו מדובר בהרפס זוסטר ההדבקה נגרמת על ידי הוירוס Varicella Zoster Virus, שהוא גם הוירוס הגורם לאבעבועות רוח. הוירוס הנל יכול להיות רדום במשך שנים בתאי העצב בגוף, וכאשר הוא מתפרץ מופיע חולי. לרוב הוירוס מתפרץ כאשר ישנו כשל במערכת החיסון בעקבות מחלה, אך הוא עשוי להופיע גם באנשים בריאים. לרוב, המחלה הנגרם מהרפס זה איננה מדבקת, למעט מי שאינו חלה באבעבועות רוח. הרפס זה אופייני בדרך כלל לאיזורים שמהמותניים ומעלה, כאשר לרוב הוא מופיע באיזור השפתיים והפה.

הרפס סימפלקס היא מחלה הנגרמת על ידי הנגיף Herpes Simplex, והוא מאופיין יותר באיזור המותניים ומטה וירוס זה מופיע על אברי המין, ולכן קרוי גם הרפס גניטליס. הרפס זה מופיע לרוב כקבוצה של שלפוחיות, וההדבקה בו היא בדרך כלל על ידי מגע מיני.
כאשר אישה בהריון כורעת ללדת ומופיע הרפס פעיל באיזור הלידה, לרוב תבוצע לידה בניתוח קייסרי על מנת למנוע הדבקה של העובר. אם ישנו הרפס פעיל במהלך הריון אין חשש להדבקה של העובר.

מעוניינת במידע נוסף על שבוע 35 להריון ? ניתן לקבל פרטים נוספים על שבועות ההריון השונים במאמרי האתר.

אישה בהיריון נבדקת על ידי רופאה
{**}