דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

התפתחות שכלית של העובר

קיים קשר בין התפתחות מח העובר ותזונה. קראי כאן כיצד תוכלי לסייע להתפתחות תקינה של העובר שלך

לאורך שבועות ההיריון, קיימים שינויים במרקם, במבנה ובגודל של מוח העובר. מוח העובר עובר שינויים דינאמיים אשר מתרחשים מתחילת היווצרות העובר ועד לסוף ההיריון. בתוך כך, לאורך תקופת ההיריון קיימת צמיחה בקצב משתנה של היקף ראש העובר. לכל גיל היריון ישנו גודל תואם של היקף ראש העובר.  בסביבות שבוע 10 להיריון המבנה המוחי עובר שינויים. השלפוחיות עוברות שינוי לתהליך היווצרות אברים. מזהים קו מרכזי המחלק את המוח לשתי אונות שוות וסימטריות בגודלן.

מוח העובר – השבועות הקריטיים:

השליש השני:

שבועות 22-18 - מתחילים לחוש את תנועות העובר. זהו הזמן החשוב ביותר להתפתחות החושים והמוח.
שבועות 27-23 - במהלך שבוע 23 ל27 מוח העובר ממשיך לגדול ולהתפתח. בשבועות אלו ניתן לזהות גלים של פעולת המוח. העפעפיים מתחילים להתפתח והקרנית מתחילה להיווצר.

השליש השלישי:
שבועות 31-28 - בשלב זה תנועות העובר מגיעות לשיאן. בשבועות אלה, ראש העובר בפרופורציה עם שאר הגוף, השיער מתארך, העפעפיים, הריסים והעיניים מושלמים. העובר מתחיל להיות רגיש לאור, קול, ריח וטעם. המוח שולט על הנשימות וחום הגוף, טונוס השרירים משתפר והריאות מסוגלות לנשום אוויר.

משבועות היריון אלה ואילך העובר ימשיך לצבור משקל ויתקדם במהירות לקראת בשלות שלמה.

התפתחות מוח העובר והתנהגות האם

מחקרים מעידים על כך שאירועים שעוברת האם ההרה משפיעים על עוברה. נמצא כי סביבה מאושרת שלווה ורגועה משנה את מוח העובר: כאשר קליפת המוח של התינוק עבה יותר הוא לומד מהר יותר וניתן לומר אף אינטליגנטי יותר.

התפתחות מוח העובר ותזונה

מחקרים חדשים טוענים שתזונת האישה בזמן ההיריון יכולה להשפיע על מדדים רבים הקשורים בהתפתחות ובריאות העובר, כולל מנת המשכל שלו. בהתאמה, חומצות שומן ייחודיות מסוג אומגה 3 בונות את המוח ומשפיעות על התפתחותו. המקור העיקרי לאספקת חומצות שומן אלו היא מהאם ההרה או המניקה.

מה מומלץ לאכול ?

  • דגי ים צפוניים, העשירים בחומצות שומן מסוג אומגה. יחד עם זאת, אין להגזים בצריכה שכן דגי ים עשירים במתכות כבדות.
  • נשים שאינן צורכות דגים יכולות ליטול תוסף תזונה המכיל חומצות שומן ייחודיות, המותאם לנשים הרות ומניקות (חפשו כאלה עליהן מצויין ללא כספית).
אישה בהיריון מחזיקה את הבטן
{**}