דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

חמשת החושים של העובר

נשים רבות בהיריון תוהות ודאי מה באמת עובר על היצור הזעיר הגדל לו בבטנן ? האם הוא שומע? האם הוא רואה? האם הוא חש בכאב?

העובר נע: בשבוע ה-14 להריון העובר כבר מסוגל לבצע את מלוא מגוון התנועות של תינוק בן יומו. התנועות הן ספונטאניות ומחזוריות. בהמשך חייו ישתמש התינוק בתנועות אלה אשר למד בתקופת העוברות שלו.

רואה: בבדיקת סקירת מערכות אפשר להבחין בתזוזת עדשות העין. זהו תהליך שמתרחש בזמן ראייה ושינה. הראייה היא החוש האחרון שמתפתח בעובר. עד גיל 26 שבועות סגורים העפעפיים של העובר. למרות זאת הוא רגיש לאור: מהשבוע ה-28 להריון ואילך מסוגל העובר לעקוב אחרי אובייקטים, ומהשבוע ה-34 הוא מצליח לפקס את ראייתו, להתקבע על עצמים ולהעריך מרחקים.

על טעם וריח: בשבוע ה-15 להריון נשלמת התפתחות ניצני הטעם בעובר. העוברים מעדיפים מתוק ולכן כאשר האם אוכלת מתוק, עולה תדירות פעולת הבליעה של העובר. גם אפו קשור למנגנון הטעמים: בעת בליעת מי השפיר נכנס הנוזל גם לחללי האף, שם מופעלים קולטנים של מערכת חוש הריח.

שומע: חוש השמיעה מתפתח במהלך השבוע ה-24 להריון, אך העובר מגיב לקול כבר שמונה שבועות קודם לכן. מתצפיות באולטרה סאונד אין ספק שהעובר שומע את אמו. הוא מזהה את קולה והדבר מרגיע אותו. קול אמו משפיע עליו. סביבת הרחם עשירה ברחשים: נשימות האם, הלמות ליבה, תנועתיות הקיבה והמעיים, הדיבור, וגם הקולות שמגיעים מהעולם החיצון. העובר לא נותר אדיש אליהם, ואף מתרגל אליהם.

חש בכאב: מחקרים רפואיים מוכיחים שהעובר חש בכאב. בזמן דיקור מי שפיר או דגימת דם מקרקפתו מגיב העובר לדקירת המחט בקפיצה. מחקרים שבדקו את רמת חלבוני האנדורפינים (חומרים מפחיתי כאב שמפרישה מערכת העצבים) מצאו שרמתם עולה במאות אחוזים אחרי פגיעה בעובר. המסקנה חד משמעית: העובר חש בכאב.

רגיש למגע: בגיל 10 שבועות קיימת רגישות באזור איברי המין. כפות הידיים הופכות לרגישות בגיל 11 שבועות, כפות הרגליים בגיל 12 שבועות, בשבוע ה-17 הבטן והישבן הופכים לרגישים למגע, ובשבוע ה-32 רגישים כל חלקי הגוף. לפיכך קיימת השערה כי  קיימת התפתחות הדרגתית של הקולטנים למגע במערכת העצבים של העובר.

 

תינוק ישן
{**}