דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

יצירת קשר עם העובר בזמן ההריון

ידוע כי העובר הוא יצור מרגיש שמגיב לסביבתו וכדאי ליצור איתו קשר

קולה של האם הוא פרמטר חשוב מאוד בשלב העוברי, חשוב מאוד לדבר עם התינוק במהלך ההריון, לשיר לו, להקריא לו סיפורים ולהתייחס אליו כאילו הוא שומע ומבין. מחקרים הוכיחו כי העובר שומע בבטן אימו צלילים וקולות כבר מראשית חייו. העובר יודע לזהות את קולה של אימו, ואף יודע להבדיל בין קולה שלה לקולן של נשים אחרות, ולכן השפעת קולה של האם חשובה במהלך התפתחות העובר בבטן. גם השפעת קולו של אביו חשובה, שכן האובר מגיב ומכיר גם את קולו של האב.

ידוע כי העובר מגיב ומתיחס לסביבתו, ולמתרחש בה. מחקרים הראו כי העובר מגיב למצבי הרוח של הוריו, ויתכן כי מצב רוח רע ודיכאון עלולים להשפיע לרעה גם על התינוק ועל מהלך חייו.

כמובן שאווירה חיובית, השמעת מוזיקה לעובר ופניה ודיבור ישיר עימו הן פעולות אשר עשויות להיטיב עימו לאחר שיוולד. השמעת מוזיקה קלאסית אמנם לא הוכחה כמביאה לעליה ב – IQ של התינוק, אולם מחקרים שנעשו הראו כי למוזיקה הקלאסית השפעה חיובית על ריכוז החמצן בדמם של פגים. פגים אשר הושמעה להם מוזיקה קלאסית הצליחו להשתחרר שלושה עד חמישה ימים טרם הזמן מן הפגיה, ולהתחזק במהרה, אפקט זה של המוזיקה הקלאסית מכונה אפקט מוצארט.

עוד התגלה כי נשים אשר דיברו ושרו לעובר במהלך ההריון בקול רגוע מנעו את ההפרשה של הורמון ה – ACTH ממוחו של העובר, העשוי לגרום ללידה מוקדמת. ההסבר הרווח הוא שקולות מרגיעים משרים אווירה בטוחה בעובר, ומפחיתים את הורמוני הלחץ.

זיכרון עוברי

מחקרים שנעשו הראו כי תינוק זוכר ומזהה נעימה אשר הושמעה לו בהיותו בבטן האם גם לאחר הלידה. לפיכך, אימהות רבות נוהגות להשמיע לעובר מוזיקה רגועה וקבועה על מנת שיוכל לזהות  את המוזיקה הזו גם לאחר הלידה, ולהרגע כאשר הוא שומע מנגינה מוכרת. עם זאת, התפתחות השמיעה נעשית רק משבוע 22 ואילך, ולכן אין כל טעם בהשמעת מוזיקה בשלב מוקדם יותר של ההריון.

יחד עם זאת, מחקרים הוכיחו כי התינוק שוכח את כל מה שהיה בתקופת הרחם כארבעה ימים לאחר הלידה, ולכן אימהות אשר מעוניינות לשמר את המנגינה המוכרת בזכרונות של התינוק צריכות להשמיע לו אותה שוב ושוב גם אחר כך.

כך או כך, ודאי רק טוב יכול להיגרם מהמנהג של דיבור נעים אל העובר, ללא כל קשר למה שהוכח או לא הוכח במחקרים השונים. מוזיקה נעימה וקבועה המושמעת לעובר בהיותו הרחם, קולה המלטף של אימו, ויצירה אווירה טובה, נעימה וחיובית יתרמו לרוגע של העובר ולהריון שלו ורגוע של האם. לאם כזו רוב הסיכויים כי מצבה הפיזי והנפשי יהיה טוב, וכי הלידה שלה תהיה קלה ונעימה. 

אישה בהריון מחזיקה את הבטן ומסתכלת עליה
{**}