דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

מילון מונחים להיריון מא' ועד כ'- המשך

מא' ועד ת', מה רבות הן ההגדרות הרפואיות, המונחים הרפואיים, המצבים והנתונים הקיימים אודות הליך ההיריון המופלא ! ובכל זאת, כדי לעשות סדר בדברים, להלן מספר מונחים בסיסיים שחשוב להכיר.

אגן כליה – לעיתים במסגרת בדיקות האולטרה סאונד, נמצא ממצא של אגן כליה מורחב. במידה והוא עולה על 1 ס"מ, הדבר עלול להתפרש כמחלה כלייתית אצל העובר ויצריך מעקב צמוד בהמשך ההיריון.

אוקסיטוצין – ההורמון המופרש על ידי בלוטת יותרת המוח. הוא גורם בין השאר להתכווצות הרחם ולהתכווצות צינורות החלב בשדיים.

אפגר – ה"ציון" בו עוברך יזכה לאחר הולדתו. זוהי שיטת ניקוד הניתנת ליילוד דקה לאחר הלידה וחמש דקות לאחר הלידה על מנת להעריך את חיוניותו וזאת בהתאם למספר פרמטרים: צבע עור,  נשימה, וכד'.

אפידורל – זריקה לשיכוך כאבים או להרדמה של מחצית הגוף התחתון. הזריקה נעשית על ידי דקירה בגב והחדרת חומר אילחוש מקומי לחלל האפידורלי של עמוד השדרה, ומכאן שמה.

אקו לב עובר – בדיקה הנערכת רק בהתאם לצורך בשבוע 22 – 24 להיריון, אם התגלה חשד למום בלב העובר או ממצא של "גולף בול". הבדיקה מתבצעת בעזרת מכשיר אולטרה סאונד. נבדקת זרימת הדם בלב העובר, ונבדקים מומים הקשורים לבעיות מסתמי הלב או הפרעות קצב. הבדיקה אינה כואבת לאם או לעובר.

ברקסטון היקס – צירים מדומים. התקשויות של הבטן המופיעות בדרך כלל לקראת סיום ההיריון, אם כי לעיתים גם לפני. צירים אלה אינם מובילים ללידה והם מתרגלים את הרחם לקראתה. לא כל אישה הרה חשה בהם.

בשלות ריאתית – מצב בו ראות העובר כבר בשלות מספיק לנשימה במידה והעובר כבר יוולד. עובר שנולד טרם זמנו עלול לסבול ממצוקה נשימתית עקב חוסר בשלות ריאתית.

גיל היריון לפי אולטרה סאונד – כאשר אין מידע לגבי הוסת האחרונה של האישה או כאשר יש מחזור בלתי סדיר נוהגים לקבוע את גיל ההיריון לפי אולטרה סאונד.

דופלר – מכשיר שבאמצעותו שומע הרופא את פעימות ליבו של העובר. המכשיר עובד על עיקרון שליחת גלי קול וקליטתם מרקמות העובר.

היפוך מצג – כאשר העובר נמצא במצג עכוז ויש להפכו לקראת הלידה למצג ראש. מדובר בהפיכה חיצונית של העובר הנערכת בבית חולים בהנחיית אולטראסאונד ותחת בקרה צמודה של רופאים.

העמסת סוכר (מלאה) – בדיקה הנערכת על מנת לקבוע אם יש הפרעה ברמות הפחמימות בגוף. הבדיקה נערכת בצום. לאחר מכן שותה האישה ההרה 100 גרם גלוקוז. לאחר שעה, שעתיים ושלוש נלקחת ממנה דגימת דם ונבדקת במעבדה רמת הסוכר שלה בדם בכל נקודת זמן. כך נקבע אם האישה סובלת מסכרת היריון.

ורניקס – שכבה שומנית ולבנה המכסה את גוף העובר ההולכת ונעלמת לקראת סוף ההיריון.

זירוז לידה – אם יש צורך רפואי להתערב בהליך הלידה, תקבל היולדת זירוז. מדובר בחומרים המגבירים את הצירים כאשר החלה הלידה אך אין התקדמות מספיק גדולה.

חיץ הנקבים – שטח העור מסביב ללידן ובין הלידן לפי הטבעת. (פרינאום).

טונוס – מתח השרירים כאשר אינם בתנועה. פרמטר הנבדק בבדיקות אולטרה סאונד של העובר.

ירידת מים – ירידת מים היא טפטוף או זרימה של מי השפיר מהנרתיק החוצה. כ- 15% מהלידות מתחילות בירידת מים ספונטנית., בשאר הלידות יפקעו את מי השפיר באופן יזום במהלך הלידה.

כדוריות דם לבנות – כאשר אישה בהיריון רמתם עולה וגבוהה מהרגיל. הדבר אינו מרמז על זיהום.

מעוניינת במידע נוסף על שבוע 19 להריון ? ניתן לקבל פרטים נוספים על שבועות ההריון השונים במאמרי האתר.

אישה בהיריון יושבת וקוראת ספר
{**}