דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

מילון מונחים להריון מל` ועד ת`

מל' ועד ת', מה רבות הן ההגדרות הרפואיות, המונחים הרפואיים, המצבים והנתונים הקיימים אודות הליך ההיריון המופלא ! ובכל זאת, כדי לעשות סדר בדברים, להלן מספר מונחים בסיסיים שחשוב להכיר.

ליסטריה מונוציטוגנאז - חיידק שנמצא בקרקע, במוצרי בשר או דג לא מבושלים ובמוצרי חלב לא מפוסטרים. הדבקות בחיידק בזמן ההריון עלולה להוביל להפלה או ללידת פג.

מום מולד – מום שהתפתח אצל העובר בהיותו ברחם, בדרך כלל עקב פגם גנטי, או עקב מחלה או חומרים כימיים שפגעו בעובר.

מוניטור – מכשיר חשמלי המשמש לניטור רציף של העובר. לקראת סוף ההיריון בכל ביקורת בחדר הלידה תחוברי למכשיר המוניטור למשך מחצית השעה לפחות. המכשיר בודק את פעימות הלב של העובר ואת הפעילות הרחמית (צירים). פעימות הלב של העובר ישמעו כדהרת סוסים. גם במהלך הלידה תחובר היולדת למוניטור למעקב אחר העובר.

מים מקוניאליים – מקוניום. צואת העובר. מופרש לרוב תוך 24 שעות לאחר הלידה. הפרשתו ברחם גורמת להעכרת המים ועלולה להצביע על מצוקה עוברית. מקוניום מתגלה רק לאחר הלידה ובדיקת צבע המים. בדרך כלל אופייני לעובר ששהה מעל 40 שבועות ברחם, אך לא תמיד.

מיעוט מי שפיר – כאשר כמות המים ברחם קטנה מדי. עלול לנבוע מירידת מים, מבעיה בתפקוד השילייה או מבעיה בכליות העובר.

מצג העובר – מציין איזה פלג גוף של העובר קרוב לצוואר הרחם. ראש, עכוז, מצח וכד'.

משכב לידה – התקופה שבין הלידה ועד תום שישה שבועות לאחריה.

ניקור מי שפיר – השם הרפואי הרשמי לבדיקת מי השפיר. מחט מוחדרת דרך דופן בטן האישה לתוך שק מי השפיר תחת בקרת אולטרה סאונד ומוצא מעט נוזל ממנו. נועד לבדיקה כרומוזומלית של העובר.

סקציה – השם הרפואי של הניתוח הקיסרי.

עיסוי פרינאום - העיסוי נועד להגמיש את אזור החיץ ולהכין אותו לקראת המתיחה הגדולה הצפויה לו בזמן הלידה.

פיטוצין – שמו המסחרי של חומר הזירוז הניתן לעיתים ליולדת במהלך הלידה. הפיטוצין מחקה את פעילות הורמון האוקסיטוצין.

פקיעת מי השפיר – פעולה המתבצעת בזמן לידה פעילה על ידי מוט פלסטיק ארוך שבקצהו וו ומוחדר לרחם. הרופא פוקע את המים מקרום מי השפיר ומאפשר להם לצאת. התהליך מתבצע במידה ולא ירדו לאישה המים באופן טבעי ויש לקדם את הלידה. על תהליך זה להתבצע בתזמון מסוים מאוד במהלך הלידה. תזמון נכון יקדם את הלידה ולא יגרום נזק כגון צניחת חבל הטבור.

פתיחה – מושג המבטא את מידת התרחבות צוואר הרחם והתקדמות הלידה. בפתיחה מקסימלית מתרחב צוואר הרחם לכדי 10 ס"מ ולמעשה נמחק כליל כך שהתינוק יכול לעבור דרכו.

ציטומגלווירוס וירוס שכיח יחסית הדומה לוירוס של שפעת רגילה. כ 80% מהנשים מחוסנות אליו. יתר 20% הנשים אשר אינן מחוסנות צריכות לקחת בחשבון כי הדבקות בוירוס זה במהלך ההיריון עלולה לגרום למומים בעובר.

מעוניינת במידע נוסף על שבוע 20 להריון ? ניתן לקבל פרטים נוספים על שבועות ההריון השונים במאמרי האתר.

אישה בהיריון שמה ידיה על הבטן בצורת לב
{**}