דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

השליש השני - מעקב הריון

תהליכי מעקב הריון הצפויים לך במהלך השליש השני של ההריון והבדיקות הצפויות לך בתקופה זו

 מעקב הריון בשליש השני
בשליש הזה תוכלי להתחיל להנות קצת מכל עניין ההריון.  הבחילות, אם סבלת מהן, כבר עברו והבטן עוד לא גדולה או כבדה מדי . מרבית בדיקות ההריון הרציניות מבוצעות בחלקו הראשון של שליש זה, אך יחד עם זאת עדיין יש מספר בדיקות חשובות לפנייך שכדאי להכיר ולהיות מודעת אליהן. ועד שהזמן אליהן יגיע, תוכלי להקדיש את הזמן לעצמך, ליהנות ולאגור כוחות למשך תקופת ההריון. 

בדיקות דם לניתור מצב גופך בעת ההריון
בתקופת מעקב הריון בשליש השני ולאורך כל הזמן שנותר עד לשבוע האחרון להריון, הרופא שלך בוודאי ישלח אותך לסבב נוסף של בדיקות דם כדי לראות מה השתנה – וייתכן שימליץ ליטול כדורי ברזל על מנת להעלות את רמת ההמוגלובין בדמך .


בשליש ההריון הזה מעקב ההריון יתמקד במספר בדיקות שנועדו לשלול מומים בעובר :

סקירת מערכות ראשונה
סקירת מערכות מוקדמת מתבצעת לרוב בשבועות 14-16 להריון. זוהי בדיקת אולטראסאונד בה סורק הרופא בקפדנות את אברי גופו של העובר ומוודא את תקינותם במטרה לגלות מומים אנטומיים (מבניים) בעובר. בשבוע זה של ההריון העובר הוא למעשה עובר מושלם מבחינת איבריו. הרופא עובר על כל האיברים, ועל כל מערכות גופו: קיבה, מעיים, כבד, כיס מרה, סרעפת, דופן הבטן, כליות , שלפוחית שתן, עצמות גפיים, כפות ידיים ורגליים וגם מספר כלי דם בטבור. במקרים מסוימים, בדיקה זו עשויה לרמז גם על חשד למום גנטי. במידה ונמצא חשש למום כזה , מופנית האישה להתייעצות עם מומחה בתחום הגנטי ולפי הצורך נעשות בדיקות נוספות .
סקירת המערכות איננה מיועדת לאבחון מומים כרומוזומליים ואין היא מהווה תחליף לסקר הביוכימי או לדיקור הגנטי .

אילו מומים ניתן לגלות בסקירה הריון מוקדמת?

 • מומים של מערכת העצבים כגון מומי תעלת עמוד השדרה – ספינה ביפידה .

 • מומי לב – החל מ-"מומים קלים" כגון חור קטן בין חדרי הלב ועד למומים קשים כגון חוסר התפתחות של אחד מחדרי הלב .

 • מומים של מערכת העיכול – למשל חוסר התפתחות של התריסריון .

 • מומי דופן הבטן – פתח בדופן הבטן הגורם ליציאת המעיים מחוץ לחלל הבטן .

יתרונות סקירת המערכות המוקדמת :

 • הבדיקה עשויה לעזור להחליט אם יש צורך בביצוע בדיקה פולשנית כגון
  בדיקת מי שפיר .

 • במידה ומתגלה חס וחלילה מום קשה ויש צורך לבצע הפסקת היריון, הרי שמדובר בהליך פשוט יותר לעומת שבוע היריון מתקדם יותר .

בדיקת החלבון העוברי - בדיקת תבחין משולש
זוהי בדיקת דם שהיא סקר ביוכימי לאיתור מומים בתעלה העצבית של העובר ולאומדן הסיכון המשוקלל לתסמונת דאון. היא מורכבת למעשה משלוש בדיקות : רמת חלבון עוברי אלפא, רמת ההורמון בטא ורמת אסטריול. הבדיקה נערכת במרפאות בקהילה שם נערך מעקב הריון וביצועה כרוך בתשלום סמלי. במידה והתוצאות המתקבלות מעלות חשד למום או לתסמונת דאון תופנה האישה לביצוע דיקור מי שפיר בשלב מאוחר יותר במעקב אחר תקינות ההריון. יחד עם זאת, יש לזכור שמדובר בבדיקה הנותנת תוצאה סטטיסטית ואינה אמינה ומדוייקת כמו בדיקת מי השפיר הנותנת תוצאה ודאית של 100% לתסמונת דאון או למחלה גנטית אחרת אותה מחפשים .

סקירת מערכות מורחבת
זוהי סקירת מערכות העובר המתבצעת בשבועות 18 – 23 להיריון. בסקירת המערכות המוקדמת כבר נבחנו כל מערכות העובר. יחד עם זאת, קיימים מומים אשר עלולים להתגלות רק בסקירה המאוחרת והמורחבת . בדיקה זו מבוצעת בגישה בטנית, כאשר הרופא בודק שוב את איברי העובר בפרטי פרטים מכף רגל ועד ראש .
בנוסף, נבדק קצב גדילת העובר (הערכת משקל של העובר), ונבחנת מיקומה של השלייה. ממצאים כמו גודל תינוק חריג, שלייה נמוכה או שיליית פתח עלולים להביא להמלצה לבצע המשך בדיקות ולהיות במעקב הריון קפדני מהרגיל .

בדיקת מי שפיר בתקופת מעקב הריון
זוהי בדיקה המבוצעת בטווח השבועות שבין ה – 16 ל – 20 להריון. בדיקת מי שפיר משמשת כלי לאבחון טרום לידתי של הפרעות כרומוזומליות ומחלות גנטיות. באמצעות בדיקה זאת ניתן לשלול הפרעות במספר ובמבנה הכרומוזומים , מחלות גנטיות (החשודות מראש) והפרעות בסגירת התעלה העצבית של העובר .

כיצד מתבצעת הבדיקה ?
הרופא המבצע את הבדיקה, מחטא היטב את בטן האישה ההרה על מנת להימנע מזיהום. באמצעות מתמר האולטראסאונד עוקב הרופא אחר מיקום העובר ברחם ואחר תזוזותיו . בהשגחה צמודה אחר העובר, מוחדרת מחט דקה וארוכה לתוך שק השפיר (דרך הבטן) ומשם נשאבת כמות זעירה של מי השפיר (כ 20 סמ"ק). מים אלו הם למעשה שתן העובר והם מכילים מידע גנטי עליו. בתום השאיבה הקצרה יוציא הרופא את המחט מבלי שפגעה בעובר ובכך תסתיים הבדיקה. לאחר הבדיקה תתבקש האישה לחכות חצי שעה במרפאה ותשוחרר לביתה. מקובל לנוח כיומיים לאחר הבדיקה ולהימנע ממאמץ פיזי. חשוב לציין כי הבדיקה אינה כואבת ואורכת מספר דקות בלבד . תאי העובר אשר נמצאים בדגימה אשר נשאבה מודגרים במעבדה כשבועיים-שלושה. כאשר מספרם מספק מבצעים בהם את הבדיקות הדרושות. לאור הזמן אשר לוקח לתאים להתרבות, תשובה סופית לבדיקת כרומוזומים במי שפיר מתקבלת ברוב המקרים לאחר כשלושה שבועות. כדי לקצר את זמן מתן התשובה, ניתן להיעזר בחלק מהמקרים בשיטות מעבדה מתקדמות ויקרות מתחום הציטוגנטיקה המולקולרית FISH  או PCR המאפשרות לקבל תוצאות ראשוניות כבר לאחר יומיים . מכיוון שמדובר בבדיקה פולשנית בכל זאת, קיים סיכוי נמוך להפלה (כתוצאה מזיהום, התכווצות רחמית וצירים, ירידת מים מוקדמת וכו)ועל כן לא כל אישה תתבקש לבצעה .

באילו מקרים כדאי בכל זאת לבצע את הבדיקה במהלך השבועות המומלצים?

 • נשים מעל גיל 35- 
  מעל גיל זה מבחינה סטטיסטית גדל הסיכוי ללידת ילד עם הפרעות במספר הכרומוזומים. בשל כך, המליץ משרד הבריאות לנשים מגיל זה ומעלה לבצע את בדיקת מי השפיר כחובה בהליך מעקב ההריון בשלביו המתקדמים. תסמונת דאון היא תופעה שהולכת ונהיית שכיחה מגיל 35 ומעלה וסטטיסטית הסיכון שבבדיקה קטן מהסיכון של לידת ילד פגוע .
 • תוצאות סקר ביוכימי בעייתיות-  
  נשים אשר קבלו תוצאה משוקללת עם יחס של 1:400 ומטה, גם אם גילן נמוך מ 35. בשל התוצאה המחשידה לקיום בעיה כרומוזומלית או בעיה בתעלה העצבית של העובר תופנה האישה לביצוע דיקור מי שפיר .

 • הריון קודם בעייתי- 
  זוגות שבהריון קודם היה עובר עם בעיה כרומוזומלית או מום בסגירת תעלת העצבים .

 • נשאות של ליקוי גנטי-
  זוגות בהן אחד מבני הזוג נשא של ליקוי כרומוזומלי כלשהו , או זוגות אשר שניהם נשאים של מחלה גנטית כלשהי. זוגות להם סיכון מוגבר ללידת ילד עם מחלה גנטית בגלל נשאות ידועה של גן אצל אחד מבני הזוג או שניהם (תלוי בדרך ההורשה של המחלה). במקרים אלו בודקים במי השפיר לא רק את מספר ומבנה הכרומוזומים, אלא גם את הגן החשוד עצמו .

העמסת סוכר 
בשבוע 24 תדרשי לבצע העמסת סוכר לגילוי סוכרת הריונית. הבדיקה אינה נעימה וכרוכה בשתיית מי סוכר, המתנה ובדיקת דם. תוכלי להקל על עצמך אם תביאי לבדיקה לימון ותבקשי להוסיף אותו למי הסוכר .

תזונה במהלך ההריון
אחת התופעות השכיחות במהלך ההריון  בטרימסטר זה הינה העצירות . העצירות נגרמת בגלל שינויים הורמונליים שגורמים לכך שהמעיים יפעלו לאט יותר ולכן יתרוקנו לאט יותר .

מה עשוי להקל ?
שתיה מרובה ,במהלך ההריון אכילת מזון עשיר בסיבים תזונתיים כמו ירקות ופרות עם קליפה, לחם חי, פסטה מחיטה מלאה, אורז מלא, פרות יבשים ותוספת של מעט טחינה ושמן זית לתפריט . כמו כן הוספת כף או שתיים של סובין למרקים, פשטידות או יוגורט יוכלו לסייע .
חשוב להקפיד בעת העשרת התפריט בסובין על שתייה מרובה בתקופת ההריון .
טיפ נוסף - השריית 2-3 שזיפים מיובשים למשך לילה במים רותחים . אכילת השזיפים ושתיית המים בבוקר יכולים להקל. בנוסף פעילות גופנית משפיעה באופן חיובי על תנועתיות מערכת העיכול ועל כן יכולה לסייע גם כן. 

 

ברזל 
הצורך בברזל עולה במהלך ההריון בגלל עליה בנפח הדם וצרכי העובר .
הקפידי לצרוך מזונות עשירים בברזל בתקופת ההריון בנוסף לתוספת הברזל שאת נוטלת,לדוגמא בשר בקר רזה, הודו אדום, טופו, פולי סויה מבושלים, קטניות וטחינה .
לעידוד ספיגת הברזל ממקור צמחי מומלץ לאכול בשילוב עם מזונות עשירים בויטמין C
כגון: פירות הדר, פלפל אדום, קיווי ועוד

.


 

אישה בהריון עובדת בדיקת אולטרסאונד
{**}