דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אישה בהריון

פרפרים בבטן

אף אישה לא תשכח לעולם את היום בו חשה לראשונה את עוברה נע בתוכה. בייחוד בהיריון הראשון מדובר בהרגשה עילאית של תחושת החיים הנובטים בתוכך.

נכון, את כבר מודעת לעובדה שאת בהיריון מזה זמן רב, ראית את העובר באולטרה סאונד ואת יודעת את מינו. אולם כאשר את חשה בו מדובר בהרגשה עם אפקט עוצמתי שונה לגמרי.

מתי הרגשת לראשונה את עוברך נע בתוכך ? כל אישה זוכרת ודאי את ההרגשה של התנועות הראשונות של העובר אותן החלה לחוש. בהיריון ראשון הרגשת התנועות חלה בדרך כלל בשבוע 20 – 19. נשים בהיריון שני או שלישי והלאה יחושו בתנועות עדינות אלה כבר בשבוע 16 או קודם לכן.

כל אישה תגדיר את התנועות הראשונות שהיא חשה בצורה שונה: פרפרים בבטן, בועות, אפרוח או דגיגים. איך שלא תתואר ההרגשה, אין ספק שמדובר בחוויה מיוחדת במינה. קיבלת דרישת שלום מעוברך היקר ! מעתה תנהלי איתו דו-שיח ארוך עד שתפגשו פנים אל פנים בסוף החודש התשיעי, בחדר הלידה.

בתחילה תנועות העובר לא תהיינה סדירות ואף לא מורגשות מידי יום . אופי תנועות העובר ותדירותן ישתנה במהלך ההיריון.

כאשר חשת לראשונה בתנועות הקטנות לעיתים לא היית בטוחה שמדובר ב"דבר האמיתי". בינך לבין עצמך שאלת עצמך אם את הוזה. אך האינטואיציה האימהית לא מטעה אותך. זהו עוברך הנע בתוכך.

ודאי קפצת משמחה ובישרת מיד לבעלך על הדבר. לאחר מכן, כאשר ה"דגיג" חזר וחזר על תנועותיו כבר לא היה בליבך ספק כי אכן אלו הן תנועות. מעתה והלאה התנועות ילכו ויתחזקו, עם גדילת העובר ברחם והתקרבותו לדופנה.

עם התקדמות ההיריון תבחיני ודאי כי לא רק שהתנועות הולכות ומתחזקות אלא שיש להן בדרך כלל דפוס קבוע. תוכלי לנחש מהו סדר יומו של עוברך, מתי הוא ישן, מתי הוא ער, ותיווכחי לדעת כי מזון מתוק שאכלת מעיר אותו.

מעתה תוכלי לדעת בוודאות שהוא חי וקיים בתוכך. בכל ביקור אצל רופא הנשים שלך תישאלי אם חשת בתנועות עובר. עוד מספר שבועות (החל משבוע 25) ותנועות העובר אף ישמשו אינדיקציה לחיוניותו ותתבקשי לעקוב אחריהן במשך שעות היום ולוודא שאת חשה אותו לפחות שלוש פעמים ביום ולמשך כעשרים תנועות ביום.

פרפרים בבטן
{**}