דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
תינוקות משחקים

התפתחות הזהות- מגיל 24 חודשים

מזל טוב! הגעתם לאבן הדרך שהיא גיל שנתיים המדהים. ילדכם הוא כבר פעוט, ויש לו את כל הכישורים הפיזיים והשפתיים לצאת ולחקור את העולם. בשלב זה הוא כבר הולך, רץ, קופץ ומדבר. מכאן והלאה זה הזמן לשפר את המיומנויות הללו.

ילדכם כבר יודע מי הוא, מי הסובבים אותו ואת מקומו בסביבה שלו. עכשיו זה השלב שבו הוא מעוניין שהסביבה שלו תדע את מקומו. זהו השלב שבו, בדרך כלל, הפעוט שלכם יבחן את גבולותיו ואת גבולותיכם, ילמד לעמוד על שלו, יתעקש ויביע דעה או התנגדות. בתקופה זו, חשוב מאוד לשמור על תקשורת, על מנת ששני הצדדים יבינו אחד את השני, ויתנו תמיכה היכן שיש בכך צורך.

להתפתחות והתבססות זהותו של בן השנתיים שלכם, חשובה נוכחותכם בייחוד בשעה שהוא עצוב או מתוסכל. אם יידע שגם בשעה זו אתם שם עבורו, יתחזק ביטחונו העצמי ומיקומו בתא המשפחתי והחברתי, והוא יידע שהוא לא לבד ועם רגשותיו.

בניית הזהות היא תהליך שמתחיל כבר מהלידה. אנחנו יכולים לראות ממה הוא נהנה ומה גורם לו לאי נוחות, אך שיא התהליך קורה סביב גיל שנתיים. לפתע תשמעו את הילד החייכן והמקסים שלכם צועק, "לאא!!", משתטח על הרצפה, ועושה כל מה שביכולתו כדי להראות לכם שהוא לא מרוצה מהבחירה הרגעית (גם אם הוא זה שבחר אותה, לפני רגע). חשוב שתבחנו עם עצמכם מה נכון לתא המשפחתי שלכם, אילו גבולות ברורים. רצוי להסביר מה כן מותר ורצוי לעשות, על פני מה אסור – בצורה כזו קל יותר לפעוט להבין איך להישאר בתוך הגבול שהצבתם.

בחירת המלחמות היא כלי חשוב שמזכיר שלמרות שאתם ההורים, אפשר גם להתגמש, לנהל משא ומתן, ולתת לפעוט להנחות אתכם בדרך לעמק השווה בין רצונו ורצונכם. למשל. לומר "לא" לבקשה (או דרישה) שאתם יודעים מראש שהיא לא כל כך נוראית בעיניכם, והסיכוי שתוותרו בסוף הוא די גבוה – די מחטיא את המטרה. עדיף כמובן לומר "לא" רק לחוק יסוד וגבול ברור, וגם אז להזכיר לו שלמרות שזה לא מותר, אפשר לעשות משהו אחר לא פחות מעניין במקום.

ילדה ופעוט יושבים על גזע עץ
{**}