דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
שינת תינוקות

שינה טובה לתינוקות ולפעוטות

כל מה שרציתם לדעת על הדרך לגרום לילדכם לישון טוב יותר

המידע באדיבות ובאחריות אתר טיפת חלב ברשת

כמה שעות על התינוק לישון בלילה?

לכל תינוק מידת שינה מסויימת לה הוא זקוק, המותאמת לטמפרמנט שלו, על כן אין תשובה חד משמעית לגבי כמות השעות שעל התינוק לישון.
ישנם תינוקות ערניים יותר וישנם תינוקות ערניים פחות. תינוקות מסויימים יהיו ערים במשך שעות רבות ביממה, ואילו תינוקות אחרים יאכלו ויחזרו מיד לישון. אם תנסו להגדיל את כמות שעות השינה של תינוק ערני, לרוב לא תצליחו בכך, מאחר והוא ישן בדיוק על פי הצורך שלו. רצוי ללמוד את סדר יומו של התינוק ולהתנהל לפיו. תינוקות רבים לא ישנים בחודשים הראשונים בגלל כאבי בטן הנובעים מגזים, בהמשך, כשתפטר בעיית כאבי הבטן יוכלו התינוקות לישון יותר.
לרוב, תינוק יוכל לישון לילה שלם עד גיל ארבעה חודשים, ולעיתים אף קודם לכן. ככל שהתינוק גדל, כך הוא זקוק להרבה פחות שעות שינה. רצוי להקפיד על סדר יום מסודר עם התינוק כך שלרוב הוא ישן את שנת הבוקר שלו, ישאר ער עד לשנת הצהריים, ולאחר מכן יהיה ער עד שנת הערב שלו, או אפילו עד לשנת הלילה.

כיצד ניתן להרגיל את התינוק לישון לילה שלם?
ישנם תינוקות רבים אשר ערניים יותר בלילה, וישנים במהלך היום. תינוקות כאלה במשך היום לרוב רק אוכלים וישנים, ואילו כשמגיע הלילה הם הופכים ערניים ורוצים לשחק. תינוקות אלו מעוניינים במגע ובחום בשעות אלו, ולכן רוצים שיחזיקו אותם בידיים. אם מציעים לתינוק כזה שד או בקבוק, לרוב הוא ישתמש בהם כמוצץ בלבד, ולא בגלל תחושת רעב. למרות שעיניהם של תינוקות אלו עצומות, הם אינם ישנים אלא מנמנמים, והם מרגישים את אשר קורה סביבם. ברגע שיראה לכם כאילו התינוק נרדם, תניחו אותו במיטתו והוא מיד יתעורר. כל רצונו של התינוק בלילה הוא להיות על הידיים, ולחוש במגע ההורה.
על מנת לנסות להתגבר על התופעה הזו ניתן לנסות לעטוף את התינוק על פי ההוראות הבאות, וכך הוא ירגיש כאילו מישהו מחבק אותו. יש להשכיב את התינוק במרכז השמיכה, להניח את ידו על בטנו, ולעטוף את התינוק בצד הזה של השמיכה עד לגופו בצד השני, כאשר ידו השניה חופשיה מחוץ לשמיכה. לאחר מכן יש להשתמש בצידה השני של השמיכה, ולגלגל אותה מעל דו החופשיה מסביב לגופו. צורת כיסוי זו נותנת לתינוק את המגע והחום לה הוא זקוק, ולרוב הוא יצליח לישון מספר שעות עד לארוחה הבאה.
לאחר שיאכל את הארוחה הבאה, רצוי לא להזיז אותו יותר מידי, ולהמנע מלהדליק את האור או לדבר לצידו. אם עליכים להלחיף לו את החיתול עשו זו בזריזות, ללא תזוזות או דיבורים מיוחדים. מיד לאחר מכן עטפו אותו חזרה באותה הצורה והשכיבו אותו מיד לישון. לאחר כמה לילות כאלו בהם התינוק ישן הוא יתחיל להיות ערני ביום וישן בלילה. לאחר תקופה בה ישן התינוק בלילה, לא יהיה יותר צורך לעטוף אותו בשמיכה בצורה זו.
ישנם בשוק שקי שינה מיוחדים לתינוקות, העוטפים אותם בשמיכה שאינה יורדת, וגורמים להם לחוש חום ונעימות.

מדוע התינוק עירני ברוב שעות היום?
בתינוקות בגיל חודשיים ומעלה ישנה תופעה של ערנות ברוב שעות היום, למעט נמנומים קצרים, תופעה זו יכולה לנבוע מהסיבה הבאה: לקראת סוף ההאכלה התינוק מתעייף ונרדם, אך הוא נשאר אצלכם בידיים זמן רב לאחר סוף ההאכלה או על מנת לגהק, או מאחר ואתם ערניים ולא ממהרים להחזיר אותו למיטתו. לאחר כמה זמן שהוא נמצא על הידיים אתם מנסים להחזיר אותו למיטה, אולם עד אז התינוק כבר מתעורר וקם עד לארוחה הבאה.
במצב כזה התוצאה היא כי התינוק נשאר ערני רוב שעות היום, והוא מאבד את סדר היום בו הוא צריך לישון כמה שעות, ולהיות ערני לכמה שעות. מצב זה אינו יוצר בעייתיות מבחינת התינוק, אולם ההורים אשר צריכים מעט זמן לעצמם במשך היום, מוצאים את עצמם מעסיקים את התינוק רוב שעות היום, ואז נותרים מתוסכלים ועייפים.
בהנחה שזה הוא המצב אצלכם עליכם למנוע מהתינוק לנמנם לאחר הארוחה, ולהשכיב אותו לישון שינה אמיתית.

איך להפוך את השינה לטובה?
במהלך היום חשוב להניח את התינוק במרכז הבית, בלול או בעריסה, כאשר אור יום חודר, כך הוא ירגיש אווירה שונה מאווירת השינה, בה הוא משחק ועושה דברים שונים. כאשר התינוק מתעייף השכיבו אותו לישון במיטתו, וכך תצרו הפרדה שאותה הוא יפנים בין שעות הערות לשעות השינה.
יש להרגיל את התינוק שכאשר הוא עייף עליו לשכב במיטה ולהרדם, כך ידע התינוק כי בלילה הוא ישן בסביבה המוכרת שלו, בה הוא חש בטוח. אמבטיה מרגיעה לפני השינה מעייפת את התינוק, ותורמת לשינה טובה וערבה. כמובן, כאשר התינוק מנסה להרדם, שמרו על סביבה שקטה ועל חדר חשוך.
השתדלו מאוד לא להרגיל את התינוק להרדם תוך כדי תנועה, טיול בעגלה או על הידיים. תינוק שיתרגל להרדם בצורה כזו לא יוכל להרדם בשום צורה אחרת, שכן זו היא הדרך שאותה הוא מכיר, אולם יחד עם זאת בכל פעם משך ההרדמות יתארך, וכל השכבה עשויה להפוך לאירוע מתמשך ומיאש. לכן, חשוב מאוד לנסות ולהרגיל את הילד להרדם כאשר הוא שוכב במיטתו, ללא פעולה נוספת מהצד שלכם. אם אתם רוצים להקל עליו את ההרדמות בהתחלה עמדו לידו והניחו את ידכם עליו, כך שירגיש את המגע שלכם, תנו לו את המוצץ ועזבו את החדר. באם התינוק עדיין מתקשה להרדם, חזרו לחדר והניחו את ידכם עליו שוב, או הרימו אותו קלות רק לרגע והחזירו אותו למיטה. בסופו של דבר, אם תתמידו יתרגל התינוק להרדם כך, וילמד שכאשר הוא עייף מניחים אותו במיטה ועליו להרדם בכוחות עצמו.
יש לדאוג לשמר את סדר יומו של התינוק, וכך הוא ישאר רגוע וישן בשעות אליהם הוא הורגל. השתדלו לתכנן את הטיולים והיציאות בזמן שהתינוק ערני, וכך הוא לא ישן במהלך הטיול, ויתעורר כאשר תגיעו הביתה.
אם התינוק מתעורר בלילה, ולא רק בשביל לאכול, יתכן כי קר לו, או שיש סביבה רועשת להרדמות, או אולי אף החיתול מפריע לו בשנתו. לעיתים התינוק זקוק רק למוצץ על מנת להרדם חזרה. טפלו בעניין במהירות על מנת למנוע התעוררות מיותרת של התינוק. לאט לאט יתרגל התינוק לישון שינה רצופה, ללא הפרעות.
חשוב מאוד לשמור על פעילות רגילה בבית כאשר התינוק הולך לישון, ולא ליצור מצב של שקט מוחלט. על התינוק להתרגל להרדם גם כאשר ישנם רעשים שונים בבית, כמו קולות של בישול, טלפון, טלוויזיה ועוד. כמובן שרעש חזק ופתאומי עלול להעיר את התינוק משנתו.
יתכן מצב, לעיתים רחוקות, בו התינוק עבר את שיא העייפות ואז הוא עשוי להתקשות ולהרדם.

רוצים לעזור לתינוקכם לישון טוב יותר בלילה? יועצות השינה שלנו לשירותכם גם בוואטס אפ! לחצו כאן כדי להצטרף

האכלת התינוק במהלך הלילה
עד לגיל ארבעה חודשים רוב התינוקות יתעוררו במהלך הלילה לצורך האכלה, מגיל ארבעה חודשים ומעלה, רצוי להרגיל את התינוק לישון שינה רצופה, כיצד ניתן לעשות זאת?
דרך אחת טוענת כי יש לתת לתינוק להעיר את הוריו כאשר יחוש תחושת רעב וירצה לאכול. עם הזמן תזוז דרישתו לאכול בכמה שעות כל פעם עד שתגיע לשעות הבוקר, וכך יתרגל לשינה רציפה ללא צורך לאכול באמצע.
דרך שניה טוענת כי יש לגשת ולהעיר את התינוק לצורך האכלה לפני שאתם ההורים הולכים לישון, כך הוא יחזיק מספר שעות ויתעורר רק פעם אחת במהלך הלילה כולו, או אפילו ישן שינה רצופה עד הבוקר.
הורים רבים מנסים להרגיל את התינוק ללכת לישון מאוחר על מנת שלא יתעורר בלילה לצורך האכלה, דרך זו אינה תורמת דבר, מאחר ותאלצו להיות סביב התינוק עד מאוחר בלילה. הקפידו להרגיל את התינוק ללכת לישון בשמונה- תשע בערב, וכך יהיו לכם כמה שעות של מנוחה לעצמכם. הכי הרבה הוא יתעורר פעם אחת לאכול, ועם הזמן ילמד לישון שינה רצופה ללא הצורך לאכול.
חשוב מאוד לדעת כי יש תינוקות הזקוקים לארוחות במהלך הלילה אפילו עד גיל שנה, ולכן יש לשים את הלב לצרכי התינוק, ולבדוק אם הוא מתעורר מתוך הרגל, או מתוך צורך אמיתי לאכול.

שינה משותפת
שינה משותפת של התינוק במיטת או בחדר הוריו עשויה להיות סיבה לכך שהוא מתעורר מספר פעמים בלילה. בחודש הראשון או השני הורים רבים בוחרים בשינה משותפת, מאחר וזה מקל עליהם את הטיפול בתינוק במהלך הלילה, ועונה על תחושת חוסר הביטחון שההורים עלולים לחוש בתחילת חייו של הרך הנולד.לאחר חודשיים, כאשר צברתם ביטחון, והבנתם כי ניתן לשמוע את התינוק צורח גם מהחדר הסמוך, רצוי להעביר את התינוק לישון בחדר ובמיטה משלו. כאשר התינוק ישן ליידכם, ברגע שהוא מתעורר הוא רואה דמות מוכרת, ומייד רוצה את תשומת לבכם. אם ישן התינוק בחדר משלו, הוא אינו רואה דמויות מוכרות כשמתעורר, ולכן הוא עשוי להתעורר ולחזור ישר לישון.
נוסף על כך, שינה נפרדת מקנה יותר שקט לתינוק בעת שנתו, וגם לכם ההורים. כאשר התינוק ישן בחדר ההורים כל תנועה או מלמול מצידו מעירה אותם, וכך נוצר מצב שההורים לא ישנים טוב ועייפים ומותשים בבוקר. כאשר התינוק מתעורר בחדרו, הוא מתעורר בסביבה המוכרת שלו משחק במשחקים שלו, ורק אחר כך קורא להוריו, כאשר הוא ישן בחדר ההורים הוא מתעורר וישר רואה דמות מוכרת ורוצה את תשומת ליבה, וכך מפתח תלות בהוריו.

תשומת לב לתינוק במהלך הלילה
תינוקות רבים אשר אינם מקבלים מספיק תשומת לב מהוריהם במהלך היום, מתעוררים במהלך הלילה ודורשים תשומת לב זו. הם מתעוררים לא מתוך תחושת רעב, אלא רק למטרה שיחזיקו אותם על הידיים ויעניקו להם תחושת חום וביטחון. שימו לב האם התינוק מקבל מספיק תשומת לב במהלך היום. אימהות רבות אמנם נמצאות עם התינוק במהלך היום, אך הן עסוקות בפעולות שונות כמו בישול, כביסה, סידור וניקיון, ואינן מקדישות תשומת לב אמיתית לתינוק, אלא רק עונות על צרכיו השוטפים כמו האכלה, החלפת החיתול ועוד. על האם להפסיק את הפעולות האחרות, לשבת עם התינוק, לשחק איתו, לקרוא לו סיפור, לחבק אותו ואף לשיר לו שירים, כך הוא מרגיש שהוא מקבל את מלוא תשומת הלב לה הוא זקוק, מבלי שהאם תפסיק רק לרגע על מנת לשוחח בטלפון או לערבב את הבישול.

כיצד לנהוג עם פעוטות
פעוטות בגילאי שנה עד שנתיים לרוב ישנים פעמיים ביום, פעם אחת בשעות הבוקר ופעם שניה בשעות אחר הצהריים, מלבד שנת הלילה. פעוטות רצוי להרגיל לסיים את שנת הצהריים לא יאוחר משלוש ארבע, ולדאוג שלא ישנו למעלה משעתיים, על מנת שיהיו עייפים לקראת שנת הלילה. אם הפעוט ישן יותר משעתיים, הקפידו להעיר אותו בעדינות, ולתת לו זמן להתעורר ולהתאושש. בזמן הזה תוכלו לשתות משהו יחד, או לצפות בסידרה אהובה עליו בטלויזיה, ולהנות מזמן איכות עימו. לאחר שהתאושש יוכל הפעוט לשחק לאורך כל אחר הצהריים, וכך הוא יהיה עייף בשעות הלילה, כשיהיה עליו ללכת לישון.
לקראת השינה חשוב מאוד ליצור אווירת שינה נעימה בחדר של הפעוט. רצוי לסדר את החדר, להניח מצעים יפים ונקיים, וכמובן ליצור אווירה נעימה על ידי תמונות של דמויות אהובות על הילד. הכניסו את הילד לאווירה רגועה, והכינו אותו לקראת השינה.
הקפידו לא להעניש את הילד ע ידי זה שתשלחו אותו לעונש במיטתו או בחדרו. בכל פעם שתרצו להעניש אותו, אל תכנו זאת כעונש, אלא שלחו אותו לחדרו לחשוב על מה שעשה ולהרגע. מצב כזה לא יגרום לילד לחשוב כי בכל פעם שעליו יהיה ללכת לישון משמע כי הוא בעונש, ויהפוך את חדרו למקום הרגעות ולא מקום ענישה.
חשוב מאוד לקראת השינה להקפיד על טקס קבוע בבית הכולל ארוחת ערב, מקלחת סיפור וכיבוי אורות, כך ילמד הפעוט כי זה הוא סימן ההיכר שלו לקראת השינה. הקפידו לכבות את הטלויזיה, וליצור אווירה נעימה ושטקה בחדר ובבית. סימן זה יאפשר לפעוט לדעת כי הוא הולך לישון, וימנע ממנו להעלות תירוצים שונים כדי לדחות את זמן השינה. טקס זה מקנה לפעוט תשומת לב אחרונה לפני שישכב לישון, וכך הוא הולך לישון ברוגע ובביטחון.

תינוקת ישנה
{**}