דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אם צעירה מחבקת את תינוקה

עצות להנקה מוצלחת

חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוקך מרגע הלידה ועד גיל שנתיים ויותר, כך על פי ארגון הבריאות העולמי. כאשר בחצי השנה הראשונה הוא משמש מזון יחיד המספק לו את כל צרכיו ובהמשך יצטרפו אליו בהדרגה מגוון מזונות מוצקים. להלן טיפים שיוכלו לסייע להנקה מוצלחת

הנקה מהרגע הראשון – ביומיום הראשונים לחיי התינוק, חשוב מאד להניק את התינוק. בשלב מקדים זה של הנקה מיוצר הקולוסטרום המכיל בעיקר נוגדנים המסייעים למערכת החיסונית של תינוקך בימיו הראשונים בעולם.
חשוב להניק כמה שירצה מכיוון שזו דרכו של גופך להבין שהלידה התרחשה ויש צורך בייצור חלב לתינוק.

הנקה לפי דרישה – ויסות משק החלב שלך תלוי בהנקה עצמה. הנקה לפי דרישה מסייעת לגופך להגדיל כמויות לפי צורך התינוק, ומתאימה את החלב לדרישתו התזונתית של התינוק.

שמאל, ימין, שמאל –הציעי לתינוקך שד אחד ותני לו לינוק ממנו עד שיפסיק, החזיקי אותו על הכתף עד שתשמעי את יציאת האוויר מפיו ("גרפס"). לאחר מכן הציעי לו את הצד השני שלך. הקפידי לזכור מאיזה שד נתת את מירב ההנקה כך שבהנקה הבאה תתחילי עם הצד השני. שיטה נוספת: הציעי לו שד אחר בכל הנקה (הניקי אותו מהשד הימני ובהנקה הבאה מהשד השמאלי וחוזר חלילה). טיפ שימושי: בכדי לזכור כל פעם מאיזה שד הנקת אותו העבירי טבעת/ גומייה מיד ליד.

זכרי, כל תינוק הוא שונה. ישנם תינוקות שינקו זמן ארוך או זמן קצר יותר משלך, ובמידה והתינוק בריא ובמשקל תקין – כל הדרכים נהדרות.
מגע עור לעור –  הדרך הטובה ביותר ליצור "בונדינג" עם תינוקך, היא לחבק אותו ולהריח את ריחו, ובכך לסייע בשחרור הורמון שנקרא "אוקסיטוצין" שמוכר גם כ׳הורמון האהבה׳, ובנוסף לסייע בייצור החלב, ובכיווץ את הרחם לאחר הלידה.
השבועות הראשונים בפרט, והחודשים הראשונים בכלל – הם זמן נהדר לכמה שיותר מגע עור לעור כדי להכיר, להבין ולחבר בין שניכם.

דאגי גם לעצמך -  החודשים הראשונים מלאים בשינויים, פיזיים ונפשיים כאחד, אחד השינויים הללו הוא רעב מוגבר. גופך מייצר חלב ודורש יותר משאבים. לכן הקפידי לאכול בצורה מגוונת, ותדאגי לאכול מספיק קלוריות שישאירו את שניכם בריאים וחזקים. אגוזים, כריכים, פירות וירקות טריים, ארוחות חמות וביתיות (זמן נהדר לבקש טובה מחברה, או ליצור קשר עם נשות "סירי לידה" שמסייעות ליולדות טריות בהכנת תבשילים ביתיים עם משלוח עד הבית).

נינוחה ורגועה – ארגני לעצמך סביבת הנקה נוחה. כסא נוח, טלפון או ספר  בהישג יד ומים שמאד מומלץ לשתות במהלך ההנקה.

תנוחות הנקה שונות – ישנם הרבה יתרונות לשינוי תנוחות בהנקה. ריקון מלא של השד, מניעת סדקים בפטמה, אימון שרירי הצוואר של התינוק, הקלה על השרירים שלך.
חשוב ללמוד על תנוחות הנקה שונות כמו למשל "ערסול", "פוטבול" והנקה בשכיבה, כדי לעזור לך לגוון במהלך היום בהתאמה למצבכם באותו הרגע. להתייעצות בנושא תנוחות הנקה אפשריות נוספות ניתן להתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת.

כיצד תדעי שההנקה מספקת? אחד הסימנים הוא תינוק רגוע בין הארוחות. לתינוק היונק ביעילות יהיו לפחות 6 חיתולים רטובים ביממה ועליה במשקל כמצופה .לשם כך הקפידי לבקר בטיפת חלב לשם מעקב אחר גדילתו.

קפיצות גדילה – בנוסף לשבוע הראשון בחייו, שבו התינוק יונק על מנת להתחיל לווסת את משק החלב הראשוני, ישנן מספר קפיצות גדילה בשנה הראשונה לחייו של התינוק. בגילאים 3 שבועות, 6 שבועות, 9 שבועות, 6 חודשים, 9 חודשים ואף גיל שנה. בתקופה הזו חשוב שתדעי לצפות להתנהגות מעט שונה. מטרת קפיצות הגדילה הללו היא להגדיל את כמויות החלב בהתאם לדרישות גופו המתפתח. ייתכן והוא יהיה עצבני מהרגיל, יבקש לינוק לאורך כל היום וממש "יגור על הציצי". אלו שלבים והתנהגויות נורמליים לחלוטין בגילאים הללו, והם נמשכים בדרך-כלל כשלושה עד ארבעה ימים עד אשר גופך מתאים את כמויות החלב לדרישות המשתנות.

סביבה תומכת – חשוב מאוד שתקיפי את עצמך בחברות, חברים, אמהות ואנשים שמתחברים להנקה, ויוכלו לתרום מניסיונן\ם.

היועצות שלנו כאן בשבילך כדי להתייעץ בנושא הנקה, גם בקבוצת הוואטס אפ "שבועות ראשונים" - לחצי כאן כדי להצטרף

תינוק יונק מאימו
{**}