דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
אם צעירה מחבקת את תינוקה

HMO – הזהב הלבן של חלב האם

נסטלה, חברת האם של מטרנה והמובילה העולמית בתזונת תינוקות חוקרת כבר משנות ה-80 את הרכיב הפלאי HMO המספק לתינוקות יונקים הגנה חיסונית טובה יותר, במהלכן הצליחה לזהות את מבנהו המדוייק של 2’FL ה- HMO השכיח ביותר בחלב אם, ולאחרונה בתום מאמצי מחקר ופיתוח השיקה לראשונה תמ"ל עם HMO

מה זה HMO

יש הקוראים ל HMO רכיב הזהב של חלב האם. זהו רכיב פעיל שנמצא רק בחלב אם, שם הוא מהווה את הרכיב השלישי בכמותו לאחר לקטוז ושומן (למעט מים). עד היום זוהו כ-200 סוגים שונים של HMO שקיימים בחלב אם של נשים כתלות בשונות גנטית, כאשר מתוכם הHMO השכיח ביותר נקרא 2'FL.
HMO הינם קבוצה מגוונת של אוליגוסכרידים- פחמימות טבעיות בעלות תפקיד ביולוגי בחלב האם. הם עמידים לאנזימים הנמצאים במערכת העיכול והם אלו שאחראים על התפתחות תקינה של המיקרוביום (אוכלוסיית חיידקי המעי) שהינו תהליך מרכזי בהתפתחות ההגנה החיסונית של תינוקות יונקים.

היתרונות של HMO, הגנת הזהב

HMO הינם רכיבים פעילים בחלב אם שנועדו להגן על התינוק! הם עושים זאת באמצעות 4 אפקטים:

אפקט פרה ביוטי - HMO מעודדים את שגשוג החיידקים הטובים במערכת העיכול של התינוק, תהליך חיוני ומרכזי בהתפתחות מערכת החיסון של התינוק. נוכחות HMO מעודדת באופן סלקטיבי את תפקודם של החיידקים הפרוביוטיים הידידותיים במערכת העיכול מה שמסייע לתפקוד טוב יותר של מערכת החיסון.

אפקט המלכודת- HMO נצמדים לחיידקים פתוגניים מעוררי מחלה מה שמסייע ללכוד אותם ולפגוע ביכולתם להיצמד לתאי מערכת העיכול ובכך לגרום לזיהומים.

אפקט המחסום- HMO מחזקים את מחסום המעי ובכך משפרים את עמידות מערכת העיכול המתפתחת בפני חדירת גורמים מחוללי מחלות.

אפקט הוויסות - HMO משפיעים ישירות על הרכב התאים במערכת החיסון ובכך מווסתים את התגובה החיסונית.

התמ"ל הופך לקרוב יותר ויותר

פריצת הדרך המשמעותית בתזונת תינוקות בשנים האחרונות היא היכולת לייצר את רכיב ה HMO מסוג 2’FL בדומה לקיים בחלב אם. הוספת HMO  לתמ"ל נמצאה בטוחה לשימוש בתינוקות ואושרה לשימוש החל מלידה ע"י הFDA ,מקבילתו האירופאית הEFSA ולאחרונה גם ע"י משרד הבריאות הישראלי. מחקרים קליניים שפורסמו בספרות המדעית מצאו כי הוספת HMO לתמ"ל מסייעת להתפתחות מיקרוביום (אוכלוסיית חיידקי המעי) פרוביוטי ודומה יותר לזה שקיים בתינוקות יונקים ובכך עשויה לתרום לחיזוק ההגנה החיסונית של התינוקות.

היכולת ליצר HMO הזהה בהרכבו לזה שבחלב אם, מאפשר לנו לייצר היום את התמ"ל בסטנדרט חדש המהווה פריצת דרך משמעותית בתזונת תינוקות.

למידע נוסף:

מדוע חלב אם הוא המודל בתזונת תינוקות? לקריאה >

חלב אם - ההגנה הכי טובה לתינוק שלך. לקריאה >

מה הופך את חלב האם למזון הטוב ביותר בעולם? לקריאה >

טיפה נופלת לנוזל בצבע זהב