דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
תזונת תינוקות

שלב הטעימות: מי אמר שחייבים להתחיל עם ירקות?

בשעה טובה, הגעתם לגיל שאפשר להתחיל לאכול מוצקים, אבל איך, מה כן, מה לא, וכמה? הנה כל מה שצריך לדעת על כמויות, תפריטים ושילובים

המעבר מהנקה או מתרכובת מזון לתינוקות (תמ״ל) או בשמו השגור בפי ההורים תחליף חלב למזון מוצק פותח עולם שלם של אפשרויות - אבל גם מעורר לא מעט חששות, שאלות ולבטים. ממה להתחיל, מה עושים כשהתינוק מסרב לטעום, והאם באמת ירקות מקדימים פירות?

מתי יודעים שהגיע הזמן להתחיל טעימות?

הגיל המתאים לתחילת הצגת מזונות מוצקים לתינוק הוא בגיל חצי שנה. מעבר לגיל הכרונולוגי, חשוב לוודא שהתינוק מראה סימני מוכנות: התינוק יכול להחזיק את הראש והצוואר באופן יציב, מצליח לשבת (גם אם הוא אינו יושב לגמרי אלא בחיק מבוגר זה בסדר), יש לו תיאום בין העיניים הידיים והפה (כלומר מסוגל לראות חפץ, להושיט אליו ידיים במודע ולהכניסו לפיו) והוא מראה התעניינות במזון שאתם ההורים אוכלים. לעתים,  גם התעוררות בלילה מרעב, מכיוון שחלב האם או התמ"ל אינם מספיקים לתינוק, יכולה להיות סימן למוכנות.

עם מה מומלץ להתחיל?

"המזונות הראשונים המומלצים לתינוק על פי המדריך להזנת התינוק הבריא של משרד הבריאות כוללים פירות, ירקות, קטניות, בשר, עוף, הודו ודייסות לתינוקות מועשרות בברזל. מומלץ לתת בכל פעם מזון חדש אחד בלבד: זה חשוב כדי לאפשר לתינוק להכיר בכל פעם טעם חדש אחד בלבד ולהרגיל אותו בהדרגה לטעמים החדשים, וגם כדי שבמידה ויפתח אלרגיה למזון מסוים, ניתן יהיה לדעת לאיזה מזון ולהימנע ממנו בהמשך. יש הממליצים להתחיל קודם עם ירקות ורק אחר כך עם פירות, שהינם מתוקים ומתקבלים בדרך כלל בקלות רבה יותר על מנת להגדיל את ההתקבלות של הירקות אצל התינוק, אולם זו לא חובה. כדאי להציע את המזון החדש בשעות הבוקר, כאשר התינוק ערני, ולא כדאי לנסות את הטעימות כשהוא רעב מדי, על מנת שיוכל להתנסות בחוויה החדשה ולחוות אותה כחוויה חיובית ומהנה.

ניסיתם לשלב מזון מוצק בתזונה של תינוקכם אבל זה לא כל כך מצליח? היועצות שלנו בקבוצת הוואטס אפ "טעימות או לא להיות" כאן כדי ללוות אתכם בכל ארוחה. לחצו כאן כדי להצטרף

איך הכי מומלץ להכין את הטעימות? 

המעבר למזונות מוצקים צריך להיות הדרגתי גם מבחינת המרקם. התינוק למעשה מתחיל שלב של מעבר ממזון נוזלי לחלוטין (חלב אם או תחליף חלב/תמ"ל) למזון מוצק, וראשית הוא צריך להיות בעל יכולת לבלוע מוצקים ולהיות מסוגל לבלוע מכפית מבלי לדחוק אותה החוצה (לתינוקות קטנים יש רפלקס של דחיקת הלשון, שאינו מאפשר להם לאכול מכפית הנעלם סביב גיל חצי שנה). יש משמעות להגשה הראשונית של המזון במרקם מחיתי, ובהמשך במרקם גס יותר כדי להגביר את ההתקבלות שלו אצל התינוק. חשוב להבין שגם דחייה של מתן מזונות מוצקים אינה רצויה, כי היא עלולה לגרום להקשות על התקבלות המזון ע"י התינוק ואף לכך שהתינוק ידחה אותו. ובנוסף, ככל שדוחים את דחיית הצגת המזון זה מגביר את הסיכוי לבעיות אכילה בגיל גדול יותר.

 כמה פעמים ביום נותנים טעימות/ארוחות מוצקים?

מתחילים עם כמויות קטנות של מספר כפיות לצורך החשיפה ובהדרגה הכמויות גדלות לארוחה ואט אט מחליפות את הארוחות מבקבוק או מהנקה.

התדירות המומלצת לשילוב מזונות משלימים החל מגיל 6 חודשים היא :2-3 פעמים ביום עד גיל 8 חודשים, ומגיל 9-11 חודשים 3-4 פעמים ביום. בגילאים 12-24חודשים לפי דרישת הפעוט, ובנוסף ניתן להגיש גם 1-2 ארוחות ביניים

מה אסור לתת לפני גיל שנה?

אין לתת חלב ניגר עד גיל שנה, מכיוון שהוא דל בברזל. יחד עם זאת, מוצרי חלב לא ממותקים אפשר לתת אך להקפיד שלא יהפכו להיות מרכיב מרכזי בתפריט של התינוק, מאותה סיבה.  בנוסף, אין לתת דבש העלול להכיל חיידק בשם בוטילינום שהינו מסוכן עבור תינוקות בגיל הזה מכיוון שמערכת החיסון שלהם עדיין אינה מסוגלת להתמודד אתו. חשוב להקפיד על מתן מים רתוחים בלבד עד גיל שנה. מים לשתייה ניתן לתת החל מגיל חצי שנה עם ההוספה ההדרגתית של המזונות, כיוון שלפני כן אין צורך בתוספת של מים או כל נוזל אחר מלבד חלב האם או התמ"ל שהתינוק מקבל, המספקים לו את כל הנוזלים להם הוא זקוק.

איך צריך, פחות או יותר, להיראות תפריט יומי של תינוק מגיל חצי שנה עד שנה?

כמובן שאצל כל תינוק ההתקדמות אינדיבידואלית, אבל באופן כללי, לגיל 6 חודשים אפשר לתכנן תפריט יומי שיכול לכלול ארוחת בוקר של חלב אם או בקבוק תמ"ל, ארוחת ביניים של מנת מחית פרי, ארוחת צהריים של מרק ירקות עם עוף או הודו במרקם מחיתי, אחה"צ מנה של דייסה, בערב- בקבוק תמ"ל או הנקה ולעתים עוד בקבוק או הנקה בלילה.

לגיל 8 חודשים תפריט יומי יכול לכלול: ארוחת בוקר של חלב אם או בקבוק תמ"ל, מנת פרי מרוסק במרקם גס יותר לארוחת ביניים, ארוחת צהריים של פסטה או אורז עם קציצות בקר מבושלות במרקם טחון גס, מנה של דייסה בהכנה סמיכה לארוחת ביניים אחה"צ וארוחת ערב של ביצה מקושקשת, עגבנייה מרוסקת ופרוסת לחם. לעתים עדיין יש צורך בבקבוק בלילה. כמובן שההתקדמות במרקמים והעלייה בכמות צריכה להיות הדרגתית, ומתואמת עם המוכנות והתגובה של התינוק. 

רוצה לקבל תפריט יומי ושבועי לתינוקך? חדש באתר מטרנה - תפריט עם מבחר הצעות ומתכונים לארוחות מזינות, המתאימות לתינוקות ולפעוטות. לקבלת ה"טפריט" לחצו כאן

אמא מאכילה את תינוקה בכפית
{**}