דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
תזונת תינוקות

תזונה ומחלות חורף

תינוקות וילדים הם קבוצה שרגישה למחלות. הוסיפו לכך את העובדה שתינוקות וילדים מצויים במסגרות של מעונות יום, גנים, בתי ספר- ושיעור ההדבקה במחלות עולה. קצת על מזון ורכיביו לקראת החורף:

מאת: אורלי פיינה, דיאטנית קלינית

איריס ברנט, פסיכולוגית התפתחותית

רכיב ביו – (פרוביוטיקה) זהו שם כולל לחיידקים ידידותיים בעלי השפעה מטיבה על מערכת החיסון. קיימים היום מחקרים בתינוקות ובילדים שמראים שמתן של מרכיב ביו לתינוקות ולילדים שיפר מדדים חיסוניים, הפחית ואף מנע מחלות כדוגמת מחלות חום, מחלות מעי ואף מחלות דרכי נשימה עליונות.

במחקר  שהתבצע בישראל על השפעת רכיב הביו על תחלואה בקרב כ- 200 תינוקות בגיל חצי שנה שהיו בריאים לחלוטין והלכו למעונות יום. החוקרים רצו לבדוק האם לתוספת של מרכיב הביו יש השפעה מונעת על התפתחות של מחלות שאופייניות לתינוקות במעונות יום כדוגמת מחלות חום, מחלות מעי (כגון שלשולים) ומחלות נשימה.

התינוקות חולקו לשתי קבוצות עיקריות: קבוצה שקיבלה מטרנה עם רכיב הביו וקבוצה שקיבלה תחליף חלב-תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) ללא רכיב הביו. החוקרים מצאו שאותם תינוקות שקיבלו מטרנה עם רכיב הביו חלו פחות במחלות (כמו מחלות חום ומחלות מעי) בהשוואה לתינוקות שקיבלו תמ"ל ללא רכיב הביו. כלומר לרכיב הביו היה אפקט מונע לאותן מחלות.

רכיב הביו קיים בתרכובות המזון לתינוקות החלביות של מטרנה  ובמוצרי חלב כגון יוגורטים.

ויטמין C – ויטמין C ידוע בציבור כ"ויטמין מונע מחלות". אנשים רבים נוטים לקנות ויטמין C כתוסף מזון בעיקר בחורף. הספרות המקצועית חלוקה בנושא ולכן עדיף לרכז מאמצים במזון ולא בתוספי מזון (גם יחסוך לכם כסף). הפירות והירקות בארצנו משופעים בויטמין C פלפל אדום, ברוקולי, עגבניות, פירות הדר, קיווי ועוד.

מזון חם – בחורף, אוהבים אוכל חם, שמתבשל על הכירה. לכל אותם הורים שחוששים שבישול עלול להרוס את הויטמינים, נשלח הרגעה: יש רכיבי מזון שחשובים לגוף שהופכים להיות זמינים יותר בעקבות בישול. דוגמא לכך היא העגבניה. ככל שהיא מבושלת יותר, כך יש בה חומר הנקרא ליקופן שהופך להיות זמין יותר. הליקופן הוא בעצם פיגמנט שנותן את הצבע האדום לעגבניות, לאבטיח, לאשכולית אדומה, אבל יש לו יכולות אנטיאוקסידנטיות, כלומר מונעות חימצון – הוא מונע תהליכים חימצוניים שליליים בגוף ועשוי להיות בעל תפקיד מונע של מחלות. ליקופן טוב בעיקר ללב, של כולנו – שלכם ההורים ושל הילדים. מרק עגבניות לפעוט או אפילו רוטב עגבניות לפסטה או לקציצות יספקו מנת ליקופן יפה.

כאשר הילד חולה אתם סובלים יחד איתו. ככל שמחלות ילדים הן חלק מ"נוף הילדות" ,כאשר רואים את מד החום מטפס למעלה ושאר הסמנים, לבכם יוצא אל הילד בכל פעם מחדש .הטיפול הרפואי מחזיר אתכם לשלבים הראשוניים של תלות, טיפול אינטנסיבי, השגחה וחרדה. כאשר נכנסים לתקופה של מחלות חוזרות ונשנות ונדמה שלא יוצאים מהמעגל הזה,יש מקום לחשוב על חיזוק כללי של המערכת החיסונית.

ברצוני להציע לכם כמה כיוונים הקשורים לחלק הרגשי וההתנהגותי שיכולים לעזור בחיזוק המערכת החיסונית . התפיסה הרווחת כיום היא שהמערכת הפיזית והנפשית קשורות זו לזו ושמתח או לחץ יכולים להחליש את המערכת החיסונית, אפילו של הקטנטנים. בדיוק כאשר האח נולד הילד מרבה לחלות? אירועים, חיוביים ככל שיהיו יכולים לעורר מתח , למשל, הולדת אח, שינויים שקרו לאחרונה בחייו כמו כניסה לגן או מעבר בית. אם אכן מצאתם קשר כזה, דעו כי ילדיכם זקוק ליותר תמיכה בתקופה זו וכי גופו "מדבר" עבורו בדרך המתאימה לגילו. גורם מתח נוסף יכול להיות אם אתם נמצאים מבחינה זוגית או אישית בתקופה קשה . דבר נוסף שיכול להשפיע קשור לערנות למצבו הכללי של הילד – בדקו האם תזונתו טובה ומאוזנת, האם הוא מקבל מספיק שעות שינה, האם גופו מאותת על רגישות מסוימת , למשל לסוג מזון וכן הלאה.

נושא נוסף שעולה בהקשר למחלות ילדים והידבקויות הוא ההתלבטות האם זה הזמן המתאים להתחיל לבקר במעון ובמידה וילדכם כבר מבקר במעון, האם לא עדיף להוציא אותו משם עד שיגדל ויתחזק. מאחר ואין לכך תשובה אחת נכונה, עצה לי אליכם, לשקול היטב החלטה כזו. זוהי החלטה משמעותית עבורו וגם עבורכם, שתשפיע על חיי המשפחה וסדר יומכם.

זו החלטה משמעותית עבור הילד משום שמסגרת גנית טובה תורמת להתפתחותו של ילדכם מבחינה חברתית, שפתית וקוגנטיבית.

בכל מקרה, כאשר הילד חולה השתדלו לא להעביר אליו יותר מידי חרדה ולחץ . היו ערים לאפשרות שלעיתים אף נוטים לייחס לילד החולה מהרגשתכם בעת מחלה. חבקו אותו יותר, השגיחו עליו היטב אך זכרו כי הרבה פעמים אתם הרבה יותר סובלים וחרדים מהילד החולה שמסוגל להמשיך לקפוץ ולדלג גם עם החום.

ועוד מילה או שתיים על מרק עוף – תרופת סבתא?

לזכותן יאמר, שגם אם ההסברים שלהן בזכות מרק העוף לא היו תמיד מדעיים יש דברים בגו. בספרות המקצועית הולכות ומצטברות עדויות מדעיות על היכולות התראפואטיות של המרק המפורסם. וגם אם המומחים עוד לא ממש מבינים איך זה עובד –בחלק מהמחקרים מרק עוף השפיע לטובה על מדדים חיסוניים. מה שבטוח - זה טעים. בתאבון!

רוצה לקבל תפריט יומי ושבועי לתינוקך? חדש באתר מטרנה - תפריט עם מבחר הצעות ומתכונים לארוחות מזינות, המתאימות לתינוקות ולפעוטות. לקבלת ה"טפריט" לחצו כאן

 

תינוק שותה מבקבוק
{**}