דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
תזונת תינוקות

תזונת התינוק בשנת חייו הראשונה – המרכיבים החשובים

תזונת התינוק ממלאת תפקיד חשוב בגדילה ובהתפתחות שלו בשנה הראשונה לחייו, ויתרה מכך יש לה גם השלכות ארוכות טווח על בריאותו כאדם בוגר. אז מה הם המרכיבים שהכי חשוב לשלב בתפריט של התינוק שלכם?

תשעת חודשי הציפייה הארוכים מאחוריכם, וגם הלידה המרגשת עצמה עברה בשלום. התינוק המתוק שלכם כבר בבית, ובמהלך היום אתם מוצאים את עצמכם עוטפים אותו באהבה, מחבקים ומנשקים אותו, ובצורה הכי אינסטינקטיבית מעניקים לו את אחד הדברים החשובים ביותר שהוא צריך לקבל – מגע. על פי מחקרים, למגע הזה של חום ואהבה יש חשיבות עליונה בהתפתחות התינוק.

לא פחות מהמגע, חשובה תזונת התינוק בשנת החיים הראשונה כאשר התינוק גדל ומתפתח בקצב מהיר, הייחודי רק לשנה זו, והתזונה ממלאת תפקיד חשוב בגדילה ובהתפתחות שלו. היום כבר יודעים כי היא משפיעה גם מעבר לטווח הקצר, והשלכותיה ארוכות טווח על הבריאות שלו כאדם בוגר. אין ספק שהנקה היא ההזנה המומלצת ביותר בששת החודשים הראשונים וגם לאחריהם, בשילוב עם מזונות נוספים. במידה והתינוק אינו יונק בלעדית יש להזינו בתחליף חלב- תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל).

רכיבים חשובים בתזונת התינוק

ויטמין D –  חיוני לספיגת סידן ובניית עצמות, ותינוקות נמצאים בסיכון לפתח מחסור בוויטמין זה - הן בגלל ההמלצה להיזהר בחשיפתם לשמש, והן בגלל שהם לא מקבלים כמות מספקת שלו במזון. לכן, ממליצים במשרד הבריאות על תוסף יומי של 400 יחידות בין-לאומיות של ויטמין D3 לכל התינוקות מרגע הלידה ועד גיל שנה, בין אם הם יונקים או ניזונים מתחליף חלב- תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל).

ברזל – מינרל חשוב להתפתחות התינוק, כאשר מחסור בו עלול להוביל לאנמיה, ובישראל מחסור בברזל בקרב תינוקות ופעוטות הוא עניין שכיח. מאגרי הברזל שעמם נולד התינוק מתחילים להידלדל החל מגיל 4 חודשים, ולכן במשרד הבריאות ממליצים על תוסף ברזל יומי בטיפות מגיל זה ועד גיל שנה וחצי. ההמלצה היא להתחיל עם מינון של 7.5 מ"ג עד גיל חצי שנה, ולאחר מכן לעלות ל-15 מ"ג.

עם המעבר למזונות מוצקים, חשוב להקפיד על תפריט  עשיר בברזל שיכלול בשר בקר והודו אדום, קטניות ודייסות לתינוקות המועשרות בברזל ומהוות דרך נוחה להעשיר את התפריט היומי בברזל. דייסות מטרנה מועשרות בברזל ומגיעות במגוון טעמים שתינוקות אוהבים. מנת דייסה להאכלה בכפית מספקת עד כ40% מקצובת הברזל היומית המומלצת לתינוקות בני חצי שנה עד שנה. אין לתת לפעוט חלב פרה ניגר עד גיל שנה לפחות, מכיוון שהוא דל בברזל. כמו כן, יש להקפיד על כך שמוצרי חלב לא ממותקים, שאותם ניתן לתת כבר מגיל חצי שנה, לא יהפכו להיות משמעותיים בתזונת התינוק בדיוק מאותה הסיבה.

פרוביוטיקה – העובדה שיש בגופנו חיידקים ידידותיים התורמים לאיזון מערכת העיכול ידועה כבר שנים רבות, אבל לאחרונה יותר ויותר מחקרים מגלים כי לפרוביוטיקה יש חשיבות מיוחדת בתחילת החיים. על פי אותם מחקרים, התבססות אוכלוסיית חיידקים ידידותיים אצל התינוק - חשובה להבשלת מערכת העיכול, לחיזוק המערכת החיסונית, להקלה על כאבי בטן, גזים וקוליק, להפחתת אלרגיות ואפילו למניעת השמנה.

רוצה לקבל תפריט יומי ושבועי לתינוקך? חדש באתר מטרנה - תפריט עם מבחר הצעות ומתכונים לארוחות מזינות, המתאימות לתינוקות ולפעוטות. לקבלת ה"טפריט" לחצו כאן

{**}