דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
יד של פעוט ולצידה בקבוק

תזונת התינוק לאחר לידה – על מה חשוב להקפיד מההתחלה

הרך הנולד הגיע הביתה. לצד האושר הגדול מתעוררות אינספור שאלות, גם בנושאי תזונה. אין ספק כי חלב אם הוא המזון הטוב ביותר, אך במידה והנך משלבת בתזונת התינוק תחליפי חלב-תרכובות מזון לתינוק (תמ"ל), חשוב להכיר את התמ"ל, הרכבו ורכיביו הייחודיים.

מזל טוב, בשעה טובה ילדת! עם ההתרגשות הגדולה ותחושות האושר על האוצר החדש בבית, נולדות גם שאלות רבות הקשורות לתזונת הרך הנולד. נתון אחד מוסכם על כולם: חלב אם הינו המזון הטוב ביותר עבור תינוקך. משרד הבריאות ממליץ על הנקה בלעדית עד גיל 6 חודשים ועל המשך הנקה, בשילוב עם מזונות מוצקים, עד גיל שנתיים בהתאם לרצון של האם והתינוק להמשיך בה.

לחלב אם יתרונות רבים: הוא מכיל את כל הרכיבים הנחוצים לתינוק ובכמויות המתאימות, מתאים את עצמו לצרכים המשתנים של התינוק הגדל ותורם לגדילה, להתפתחות ולחיסוניות של תינוקך. כמובן, ההנקה הינה בעלת יתרונות גם עבורך.

באם יגיע השלב בו תשלבי בתזונת התינוק תחליף חלב- תמ"ל, חשוב מאוד לדעת מה הוא מכיל ולהתאימו לתינוק. הרכבם של תחליפי החלב-תמ"ל נקבע בתקנים בין-לאומיים בהתבסס על הרכב חלב אם, מחקרים מקיפים וועדות של מיטב המומחים בתחום תזונת התינוקות. תקנים אלה כוללים פירוט של הרכיבים אשר ישולבו בתרכובת ומהי הכמות הנדרשת של כל אחד מהם, כדי שתחליף החלב-תמ"ל יספק לתינוק את כל הדרוש לו לגדילה ולהתפתחות נאותים.

אך מעבר להרכב הבסיסי של תחליף החלב-תמ"ל, ישנם רכיבים נוספים החשובים להתפתחות תינוקך לכן, חשוב שתחליף החלב- תמ"ל יכיל גם אותם רכיבים ייחודיים:

  • פרוביוטיקה - חיידקים פרוביוטיים קיימים באופן טבעי בחלב אם וחשיבותם לחיזוק ההגנה הטבעית של התינוק רבה. מחקרים מצאו, כי כבר לאחר שבוע מהלידה הרכב אוכלוסיית חיידקי המעי (הפלורה) של תינוק יונק שונה מזה של תינוק הניזון מתחליף חלב-תמ"ל ועשירה בעיקר בחיידקים מסוג ביפידוס ולקטובצילוס.  אם התינוק אינו יונק, חשוב לבחור עבורו תחליף חלב המכיל פרוביוטיקה כבר מההתחלה.
  • LC-PUFA חומצות שומן מסוג DHA וARA ממשפחת אומגה 3 ו-6 הקיימות בחלב אם ותורמות לחדות הראייה, בייחוד בחודשי החיים הראשונים. בבואך לבחור תחליף חלב-תמ"ל ממומלץ לבחור כזה המכיל כמות גבוהה של חומצות אלו.
  • הרכב שמנים ייחודי מסוג בטאפלמיטט - רכיב שומני חשוב נוסף המספק לתינוק חומצת שומן פלמיטית בכמות קרובה לזו שבחלב אם בו מהווה הפלמיטית כרבע מכמות השומן. שמן בטאפלמיטט הוכח מחקרית כתורם לספיגה של סידן, תורם לעיכול קל ולהפחתה במשך פרקי הבכי בקרב תינוקות.
  • הרכב פחמימות ללא סוכר לבן (סוכרוז) וללא חומרי טעם וריח – תינוקך גדל בקצב מהיר והוא זקוק לרכיבי תזונה מזינים למשימת הגדילה המהירה. לקטוז (סוכר החלב) הוא המרכיב המרכזי בחלב אם, שהוא המזון הטוב ביותר עבור התינוק. זהו למעשה סוכר טוב  שמספק לתינוק אנרגיה זמינה ובנוסף מעודד את ספיגת הסידן ותורם למיקרוביום -הרכב אוכלוסיית חיידקי המעי של התינוק. אם ההנקה אינה מתאפשרת או לאחר ההנקה חשוב לבחור בתמ"ל – תרכובת מזון לתינוקות שמכילה לקטוז אך אינה מכילה סוכר לבן שהוא סוכר בעל מתיקות גבוהה פי 6 מלקטוז אשר אינו מקנה שום יתרונות לתינוק ואף להיפך מייצר הרגל אכילה לא רצויים של העדפה לטעם מתוק ובעל פוטנציאל להזיק לשיניים.

אם התינוק סובל מהתופעה השכיחה של גזים בחודשי חייו הראשונים והוא ניזון מתחליף חלב-תמ"ל, מומלץ לבחור בכזה בעל הרכב קל לעיכול כמו מטרנה Extra Care  קומפורט שמכיל את החיידק הפרוביוטי מסוג לקטובצילוס ראוטרי L. REUTER . לאחרונה התפרסמו מספר מחקרים, שהוכיחו את יעילות הוספתו לתינוקות אשר סובלים מגזים (קוליק) ולתרומתו הרבה להקלה על העיכול.

לסיכום, בבואכם לבחור תחליף חלב - תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל), מומלץ לעיין היטב ברשימת הרכיבים ובמידע הקיים על המוצר, כדי לבחור את הטוב ביותר לתינוק. הכי קרוב לאמא.

רננה מזרחי, דיאטנית קלינית, מנהלת מדעית "מטרנה"

תינוק ישן על אימו ומחבק אותה
{**}