דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
יד של פעוט ולצידה בקבוק

פרוביוטיקה וחשיבותה בינקות

על פרוביוטיקה וחיידקים טובים ודאי שמעתם. ובכן מסתבר שהם חשובים מאוד להתפתחות מערכות החיסון והעיכול של התינוק

כיום כבר ידוע שסביבה עשירה בחיידקים פרוביוטיים תורמת להבשלת מערכת העיכול ולחיזוק ההגנה הטבעית של התינוק. מחקרים מצאו, כי כבר בתוך שבוע מהלידה תינוק היונק חלב אם מפתח אוכלוסייה שונה ועשירה בחיידקים פרוביוטיים לעומת תינוק הניזון מתחליף חלב-תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל). עוד נמצא במחקרים, כי לתינוקות שנולדו בניתוח קיסרי יש פחות חיידקים פרוביוטיים במעי לעומת אלה שנולדו בלידה רגילה, מכיוון שבמהלכה גופם כבר רכש את ההרכב הראשוני של חיידקי המעי. לכן, לאחר ההנקה או במידה והתינוק ניזון מתמ"ל מומלץ לבחור עבורו בכזה המכיל פרוביוטיקה מההתחלה.

פרוביוטיקה כהתחלה טובה לחיים

פרוביוטיקה שמשמעותה "בעד החיים" אכן תורמת לבריאות מי שצורך אותה כבר מתחילת החיים אך יש לה השלכות ארוכות טווח: היא מעודדת את הבשלת המעי ותורמת להפעלת המערכת החיסונית של התינוק שאך נולד, תורמת ליצירת ויטמינים, למניעת שלשולים, הפחתת משך  הבכי של תינוקות עם קוליק וככל הנראה אף למניעת השמנה עתידית.

כיום יודעים כי לכל זן של חיידק פרוביוטי אפקט משלו . מעניין לציין את אחד המחקרים המעניינים מהעשור האחרון שנעשה בארץ במטרה לבחון את ההשפעה של תוספת פרוביוטיקה מסוג ביפידוס לקטיס לתחליף החלב-תמ"ל על תחלואה בקרב תינוקות בריאים, השוהים במעונות יום. במחקר נבדקה השפעת צריכה יום-יומית של תחליף חלב-תמ"ל המועשר בפרוביוטיקה זו על מניעת מחלות. ואכן, הוכח כי תינוקות בריאים, שניזונו מתחליף חלב המועשר בפרוביוטיקה, חלו פחות באופן משמעותי במחלות, כדוגמת: מחלות חום ושלשולים, לעומת תינוקות שניזונו מתחליף חלב-תמ"ל ללא תוספת של פרוביוטיקה. לכן בבואך לבחור תחליף חלב-תמ"ל לתינוק כדאי לוודא שהוא מכיל פרוביוטיקה כבר מההתחלה. השפעה מיטיבה אחרת של פרוביוטיקה בתינוקות היא הפחתת משך הבכי בתינוקות סובלים מגזים (קוליק). הביטוי המרכזי של  קוליק הוא בכיו של התינוק –בכי שיכול להיות פתאומי וללא סיבה נראית לעין, יכול להמשך כ3 שעות ביום! במשך מספר ימים בשבוע כאשר כל התופעה לרוב מתחילה סביב גיל שבועיים ויכולה להמשך עד גיל 3-4 חודשים. תופעה הקוליק היא שכיחה מאד בקרב תינוקות והיא ככל הנראה קושרה לתהליך הטבעי של הבשלת המעי והסתגלותו לחיים מחוץ לרחם. מחקרים מהשנים האחרונות מצאו כי גם כאן יש לפרוביוטיקה השפעה מיטיבה. פרוביוטיקה מסוג לקטובצילוס ראוטרי נמצא כמפחית את משך הבכי של אותם תינוקות הסובלים מקוליק. ניתן למצוא אותו בטיפות המתאימות לתינוקות יונקים או בתחליף החלב-תמ"ל מטרנה אקסטרא קר קומפורט.

{**}