דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
יד של פעוט ולצידה בקבוק

חלב אם הוא המודל בתזונת תינוקות

אין ספק שחלב אם הוא המזון הטוב ביותר עבור התינוק ובמשך שנים מדענים ניסו לפצח את הנוסחה הייחודית. הכירו את הרכיב הפלאי בחלב אם בשם HMO.

חלב האם מורכב מאלפי רכיבים. חלקם עדיין לא מוכרים לנו, אבל בשנים האחרונות חלה פריצת דרך מדעית שהצליחה לפצח את אחד הרכיבים המרכזיים בחלב אם, שעד היום היווה עבורנו חידה.

תפקידו של חלב האם הוא לא רק להזין ולתרום להתפתחות הפיזית והקוגניטיבית של התינוק, יש לו גם מרכיב הגנתי חשוב מאוד שכן כל תינוק, נולד כאשר המערכת החיסונית שלו עדיין לא בשלה.
לכן, מעבר לרכיבים המוכרים כמו: לקטוז, חלבון, ויטמינים ומינרלים יש בו רכיבים בעלי תועלות בריאותיות כמו: הורמונים, פרוביוטיקה ונוגדנים וכמובן, רכיב פלא בשם HMO, המספק לתינוקות יונקים הגנה חיסונית טובה יותר.

מהו רכיב ה-HMO?

HMO הוא רכיב פעיל שנמצא רק בחלב אם, שם הוא מהווה את הרכיב השלישי בכמותו (מבין הרכיבים המוצקים). עד היום זוהו כ-200 סוגים שונים של HMO שקיימים בחלב אם של נשים כתלות בשונות גנטית, כאשר מתוכם הHMO השכיח ביותר נקרא 2'FL.

פריצת הדרך המדעית

פריצת הדרך המשמעותית בתזונת תינוקות בשנים האחרונות היא היכולת לייצר את רכיב ה HM-O מסוג 2'FL.

הוספת HM-O לתמ"ל נמצאה בטוחה לשימוש בתינוקות ואושרה לשימוש החל מלידה ע"י הFDA ,מקבילתו האירופאית הEFSA ולאחרונה גם ע"י משרד הבריאות הישראלי. מחקרים קליניים שפורסמו בספרות המדעית מצאו כי הוספת HM-O לתמ"ל מסייעת להתפתחות מיקרוביום (אוכלוסיית חיידקי המעי) פרוביוטי.

נסטלה, חברת האם של מטרנה והמובילה העולמית בתזונת תינוקות החוקרת כבר משנות ה-80 את הרכיב הפלאי HMO, הצליחה לזהות את מבנהו של 2’FL ,ה- HMO השכיח ביותר בחלב אם, ולאחרונה בתום מאמצי מחקר ופיתוח השיקה לראשונה תמ"ל עם HM-O.

סטנדרט חדש של תחליפי חלב

אין ספק שהוספת HM-O לתמ"ל מייצר סטנדרט חדש בעולם תחליפי החלב, אבל זה לא מספיק, סטנדרט הזהב הוא כזה שמצריך שהרכב התמ"ל יהיה כזה שמכיל, הרכב שמנים קל לעיכול, הרכב סוכרים בריא המבוסס על לקטוז, סוכר החלב ולא סוכר לבן, הרכב חלבונים איכותי ופרו-ביוטיקה. להתחקות אחר המקור זה לא קל ולא זול, אבל כשזה מגיע לבריאות של תינוקנו זה הדבר הנכון לעשות.

רוצה לדעת מה הופך את חלב האם למזון הטוב ביותר בעולם? לקריאה >

הכל על HMO בחלב האם. לקריאה >

2 בקבוקים קטנים ממשאבת חלב שד
{**}