דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
יד של פעוט ולצידה בקבוק

חשיבות פרוביוטיקה כבר מגיל לידה

נדמה שהיום אין מי שלא שמע על פרוביוטיקה הנמצאת באופן טבעי בגופנו ובעיקר במערכת העיכול שלנו, והינה בעלת השפעה מיטיבה על גופינו.

מרתק לחשוב שלמעשה גופנו מהווה מעין "כלי קיבול" לחיידקים המצויים בו ושכמותם גדולה פי 10 ממספר התאים שבו! אוכלוסיית החיידקים האנושית מכילה מעל ל 400 סוגי חיידקים פרוביוטיים והיא מתחילה להיווצר במערכת העיכול שלנו כבר בשבוע הראשון לחיינו ומושפעת מאופן הלידה (רגילה או ניתוח קיסרי) ומתזונת התינוק (הנקה או תחליף חלב-תמ"ל).

מחקרים מצאו כי כבר בתוך שבוע מהלידה תינוק היונק חלב אם מפתח אוכלוסיה שונה של חיידקים במעיו ועשירה יותר בחיידקים פרוביוטיים לעומת תינוק הניזון מתחליף חלב-תמ"ל, מכיוון שחיידקים פרוביוטיים מצויים בחלב אם.

עוד נמצא כי לתינוקות הנולדים בניתוח קיסרי יש פחות חיידקים פרוביוטיים במעי והם מצליחים להתבסס בו רק כ 6 חודשים מאוחר יותר לעומת אלו הנולדים בלידה רגילה מכיוון שבמהלכה הם רוכשים את ההרכב הראשוני של חיידקי המעי. לכן, לתינוקות שנולדו בניתוח קיסרי ולאלו שאינם יונקים מומלץ לבחור בתחליף חלב המכיל פרוביוטיקה כבר מגיל לידה.

בחודשי החיים הראשונים מתפתחות מערכות רבות בגוף התינוק ובהן מערכת העיכול ומערכת החיסון ולפרוביוטיקה יש תפקיד מפתח בהתפתחות תקינה שלהם. פרוביוטיקה מסוג ביפידוס היא הדומיננטית בקרב תינוקות יונקים והיא תורמת לעידוד הבשלת המעי ולהפעלת מערכת החיסון . המחקר המקיף של השנים האחרונות הוכיח שורה של השפעות מיטיבות נוספות לנוכחות חיידקים פרוביוטיים במערכת העיכול של התינוק כמו: יצירת ויטמינים, מניעה וקיצור משך שלשולים , הפחתת משך בכי בתינוקות עם קוליק, הפחתת תדירות הפליטות ואף  מניעת השמנה.

אחד המחקרים המעניינים מהעשור האחרון הוא מחקר שנעשה בארץ על תינוקות במטרה לבחון את השפעת תוספת פרוביוטיקה לתחליף החלב-תמ"ל על תחלואה בקרב תינוקות בריאים השוהים במעונות יום בכדי להוכיח האם צריכה יומיומית של פרוביוטיקה בתחליף החלב יש אפקט של מניעת תחלואה . ואכן הוכח  כי תינוקות בריאים שניזונו מתחליף חלב-תמ"ל המועשר בפרוביוטיקה מסוג ביפידוס לקטיס חלו פחות באופן משמעותי במחלות כדוגמת מחלות חום ושלשולים לעומת תינוקות שניזונו מתחליף חלב-תמ"ל ללא פרוביוטיקה.

לסיכום, שלב הלידה והינקות הינו רב משמעות בהתפתחות ההגנה החיסונית של התינוק ומומלץ לוודא  שהמרכיב הפרוביוטי יהיה חלק יומיומי בתזונת התינוק שאינו יונק כבר מגיל לידה בשל תרומתו הרבה למערכת העיכול והחיסון.

מטרנה אקסטרה קר - היחידה עם פרוביוטיקה בכל השלבים

תינוקת לבושה ורוד צוחקת
{**}