דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
יד של פעוט ולצידה בקבוק

תזונת התינוק לאחר לידה - דגשים חשובים בבחירת תחליף חלב- תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל)

בשלב בו תחליטי לשלב בתזונת התינוק גם תחליפי חלב- תמ"ל חשוב שתבחרי את זו המתאימה לתינוקך

בשעה טובה ילדת, מזל טוב! עם ההתרגשות והאושר עולות שאלות רבות לגבי הטיפול בתינוקך.דבר אחד מוסכם על כולם והוא שחלב אם הינו המזון הטוב ביותר עבורו. לחלב אם יתרונות רבים : הוא מכיל את כל הרכיבים הנחוצים לתינוק ובכמויות המתאימות , מתאים את עצמו לצרכים המשתנים של התינוק הגדל ותורם לגדילה, להתפתחות ולחיסוניות של תינוקך וכמובן בעל יתרונות גם עבורך.

באם יגיע השלב בו תחליטי לשלב בתזונת התינוק גם תחליפי חלב- תמ"ל חשוב שתבחרי את זו המתאימה לתינוקך. מחקרים רבים שנערכו ע"י מיטב המומחים בתחום תזונת תינוקות הביאו לקביעת תקנים בינלאומיים להרכבם של תחליפי החלב-תמ"ל לתינוקות-אלו רכיבים ישולבו ומה הכמות הנדרשת של כל אחד מהרכיבים. אך מעבר להרכב הבסיס של רכיבים אלו , המחקרים חושפים כל הזמן עוד ועוד רכיבים ייחודיים הקיימים בחלב אם וחשיבותם. לכן בבואך לבחור תחליף חלב-תמ"ל לתינוק חשוב לבחור את זה אשר מעבר להרכבו הבסיסי ההכרחי הנדרש לפי התקנים יכיל גם אותם רכיבים ייחודים:

פרוביוטיקה- חיידקים פרוביוטיים קיימים באופן טבעי בחלב אם וחשיבותם לחיזוק ההגנה הטבעית של התינוק רבה. ההשפעות המיטביות של פרוביוטיקה נחקרו רבות בשנים האחרונות ובהן ניתן לציין מניעה וטיפול במחלות בדרכי העיכול והנשימה, סיוע בהבשלת המעי, הפחתת בכי בתינוקות עם קוליק, הפחתת תדירות הפליטות והיום מדברים אף על קשר בין פרוביוטיקה למניעת השמנה.במידה והתינוק אינו יונק חשוב לבחור עבורו תחליף חלב-תמ"ל המכיל פרוביוטיקה כבר מגיל לידה.
LC-PUFA חומצות שומן מסוג DHA וARA   ממשפחת אומגה 3 ו-6 הקיימות בחלב אם וכתלות בתזונה של האם.  מחקרים הוכיחו את השפעתן המכרעת  של חומצות שומן אלו על התפתחות תקינה של המוח והראייה , במיוחד בחודשי החיים הראשונים של התינוק ובבואך לבחור את תחליף החלב-תמ"ל מומלץ לבחור כזה המכיל כמות גבוהה של חומצות אלו (הנקראות גם DHA וARA ).
שמן בטאפלמיטאט- השומן בחלב אם תורם כמחצית מהאנרגיה הנדרשת לגדילת התינוק. חומצת שומן פלמיטית היא אחת המרכזיות ומהווה כרבע מהשומן בחלב אם, המקור העיקרי לחומצת שומן זו בתחליפי חלב-תמ"ל הוא שמן דקל. לכן כדאי לוודא שתחליף החלב-תמ"ל מכיל שמן בטאפלמיטאט שהינו פיתוח ייחודי של שמן דקל במבנה דומה לקיים בחלב אם. שמן בטאפלמיטאט הוכח מחקרית כתורם לספיגה טובה של סידן , לעיכול קל ואף להפחתה  במשך הבכי בקרב תינוקות.

ואם תינוקך יסבול מגזים? גם לזה יש פתרון

תינוקות רבים סובלים בחודשי חייהם הראשונים  מתופעת הקוליק המוכרת גם כגזים אצל תינוקות.  במסגרתה התינוק סובל מהתקפים של בכי שיכול להיות ממושך, לעיתים כמעט בלי הפסקה כ 3- שעות ביום, לפחות 3 פעמים בשבוע, בדרך כלל בשעות קבועות. התקף כזה מתחיל בדרך כלל בפתאומיות ובמרוצתו נראה התינוק מזיע, עם פנים סמוקות, אגרופיו קפוצים, בטנו תפוחה ונראה בבירור שהתינוק סובל מכאבים, קרוב לודאי מכאבי-בטן. לרוב התקף הבכי יסתיים רק כאשר התינוק  (וההורה)  כבר מותש, אך לעיתים קרובות תשתחרר רגיעה,לפעמים זמנית, אחרי הטלת צואה או הוצאת אויר (גרפס). במידה והתינוק ניזון מתחליף חלב מומלץ לעבור להזינו בתקופה זו בתחליף חלב עם הרכב קל לעיכול וכדאי לוודא שהוא מכיל את החיידק הפרוביוטי מסוג לקטובצילוס ראוטרי (L. REUTER)   המצוי באופן טבעי בחלב אם. מחקרים  מראים כי חיידק פרוביוטי ייחודי זה מפחית משמעותית את משך הבכי בתינוקות הסובלים מגזים ומסייע בהקלה על העיכול.

לסיכום בבואכם לבחור תחליף חלב-תמ"ל לתינוק, מומלץ לעיין היטב ברשימת הרכיבים ובמידע הקיים על המוצר , כדי לבחור את הטוב ביותר לתינוק, הכי קרוב לאמא

רננה מזרחי, דיאטנית קלינית, מנהלת מדעית, מטרנה

תינוק שזה עתה נולד, עטוף בשמיכה בצבע לבן ותכלת, שכוב במיטת בית החולים
{**}