Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
שתפו את Article
X
תינוק ישן עם אימו

כל מה שרציתם לדעת על שינה משותפת

 

שינה משותפת הינו נושא שנוי במחלוקת בקרב הורים רבים. חלקם טוענים כי שינה משותפת הינה דרך לא בטיחותית, ואילו מן הצד השני עולות טענות כי שינה משותפת היא הדרך הטבעית לגידול הילד, וכי היא מחזקת את הקשר בין ההורה לילד.

המידע באדיבות ובאחריות אתר טיפת חלב ברשת

"אני מעבירה את הילד למיטה שלי באמצע הלילה, אחרת הוא לא נרדם חזרה", היא עדיין ישנה אצלנו במיטה, והילדה כל לילה הולכת לישון במיטה שלנו, הם טענות שגורות בפני הרבה הורים טריים, וגם פחות טריים. כולכם ודאי מכירים את התופעה וכולכם ודאי דנים באותם השאלות, האם זה בריא? הם צריך לנהוג כך? והאם זה יהפוך להרגל קבוע? מה הוא זמן השינה הסביר בעבור תינוקכם?

בכתבה הבאה תנסה יועצת השינה המוסמכת שלנו קצת להרחיב על הנושא, ולענות על השאלות.
 
שינה משותפת, מה היא?
שינה של התינוק במיטה של ההורים, שינה של התינוק במיטה הצמודה למיטת ההורים, או מיקום העריסה על יד מיטת ההורים, בכל אחד מהמקרים הללו מדובר בשינה משותפת. במהלך כמה חודשים ראשונים לחייו של התינוק בוחרים הורים רבים בסידור בו הילד ישן במיטה משלו בתוך חדר ההורים. שינה משותפת מסוג זה יכולה להיות פתרון טוב מאחר והיא מאפשרת להורים קרבה לרך הנולד, ומפחיתה את הסיכונים העלולים להתעורר, ומן הצד השני היא מאפשרת להורים מעט פרטיות.

האם שינה משותפת היא מצב תקין?
שינה משותפת הינו נושא שנוי במחלוקת בקרב הורים רבים. חלקם טוענים כי שינה משותפת הינה דרך לא בטיחותית, מפריעה ולא מתאימה לאורך חייהם, ואילו מן הצד השני עולות טענות כי שינה משותפת היא הדרך הטבעית לגידול הילד, וכי היא מחזקת את הקשר בין ההורה לילד. תינוקות רבים ישנים טוב יותר כאשר הם לצד הוריהם, ואילו תינוקות אחרים ישנים טוב יותר כאשר הם בחדר משלהם.
מכן עולה כי אין דרך נכונה יותר או נכונה פחות כאשר מדובר על הרגלי שינה משותפת, כל משפחה צריכה להתאים את ההרגלים בעקבות מה שמתאים לה. חשוב מאוד להקשיב לתינוק ולבחון מה מתאים לו יותר, וכמובן לפעל על פי תחושות הבטן שלכם כהורים. על ההורים ללמוד את היתרונות והחסרונות של שינה משותפת, ולהחליט מה שטוב ומתאים למשפחה כולה.
במצב בו אתם ותינוקכם ישנים טוב, או במצב בו החלטתם מתוך מקום אידיאולוגי – חינוכי, כי זו הדרך המתאימה לכם אין כל סיבה לשנות את המצב, אולם אם אתם חשים כי הסדרי השינה אינם נוחים לכם, ונעשים מתוך אילוץ, זה בדיוק הזמן המתאים לשנות את המצב.
חשוב שתדעו כי משרד הבריאות וארגון "בטרם" אינם ממליצים על שינה משותפת מתוך החשש העולה למקרים של מוות בעריסה, אולם אם בחרתם לנהוג כך, חשוב מאוד שתכירו את כללי הבטיחות בנושא, ותנהגו לפיהם.

כל החסרונות והיתרונות בשינה משותפת
היתרונות של שינה משותפת:
- השארת תחושת חוויה מהנה הן להורים והן לתינוק.
- הענקת תחושת חום וביטחון לתינוק לאורך כל הלילה, וזמינות לילד.
- תינוקות רבים ישנים טוב יותר לצד הוריהם.
- פעולת ההנקה קלה יותר בשעות הלילה כאשר הילד ישן בסמוך להוריו.
החסרונות של שינה משותפת:
- שינה לא רציפה להורים: אימהות רבות מתעוררות משנתן עם כל תזוזה או
  מלמול של התינוק, ומתקשות לחזור ולישון לאח מכן, מה שמותיר אותן עייפות  ולעיתים גם לא
  מתפקדות, במהלך כל היום.
- נוסף על כך, אימהות רבות שמתעוררות משנתן מעירות את התינוק במטרה להאכילו, וכך נפגמת
  גם שנתו שלו.
- שינה לא רציפה לתינוק: תינוקות רבים ישנים טוב יותר ללא נוכחות הוריהם,
  ובנוכחות ההורים הם מתעוררים פעמים רבות, ונפגמת איכות השינה החשובה
  להתפתחותם.
ההחלטה האם לישון שינה משותפת או לא נתונה אך ורק בידי ההורים, אולם חשוב מאוד, לא משנה מה היא החלטתכם, לשמור על עקביות בנושא.
אם בחרתם בשינה משותפת, אל תנסו להעביר את הילד למיטתו אחרי שהוא נרדם, זה עשוי לעבוד רק פעמים בודדות, אולם לרוב, הדרך בה נרדם הילד כשהלך לישון, היא גם הדרך בה הוא יירדם אם יתעורר במהלך הלילה, מאחר וזו הדרך היחידה אותה הוא מכיר.
אם בחרתם בהסדר בו הילד ישן במיטה שלו  אל תתפשרו גם אם הוא מתעורר באמצע הלילה. הורים רבים מוותרים ומעבירים את התינוק למיטתם רק על מנת להרוויח עוד כמה שעות של שינה. בצורה זו אתם מלמדים את התינוק כי אם יבכה חזר מספיק יעבירו אותו למיטת ההורים, ובסופו של יום נותר מבולבל ואינו יודע איפה עלו לישון.

תלות של הילד במיטת ההורים לצורך הירדמות
לרוב, סביר להניח כי הילד יפתח תלות במיטת ההורים לצורך הירדמות, אולם כמו בכל תלות, ברגע שתחליטו, תוכלו ללמד אותו להתרגל לישון במיטה משלו. יחד עם זאת, ילדים רבים רוצים לעבור למיטה משלהם באופן טבעי וללא בעיה, כאמור זה תלוי באופי של הילד.
גם אם הילד פיתח תלות במיטה של הוריו, מומלץ מאוד ללמד אותו להירדם גם במיטה שלו. ניתן, לצורך שנת הצהריים לקחת את הילד לחדרו ולמיטה שלו, לעמעם את האורות, וללמד אותו שניתן לישון גם בחדרו שלו. בצורה זו לומד התינוק כי הוא יכול בשנת הלילה לישון במיטת ההורים, ואילו את שנת הצהריים עליו לעשות במיטתו שלו. צעד זה עשוי מאוד לסייע לכם בזמן שתחליטו להעביר את הילד לישון שינה עצמאית במיטתו.

מתי רצוי להעביר את הילד לישון בחדרו?
אין כאן תשובה נכונה וחד משמעית, מתי שאתם כהורים מרגישים כי הגיע הזמן להעביר אותו למיטה ולחד משלו תעבירו אותו. במקרים מסוג זה חשוב מאוד להקשיב לתחושות הפנימיות שלכם ולצרכים של הילד. אם גם אתם וגם הילד ישנים יחד כאשר השינה משותפת, אין סיבה לעשות את השינוי. כאשר תרגישו כי הילד מתחיל לישון פחות טוב במהלך הלילה, או שנוכחותו מפריעה לכם לשינה, אז בצעו את המעבר, והילד כבר יתחיל להתרגל.
בגיל שלושה עד ארבעה חודשים המעבר של הילד למיטה ולחדר משלו עשוי להיות קל יותר, לאחר מכן, בגילאים מאוחרים זה עשוי להיות קשה יותר, אך לא בלתי אפשרי. חשוב מאוד להקפיד לא להעביר את הילד למיטה משלו כאשר נולד לו אח חדש, במקרה זה עלול הילד להרגיש די האח החדש תופס את מקומו.

כיצד ניתן לבצע את ההעברה?
לפני שמחליטים להעביר את הילד לחדרו, חשוב לבצע זאת בהדרגה, על מנת שגם הוא יתחיל להתרגל לשינוי.
בשלב הראשון חשוב להרגיל אותו לחדר החדש. השכיבו אותו בחדרו במהלך היום כשהוא ערני, אפשר להאכיל אותו בחדר החדש, לשחק איתו, להקריא לו סיפור ועוד. בשלב השני, לאר שהתרגל לשהות בחדר החדש, ניתן להתחיל להשכיב אותו לישון שנת צהריים במיטתו, שלב זה לוקח בערך שבועיים. כעת, לאר שהתרגל לחדרו החדש, ניתן בהדרגה להשכיבו לישון שם גם בלילה. אם הוא מתקשה להירדם, תוכלו לארח לו חברה עד שיירדם.
הקפידו מאוד לשמור על העקביות! אם השכבתם את הילד לישון את שנת הלילה במיטתו, אל תעבירו אותו לישון במיטתכם מידי פעם, גם לא אם התעורר בחמש בבוקר, או כי האם נתקפה געגועים. לילד אין תחושה של זמן, ומעברים מן הסוג הזה רק יבלבלו אותו יותר, ויפריעו לו ללמוד לישון בחדרו.

אם נסכם, ראינו כי אין דרך נכונה יותר או נכונה פחות בנוגע לשינה משותפת. אם בחרתם בשינה משותפת, הקפידו מאוד על הנחיות הזהירות מטעם משרד הבריאות. בסופו של יום, הילד יאלץ להתרגל לישון באופן עצמאי, לכן חשוב ללמד אותו להירדם גם במיטת ההורים, אך גם במיטתו שלו. ככל שהתינוק ילמד להירדם באופן עצמאי מוקם יותר, כך יוקל המעבר אחר כך.

קראו עוד

למה כדאי לכם להצטרף למועדון מטרנה?

  • תוכן מקצועי מותאם אישית
  • הטבותהטבות
  • יועצותידע וליווי מקצועי של יועצות
  • מחשבוניםמחשבונים
תוכן רלוונטי
חפש

עדיין לא מצאתם את מה שאתם מחפשים?

נסו את מנוע השאלות החכם שלנו. תמיד יש לנו משהו בשבילכם