Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
חפש
שתפו את Article
X
אמא בהריון וסטטוסקופ על בטנה

הריון וקורונה

 

כל התשובות לשאלות על הריון וקורונה. האם נשים בהריון בסיכון יתר לקורונה? מה קורה אם נדבקים בקורונה בהריון? מה לגבי בדיקות הריון בתקופת הקורונה ועוד

נכתב בשיתוף עם: ד"ר זוהב אפרים מומחה לאולטרסאונד במיילדות וגינקולוגיה ופוריות

נתחיל בבשורה משמחה! לא נמצא, כי נשים בהריון, רגישות להידבקות בקורונה יותר משאר האוכלוסייה. עם זאת, במספר מחקרים נמצא כי אחוז הנשים ההרות העלולות לחוות את המחלה באופן קשה , גדול יותר (פי 2.9) יותר מאשר נשים חולות קורונה שאינן הרות. יש לציין שהמחקרים עדיין חלוקים בנושא זה וחלקם לא מאשרים עליה בהיקף ובחומרת המחלה בנשים מאומתות קורונה לעומת אוכלוסיית נשים חולות קורונה שאינם הרות. 
הבשורה הפחות משמחה, היא שבזמן ההריון מערכת החיסון חלשה יותר, ולכן נשים הרות נמצאות בקבוצת סיכון למחלות ויראליות, כגון שפעת. זו הסיבה, שגם בכל הנוגע לנגיף הקורונה, עליהן לנקוט משנה זהירות ולהקפיד על ההנחיות להקטנת הסיכון להידבקות בנגיף: שמירה על ריחוק חברתי, עטיית מסכת אף ופה והקפדה על היגיינה אישית.

ומה קורה אם בכל זאת נדבקתי בקורונה בזמן ההריון?

במקרה כזה, ייערך דיון שכולל מומחים למחלות זיהומיות, מומחה לאם ועובר וכן רופא מרדים. הם יעריכו את הצורך בבדיקות הדמיה ובמתן טיפול תרופתי. 

מה קורה לעובר שלי אם נדבקתי מקורונה

למרות שנמצאו יילודים מאומתי קורונה לנשים הרות שחלו בקורונה בהריון, עד כה לא הוכח שוירוס הקורונה יכול לחצות את השיליה, ויכול להיות שהיילודים דבקו מהאם בזמן ואחרי הלידה.

מה לגבי בדיקות בהריון בתקופת הקורונה?

מעקבי הריון נמשכים כרגיל, אך כדאי להפחית את תדירות ההגעה למרפאה. זכרי, ככלל רצוי תמיד לגשת לרופא אם משהו מטריד או דחוף. אל תדחי טיפול במצבים כאלו. יחד עם זאת, ישנן בדיקות שניתן לבצע לבד בבית, באמצעות מכשירים ביתיים. למשל: בדיקות לחץ דם, דופק ומשקל.
אלו הבדיקות שמתקיימות כסדרן, כמובן מומלץ לבדוק גם פרטנית מול קופת החולים שלך בנושא זה:
ייעוציים גנטיים 
שקיפות עורפית
בדיקות סקר לתסמונת דאון
בדיקות דם שגרתיות
סקירות מערכות
מי שפיר
סיסי שליה
מעקב הריון עודף (אחרי שבוע 40) 
מעקב הריון בסיכון 
מומלץ לא לדלג על תור או על בדיקה ללא התייעצות עם הרופא או הרופאה המטפלת.
תמיד כשאת מגיעה למרפאה, הקפידי לעטות מסיכה על הפה ועל האף, לשמור על מרחק של 2 מטרים מהאדם שלצידך ולחטא את הידיים בכניסה למרפאה, לפני ואחרי הבדיקה.

אמא הריונית  מחזיקה תמונת אולטרסאונד

ניתן להגיע עם מלווה לבדיקה?

לרוב לא ניתן להגיע עם מלווה לבדיקות המעקב ובמקרה של סקירת מערכות או בדיקה חשובה אחרת, שבה יש רצון או צורך של שני בני הזוג להיות נוכחים, ניתן לשתף את מהלך הבדיקה בזום למשל.

מתי לא להגיע למרפאה?

אם את נמצאת חיובית לקורונה, כמובן שאין להגיע למרפאה. ישנן קופות חולים שפתחו מרפאות עבור נשים מבודדות, למניעת שרשרת ההדבקה, על מנת לדאוג למרחב בטוח של הנשים ושל הצוות המטפל. המרפאות המבודדות עוברות חיטויים מוגברים והכל מוכן ומותאם למענה רפואי ויעודי לנשים נשאיות של נגיף הקורונה.
בנוסף, אם את סובלת מאחד או יותר מהתסמינים הבאים: חום של יותר מ־38 מעלות צלזיוס, שיעול, קוצר נשימה, הפחתה בתחושת הריח והטעם, כאבי בטן או פעילות מעי מוגברת (שלשול) שהופיעו במהלך השבוע האחרון, או אם באת במגע עם חולה קורונה בשבועיים האחרונים.
במקרים אלו, צרי קשר טלפוני עם הצוות המטפל שלך במרפאה ובקשי פיתרון כמו שיחת יעוץ טלפונית, בוידאו או הפניה למרפאה ייעודית.

לקראת לידה? 

נשים הרות מאומתות קורונה תתאשפזנה במתחם ייעודי. במצב מחלה א-תסמינית או עם תסמינים קלים  תתאפשר לידה נרתיקית  במועד. במידה וקיימת מחלה ריאתית משמעותית תתבצע לידה בניתוח קיסרי עם הכנה תרופתית להבשלת ריאות העובר כאשר הניתוח מתבצע לפני תקופת מועד הלידה.  
אין ספק שכדי להגיע הכי מוכנה ללידה, מילת המפתח היא הכנה מוקדמת. 
כדי שהתהליך המופלא הזה יהיה כמה שיותר חיובי עבורך, יש צורך להתכונן בארבעה מישורים:
1. לאגור ידע ולהכיר את המקום בו את עתידה ללדת וכן את תהליך הלידה
2. לדאוג שיהיו איתך דברים שעוזרים לך להירגע
4. להבין מהם הנהלים בתקופת הקורונה

קראי כאן איך להגיע מוכנה ללידה בתקופת הקורונה >

האמור לעיל אינו מהווה המלצה או עצה רפואית ו/או חוות דעת רפואית מקצועית. התכנים המופעים באתר נועדו להרחבת הידע האישי של המשתמשים ואין לראות בהם תחליף להתייעצות עם רופא מומחה. בכל מקרה יש לפנות לקבלת חוות דעת של רופא מוסמך לפני קבלת טיפול.
 

קראו עוד

למה כדאי לכם להצטרף למועדון מטרנה?

תוכן רלוונטי
חפש

עדיין לא מצאתם את מה שאתם מחפשים?

נסו את מנוע השאלות החכם שלנו. תמיד יש לנו משהו בשבילכם