Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
חפש
שתפו את Article
X
דנה זרמון

אתן שאלתן את דנה זרמון בנושא תזונת תינוקות - יועצת מטרנה כאן עם כל התשובות

 

שרון לפיד, דיאטנית קלינית, מהמרכז לייעוץ תזונתי של מטרנה עם כל התשובות לגבי מעבר למוצקים ותזונת תינוקות

1 . האם זה בסדר שתינוק לא אוכל במשך כ-5 שעות? מארוחת הבוקר לאחרי שנת הצהרים?

יש להבין כי כל תינוק נולד עם מנגנון מווסת של רעב ושובע , כך שהתינוק הוא זה  הקובע  באופן בלעדי  את הכמויות בארוחה ואת מרווחי הזמן בין הארוחות

ועליכם להמשיך ולהאכילו תמיד  בהתאם לסימני הרעב והשובע שלו, בהתאם לדרישה שלו.

תסמכו עליו שיודע לאזן ולספק את כל צרכיו התזונתיים ותוכלו לוודא זאת במעקבי משקל וגדילה בטיפת חלב, כל עוד עולה על עקומות הגדילה האישיות שלו.

 

2.תינוק בן 9 חודשים על הנקה בלבד, אוכל שלושה וחצי ארוחות מוצקים. לאחרונה ממש נלחמת על ה-2 הנקות ובהמלצת טיפת חלב מנסים לשלב תמ"ל במקום ההנקות (הילד לא כזה ממשתף פעולה עם הבקבוק) והוא הקיא אחרי שאוכל תמ"ל, למרות שהוא לא אלרגי לחלב כי הוא אוכל כבר תקופה מזונות שמשלבים חלב. מה הסיבה לכך שמקיא? מה ניתן לעשות?

ראשית  כל הכבוד על  ההתמדה בהנקה על הרצון להמשיך לנסות ולהניק .אין ספק שאת עושה את הטוב ביותר עבור התינוק שלך אך שימי לב לא לשדר לחץ או מתח סביב ההנקות או הניסיונות לשלב בקבוק היות וזה יכול ליצור לחץ ומתח אצל התינוק.   

חשוב לעשות בירור אצל הרופא ולבדוק מה הסיבה להקאות.

יחד עם זאת, , יש לקחת בחשבון שלעיתים תינוקות יונקים, על אף ניסיונות חוזרים ונשנים אכן מעדיפים לדלג על שלב הבקבוק ולעבור לאכול ישירות מכפית.
כך  שמלבד ארוחות המוצקים  שאוכל ,ניתן לשלב ארוחה נוספת בכפית  - דייסת דגנים על בסיס חלב אם/תמ"ל.

דייסות מטרנה מהוות גיוון לתפריט התינוק ומציעות חשיפה לשלל דגנים במרקם מותאם לתינוקות. חשוב להדגיש שכל הדייסות הן ללא תוספת סוכר .

בנוסף, להלן מס' טיפים למעבר לבקבוק :

  1. ניתן לנסות מספר סוגי בקבוקים -יש כאלו עם סוגי פטמות שונות ואולי התינוק יעדיף אחת על פני האחרת, ניתן להתייעץ בחנויות למוצרי תינוקות.
  2. ניתן לתת לגורם מטפל אחר להציע לתינוק   את הבקבוק בזמן שאת אינך בסביבה   .  אפשרות נוספת  ניתן לטפטף מספר טיפות של חלב אם על פטמת הבקבוק-הריח והטעם מוכרים וזה ייתן לו את הגירוי הראשוני למציצה.
  3. הציעו לו את הבקבוק כשמתחיל  לגלות סימני רעב-בערך 20 דקות לפני הזמן שאת יודעת שאמור לאכול.
  4. לתינוק מורעב אין סבלנות להתנסות במשהו חדש ועדיף שהניסיון יהיה בפרק זמן קבוע במהלך היום היות ותינוקות אוהבים סדר יום קבוע .ניתן להציע את הבקבוק  בסלקלאו בתנוחת האכלה בטיחותית אחרת .

אני מזמינה אותך להירשם באתר מטרנה לקבלת קופונים והטבות וכמו כן את מוזמנת להמשיך ולהתיעץ איתנו במרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33

 

3. מה ההבדלים בין סוגי התמלים? יש לי תינוק שאוכלת מטרנה מהדרין קלאסי ויש את הסוגים השניים (גולד, אקסטרה קר ועוד..) מה ההבדל בניהם מבחינת ערכים תזונתיים?

מטרנה מציעה מגוון של סדרות איכותיות על מנת לאפשר להורים בחירה בהתאם לצרכים האישיים והמשתנים של כל אחד. כל בחירה ממגוון סדרות התמ"ל של מטרנה תספק לתינוק את כל צרכיו בהתאם לדרישות של הסטנדרטים המחמירים למזון תינוקות.

יחד עם זאת, ככל שהמדע מתקדם ומתגלים רכיבי רשות חשובים ונחקרים אותם ניתן לשלב בתמ"ל, נשאף להוספתם. מטרנה גולד הינה סדרת התמ"ל המתקדמת מבין סדרות מטרנה, בכשרות רגילה , עם הרכיב ה*HMO מסוג 2FL. HMO בחלב אם מהווים את הרכיב השלישי בכמותו בחלב אם אחרי לקטוז ושומן (למעט מים) ובעלי תפקיד במערכת החיסון. *הHMO במוצר אינו מופק מחלב אם.

אני מזמינה אותך   להירשם באתר מטרנה לקבלת קופונים והטבות וכמו כן את מוזמנת להמשיך ולהתיעץ איתנו במרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33

 

4. לא מצליחה להבין מה ההבדל בין מטרנה גולד אקסטרה קר

מטרנה  גולד הוא פיתוח חדשני של מטרנה המאפשר להוסיף לתמ"ל את רכיב הHMO מסוג FL’2. *הHMO במוצר אינו מופק מחלב אם.

זהו  הרכיב השלישי בכמותו בחלב אם אחרי לקטוז ושומנים (למעט מים) ובעלי תפקיד שם במערכת החיסון של התינוק.

ניתן כמובן להמשיך ולהשתמש   באקסטרה קייר שהינה סדרה מצוינת  כשלעצמה  HMO ,לא הוגדר כרכיב הכרחי שחובה להוסיפו לתמ"ל ולכן ניתן להמשיך ולהזין את התינוק בכל סדרות מטרנה האחרות מהן נהנו מיליוני תינוקות לאורך השנים. במידה ותינוק אינו יונק, כל בחירה ממגוון סוגי  התמ"ל של מטרנה תספק לתינוק את כל צרכיו בהתאם לדרישות המחמירות של הסטנדרטים המחמירים למזון תינוקות

אני מזמינה אותך   להירשם באתר מטרנה לקבלת קופונים והטבות וכמו כן את מוזמנת להמשיך ולהתיעץ איתנו במרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33

 

5. בן שנה וחודש לוקח עדיין 2 בקבוקים ביום ואחד בלילה. צריך להפסיק?

 הנחיית משרד הבריאות למתן תמ"ל היא עד לגיל שנה.מגיל שנה מתן  תמ"ל   מהווה השלמה וגיבוי תזונתי לתפריט המוצקים של הפעוט וניתן בדרך כלל בוקר ו/או ערב.

 פעוט שאוכל ארוחות מסודרות ומגוונות, מכל אבות המזון יכול להתבסס  על תפריט משפחתי מגוון.

 כך שהדבר נתון לבחירתך או לבחירת הפעוט[ישנם ילדים הגומלים את עצמם מהבקבוק].

 

6. יש קרייסס הבן שלי בטעימות היה אוהב את המאכלים ועם הזמן פתאום נגעל מהם כמו אבוקדו, קוטג', קציצה וכו

על אף האתגר חשוב להמשיך ולייצר אווירה חיובית ומהנה  סביב  אכילה והאכלה ולהקנות הרגלי אכילה נכונים כבר מהכפית הראשונה. טבעי ותקין שעם הזמן העדפות למזון ישתנו ולכן חשוב להמשיך

לשתף את התינוק/הפעוט  בארוחות המשפחתיות ,כך נחשוף אותו למגוון טעמים ריחות מאכלים, ונהווה עבורו דוגמה חיובית לאכילה נכונה ומגוונת. כל עוד התינוק/הפעוט ימשיך להיות חשוף למבחר מאכלים טעמים וריחות  אך לא ירגיש לחץ לאכול מהם, יגדל הסיכוי שיחזור להרחיב את מגוון המאכלים שאוכל.

אני מזמינה אותך ליצור איתנו קשר למרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33
 

7. כמה תינוק בן שבועיים צריך לאכול?  

ראשית נאחל מזל טוב ,אושר ובריאות !! הכמות היא אישית לכל תינוק . יש להבין כי כל תינוק נולד עם מנגנון מווסת של רעב ושובע , כך שהתינוק הוא הקובע  הבלעדי  את הכמויות בארוחה ואת מרווחי הזמן בין הארוחות.

ישנם תקופות המתאפיינות בקפיצות גדילה .בתקופות אלו התינוק מגדיל את צרכיו התזונתיים ועליכם להמשיך ולהאכילו תמיד  בהתאם לסימני הרעב והשובע שלו

תסמכו עליו שיודע לאזן ולספק את כל צרכיו התזונתיים ותוכלו לוודא זאת במעקבי משקל וגדילה בטיפת חלב, כל עוד עולה על עקומות הגדילה האישיות שלו.

 

8. מתי מכניסים ארוחה רביעית לתפריט של הבייבי?

בגיל שנה  תפריט הפעוט  יכול להתבסס על 4 ארוחות מוצקים-בבוקר ארוחת בוקר "רגילה " הכוללת לחם עם ממרח, ירקות, שלוליות גבינה, ביצה, מוצרי חלב וכו'.

בצהריים ארוחה הכוללת ירקות ,עוף/הודו/בשר/דג ,קטניות ופחממה .

ארוחת ביניים הכוללת פרי /יוגורט וארוחת ערב משביעה ומזינה הכוללת שילוב של חלבון  [מוצרי חלב,ביצה..]+שומן[טחינה,אבוקדו...]+פחממה מורכבת[לחם,פסטה,תפו"א,פשטידה ...]  .לדוגמה  פרוסת לחם עם גבינה/לבאנה/קוטג', ירקות עם שמן זית ויוגורט, חביתה או קציצות עדשים בתיבול טחינה וירקות או אנטיפסטי הכולל שילוב של ירקות אפויים בתנור לדוגמה תפו"א, בטטה, קולורבי, חציל, קישוא, כרובית...  יחד עם טחינה וביצה קשה .בנוסף ל1-2 בקבוקים הניתנים לבחירה כהשלמה תזונתית בוקר ו/או ערב.

בקישור המצורף ניתן לקבל רעיונות נוספים למתכונים https://www.materna.co.il/6-12-months/recipes
 

9. הבן שלי בן 10 חודשים ולא מוכן לאכול כלום רק מטרנה וגרבר\ ניסיתי הכך. מה אפשר לעשות?

על אף האתגר חשוב להמשיך ולייצר אווירה חיובית ומהנה  סביב  אכילה והאכלה ולהקנות הרגלי אכילה נכונים כבר מהכפית הראשונה. מומלץ  

לשתף את התינוק בארוחות המשפחתיות, כך נחשוף  אותו למגוון טעמים ריחות מאכלים, ונהווה עבורו דוגמה חיובית לאכילה נכונה ומגוונת.שימי לב להציע מהארוחה כ20 דקות  לפני זמן הארוחה שלו על מנת שהתינוק  יגיע לארוחה סקרן  אך לא מורעב וכמובן שלא עייף .ההאכלה היא   בהתאם למידת שיתוף הפעולה ממנו-כל עוד פותח  את הפה ואוכל בהנאה ניתן להמשיך בארוחה.ברגע שמראה כל סימן שהוא של התנגדות-מסובב   את הראש, דוחף עם היד, סוגר את הפה-יש להפסיק במתן הארוחה. בסיום הארוחה יש להציע  מים

ישנם פעמים שתינוקות יעדיפו לאכול מזון במרקם רך, בצורה עצמאית, ולא טחון. אין לכך קשר לשיניים-החניכיים מספיק חזקות למיומנות הזו.

תוכלי לבחון את הדברים ולתת את הירקות המבושלים מהמרק, לחתוך אותם או למעוך אותם לחתיכות קטנות  ,אבוקדו רכות, עגבניה רכה וחתוכה, קציצות עוף/הודו/בקר  ניתן להעשיר אותן ולהוסיף להן קישואים, גזר, תפוח אדמה ובצל לבלילה, לחתוך אותן לחתיכות קטנות ולתת. חשוב לשים לב שהקציצות רכות ונוחות לאכילה. עוף - בתור התחלה מומלץ לתת את העוף המבושל במרק הירקות, מדובר בעוף רך ונוח לאכילה שאותו יש לחתוך לחתיכות קטנות. פירות רכים בשלים  - לחתוך אותם לפלחים או קוביות.

אורז, פתיתים, גריסים, פסטה בצורת צדפים, ביסלי, פיפיון ועוד. את התוספות ניתן להגיש לבד וניתן גם לערבב עם ירקות מבושלים או רוטב כלשהו - שיהפכו את המרקם ליותר דביק ונוח לאכילה ולאחיזה.

.יש להקפיד על אכילה בכיסא אוכל עם תמיכה גם אם התינוק  לא יושב  או מתיישב  עדיין עצמאית.

אני מזמינה אותך ליצור איתנו קשר למרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33
 

10. מתי עוברים שלב בתמ"ל? צריך להתייעץ או פשוט כשמגיעים לגיל חצי שנה?

הרכבו התזונתי של כל  שלב במטרנה הותאם לצרכים התזונתיים המשתנים עם הגיל .מגיל חצי שנה הצרכים התזונתיים גדלים ושלב 2 הותאם לכך ועל כן מגיל חצי שנה יש לעשות את המעבר לשלב 2 כשמעבר מומלץ באופן הדרגתי. מעבר הדרגתי מתבצע באופן הבא :

 החל מגיל חצי שנה  בבוקר נותנים בקבוק אחד של  שלב 2  ,ובמהלך היום ממשיכים עם שלב 1

למחרת נותנים  שני בקבוקים של  שלב 2  ובמהלך היום ממשיכים עם שלב 1  

וכך כל יום עולים בעוד  בקבוק של שלב 2 עד להשלמת המעבר.

 

11. ממתי הם לא צריכים לאכול כל שלוש שעות? התחיל לפתוח פערים 4 שעות, בן 8 חודשים שעדיין לא ביסס ארוחות.

תסמכי על התינוק שלך שיודע לאזן ולספק את כל צרכיו התזונתיים בעזרת המנגנון המווסת איתו נולד כך שהוא הקובע את הכמות בארוחה ואת מרווחי הזמן בין הארוחות .כל עוד עולה במשקל,על עקומות הגדילה האישיות שלו,סימן שמספק את כל צרכיו התזונתיים.המשיכי להיות קשובה אליו ולהאכילו בהתאם לסימני הרעב והשובע המגיעים ממנו.

 

12. מה את נותנים לתינוק אחרי שקם משנת צהריים?

קשה להתייחס לשאלה מבלי לדעת פרטים נוספים כגון גיל התינוק,ממה ניזון וכו' ולכן

אני מזמינה אותך ליצור איתנו קשר במרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33 ונשמח לשוחח איתך 

 

13. איזה כמות לתת בהתחלה של הטעימות? כל כמה ימים לעלות בכמות?
 על פי משרד הבריאות,הוספת מזון משלים[מעבר לתמ"ל/חלב אם] ייעשה רק מגיל חצי שנה ובהתאם   לסימני מוכנות הכוללים- העלמות רפלקס הוצאת הלשון[רפלקס מולד הנועד להגן מפני חנק], יכולת לשבת עם תמיכה בזוית חצי שכיבה- חצי ישיבה בטרמפולינה למשל , יציבות של הראש, הפגנת סקרנות ונכונות לאכילה עם קירוב המזון לפה, יכולת להעביר מזון בפה מצד לצד,קירוב ידיים וחפצים שונים אל הפה .מתוך הנחיות משרד הבריאות-"בסביבות גיל 6 חודשים, יש להוסיף לתפריט התינוק מזונות בריאים מבוססים על קטניות, דגנים, פירות וירקות העונה, בשר (עוף,

 הודו, בקר) דגים ושמן זית, ביצים". בעיקרון ההמלצה היא להתחיל בירקות ללא סדר מומלץ מסוים  [ גזר, קישוא, תפוח אדמה, בטטה וכו'] .רצוי לתת כל ירק בנפרד במשך יומיים-שלושה , במרקם מחיתי טחון וחלק, ובשעות הבוקר לשלילת רגישות   .לאחר מכן ניתן לחשוף לפירות -שוב כל פרי בנפרד והתנסות ראשונה בבוקר לשלילת רגישות. הכמות בארוחה היא בהתאם לשיתוף הפעולה מהתינוק.בהדרגה את מנת הירקות יש להעשיר עם בשר,קטניות עד לביסוס ארוחה מזינה ומלאה הכוללת גם פחממה כמו פתיתים,פסטה,קוסקוס וכו'.את מנת הפירות יש להעשיר  עם רכיב שומני בריא כטחינה גולמית,שקדיה,אבוקדו.

אני מזמינה אותך ליצור איתנו קשר למרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33

 

14. בת 8 חודשים לא נותנת לקרב את הבקבוק לפה שלה, יותר ישר בוכה ולא שאוכלת יותר מידי מוצקים

אני ממליצה לעשות בירורמקיף אצל הרופא ולבדוק מה הסיבה לסירוב  של התינוקת. תוכלי לנסות להחליף סוג בקבוק, תנוחת האכלה ובעיקר לשדר אווירה חיובית סביב ההאכלות שלה .

נשמח לשמוע עוד פרטים ולהמשיך ולייעץ לך במרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33.

 

15. תינוקת בת חצי שנה, לא הייתה בקטע עד עכשיו של טעימות, עם איזה ירקות עדיף להתחיל?

 גיל חצי שנה זהו בדיוק הזמן להתחיל  בשלב החדש והמרתק בתזונת תינוקך.על פי משרד הבריאות,הוספת מזון משלים[מעבר לתמ"ל/חלב אם] ייעשה רק מגיל חצי שנה ובהתאם   לסימני מוכנות הכוללים- העלמות רפלקס הוצאת הלשון[רפלקס מולד הנועד להגן מפני חנק], יכולת לשבת עם תמיכה בזוית חצי שכיבה- חצי ישיבה בטרמפולינה למשל , יציבות של הראש, הפגנת סקרנות ונכונות לאכילה עם קירוב המזון לפה, יכולת להעביר מזון בפה מצד לצד,קירוב ידיים וחפצים שונים אל הפה .מתוך הנחיות משרד הבריאות-"בסביבות גיל 6 חודשים, יש להוסיף לתפריט התינוק מזונות בריאים מבוססים על קטניות, דגנים, פירות וירקות העונה, בשר (עוף,

 הודו, בקר) דגים ושמן זית, ביצים". בעיקרון ההמלצה היא להתחיל בירקות ללא סדר מומלץ מסוים  [ גזר, קישוא, תפוח אדמה, בטטה וכו'] .רצוי לתת כל ירק בנפרד במשך יומיים-שלושה , במרקם מחיתי טחון וחלק, ובשעות הבוקר לשלילת רגישות   .לאחר מכן ניתן לחשוף לפירות -שוב כל פרי בנפרד והתנסות ראשונה בבוקר לשלילת רגישות.  הכמות בארוחה היא בהתאם לשיתוף הפעולה מהתינוקת.בהדרגה את מנת הירקות יש להעשיר עם בשר,קטניות עד לביסוס ארוחה מזינה ומלאה הכוללת גם פחממה כמו פתיתים,פסטה,קוסקוס וכו'.את מנת הפירות יש להעשיר  עם רכיב שומני בריא כטחינה גולמית,שקדיה,אבוקדו.

אני מזמינה אותך ליצור איתנו קשר למרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33

 

16. הבן שלי ושלך בהפרש של חודשיים הילד שלי כבר אוכל ממש הכל. בבוקר מסרב לאכול בקבוק. זה בסדר?

בן כמה התינוק? בעיקרון אם התינוק  מעל גיל שנה ובייחוד אם מסרב לבקבוק ומעדיף חלופה של ארוחת מוצקים,אוכל מהכל ועולה במשקל,מצוין! הנחיית משרד הבריאות למתן תמ"ל היא עד גיל שנה.מגיל שנה מתן תמ"ל נתון כבחירה לכל הורה כך שפעוט שאוכל ארוחות מסודרות ומגוונות, מכל אבות המזון יכול להתבסס על  תפריט משפחתי מגוון.

 

17. מתי אפשר להפסיק לתת תמ"ל?

הנחיית משרד הבריאות למתן תמ"ל היא עד לגיל שנה.מגיל שנה מתן  תמ"ל   מהווה השלמה וגיבוי תזונתי לתפריט המוצקים של הפעוט וניתן בדרך כלל בוקר ו/או ערב.

 פעוט שאוכל ארוחות מסודרות ומגוונות, מכל אבות המזון יכול להתבסס  על תפריט משפחתי מגוון.

 כך שהדבר נתון לבחירתך או לבחירת הפעוט[ישנם ילדים הגומלים את עצמם מהבקבוק].

 

18. כאמא לתינוקת מאוד בררנית, אשמח שתעלי רעיונות לארוחות שעובדות לכם עם אדם.

בת כמה התינוקת?מה ניסית  עד היום להציע לה? בעיקרון  חשוב להמשיך ולייצר אווירה חיובית ומהנה  סביב  אכילה והאכלה ולהקנות הרגלי אכילה נכונים כבר מהכפית הראשונה. מומלץ  

לשתף את התינוקת   בארוחות המשפחתיות ,כך נחשוף  אותוה   למגוון טעמים ריחות מאכלים , ונהווה  עבורה דוגמה חיובית לאכילה נכונה ומגוונת.  כל עוד התינוקת  תמשיך להיות חשופה למבחר מאכלים טעמים וריחות  אך לא תרגיש לחץ לאכול מהם,יגדל הסיכוי  שתרחיב   את מגוון המאכלים שאוכלת.  

בקישור המצורף ניתן לקבל  רעיונות למגוון מתכונים  https://www.materna.co.il/6-12-months/recipes

 1800-32-3333 אני מזמינה אותך ליצור איתנו קשר למרכז ליעוץ תזונתי בטלפון

 

19. באיזה גיל מומלץ להתחיל לעבור מטחון למרקים אחרים? ואיך לעשות את זה?

התמודדות עם מרקמים היא אישית ותלויה בהתפתחות מיומנויות אכילה . ישנם תינוקות שיפתח מיומנויות אלו כבר בגיל חצי שנה  ויהיו תינוקות שיפתחו מיומנויות אלו לקראת גיל 8-9 חודשים. לכל תינוק הקצב האישי שלו.  וככל "שיתאמן" בכך יותר, "הטכניקה" שלו תשתפר. אפשר בתחילה להציע את המזון במרקם טחון חלקית ולאחר מכן  מעוך במזלג על מנת לפתח את מיומנות הלעיסה ולאחר מכן לעבור למזון אצבעות של ממש. ניתן לבחון את הדברים ולתת את הירקות המבושלים מהמרק, לחתוך אותם או למעוך אותם לחתיכות, קוביות אבוקדו רכות, עגבניה   רכה וחתוכה, קציצות עוף/הודו/בקר  ניתן להעשיר אותן ולהוסיף להן קישואים,גזר,תפוח אדמה ובצל לבלילה, לחתוך אותן לחתיכות קטנות ולתת. חשוב לשים לב שהקציצות רכות ונוחות לאכילה. עוף - בתור התחלה מומלץ לתת את העוף המבושל במרק הירקות, מדובר בעוף רך ונוח לאכילה שאותו יש לחתוך לחתיכות קטנות. פירות רכים בשלים  - לחתוך אותם לפלחים או קוביות.

אורז, פתיתים, גריסים, פסטה בצורת צדפים, ביסלי, פיפיון ועוד. את התוספות ניתן להגיש לבד וניתן גם לערבב עם ירקות מבושלים או רוטב כלשהו - שיהפכו את המרקם ליותר דביק ונוח לאכילה ולאחיזה.

יש להקפיד על אכילה בכיסא אוכל גם אם התינוק לא יושב או מתיישב עדיין עצמאית.

 אני מזמינה אותך ליצור איתנו קשר למרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33

 

20. בגיל 8 חודשים לא אמורים לאכול 3 ארוחות מוצקים? אם הנקתי כל הזמן, דייסת מטרנה רוונטלית לארוחה?

לאחר שביססת 2 ארוחות מוצקים  בעיקר על מזון עשיר ומועשר בברזל(בשר,קטניות,דייסות...)תוכלי להוסיף ארוחת מוצקים שלישית כך שתפריט התינוק יתבסס על 3 ארוחות מוצקים בנוסף להנקות. ניתן בהחלט לשלב ארוחה נוספת בכפית  - דייסות מטרנה על בסיס חלב אם/תמ"ל.   דייסות מטרנה מהוות דרך לגיוון תפריט התינוק,מועשרות בברזל ומציעות חשיפה לדגנים במרקם מותאם לתינוקות.

להזנה מכפית יש להוסיף כ4 כפות  מטבח מהדייסה ל180 חלב אם/ תמ"ל מוכן .

אלו הן הנחיות  כלליות והמלצה כללית בלבד.

את הדייסה תוכלי להוסיף לכל כמות של תמ"ל/חלב אם ,כשכמות הדייסה המוספת היא בהתאם לסמיכות הרצויה לך .

אני מזמינה אותך להירשם באתר מטרנה לקבלת קופונים והטבות

 

21. תפריט לילד בן שנה ומעלה
בגיל שנה  תפריט הפעוט  יכול להתבסס על 4 ארוחות מוצקים-בבוקר ארוחת בוקר "רגילה " הכוללת לחם עם ממרח,ירקות,שלוליות גבינה,ביצה,מוצרי חלב וכו'.

בצהריים ארוחה הכוללת ירקות ,עוף/הודו/בשר/דג ,קטניות ופחממה .

ארוחת ביניים הכוללת פרי /יוגורט וארוחת ערב משביעה ומזינה הכוללת שילוב של חלבון  [מוצרי חלב,ביצה..]+שומן[טחינה,אבוקדו...]+פחממה מורכבת[לחם,פסטה,תפו"א,פשטידה ...]     .לדוגמה  פרוסת לחם עם גבינה/לבאנה/קוטג', ירקות   עם שמן זית ויוגורט,חביתה    או    קציצות עדשים בתיבול טחינה וירקות או אנטיפסטי הכולל שילוב של ירקות אפויים בתנור לדוגמה תפו"א, בטטה, קולורבי, חציל, קישוא, כרובית...  יחד עם טחינה וביצה קשה .בנוסף ל1-2 בקבוקים הניתנים לבחירה כהשלמה תזונתית בוקר ו/או ערב.

בקישור המצורף ניתן  לקבל רעיונות נוספים למתכונים https://www.materna.co.il/6-12-months/recipes
 

22. זה בסדר להרתיח ירקות במים ולא בצורת אידוי? האם מומלץ להרתיח עם הקליפה או בלי?

ירקות  ניתן לבשל, לאדות או לאפות עד לריכוך. בשלב הראשוני עדיף ללא קליפה על מנת לא להעמיס על מערכת העיכול של התינוק. שיטות הבישול המומלצות השומרות ביותר על הערכים התזונתיים הן אידוי ואפיה. בבישול מומלץ להשתמש בכמות המים המינימלית הדרושה לבישול הירק  ולאחר מכן ,במידת הצורך,ניתן לטחון עם המים עד לקבלת מרקם חלק טחון ואחיד.

 

23. איך גורמים לתינוק בן 8 חודשים סרבן מים – לשתות מים (אוכל 2 ארוחות מוצקים ביום, ניסיתי להוסיף לימון למים ולא עזר

המשיכי להציע לו לשתות מדי יום בסיום הארוחות וגם בין הארוחות. תוכלי לנסות סוגים שונים של כוסות ובקבוקים המותאמים לתינוקות או אפילו להציע את המים בכוס קטנה רגילה. מתן דוגמא אישית וחשיפה עקבית לאורך זמן תוכל לגרום גם לתינוק העקשן ביותר להתרגל לשתיית מים :)

 

24. מה עושים עם בן 9 חודשים במעבר בין אוכל טחון למעוך, לא לועס, מוצץ ומנסה לבלוע אז ישר רפלקס הקאה

מיומנויות אכילה מתפתחות ככל שהתינוק "יתאמן" בהן  יותר . חשוב לזכור שקצב ההתפתחות בין תינוק לתינוק שונה וכל אחד מתקדם בקצב שלו
אפשר בתחילה להציע את המזון במרקם טחון חלקית ולאחר מכן  מעוך במזלג על מנת לפתח את מיומנות הלעיסה ולאחר מכן לעבור למזון אצבעות של ממש.מזון אצבעות הינם למעשה  מאכלים  רכים בחתיכות קטנות שהמטרה בהגשתן לתינוק, היא שהתינוק ינסה לאחוז ולהכניס לפה. למשל: חתיכות של ירקות מבושלים, פירות בשלים או מאודים, חתיכות של קציצות רכות, לביבות, פסטה, קוביות גבינה וחתיכות לחם עם ממרחים שונים.

אני מזמינה אותך ליצור איתנו קשר למרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33

 

25. באיזה גיל מפסיקים לתת תמ"ל ומסתמכים רק על אוכל "של גדולים"?

הנחיית משרד הבריאות למתן תמ"ל היא עד לגיל שנה.מגיל שנה מתן  תמ"ל   מהווה השלמה וגיבוי תזונתי לתפריט המוצקים של הפעוט וניתן בדרך כלל בוקר ו/או ערב.

 פעוט שאוכל ארוחות מסודרות ומגוונות, מכל אבות המזון    יכול להתבסס  על תפריט משפחתי מגוון.

 כך שהדבר נתון לבחירתך או לבחירת הפעוט[ישנם ילדים הגומלים את עצמם מהבקבוק].

 

26. האם זה בסדר שבת 11 חודשים קמה לבקבוק בלילה?

בעיקרון מגיל 9 חודשים ומעלה, התינוקות אינם זקוקים בהכרח לתזונה לאורך הלילה.כמובן כל מקרה לגופו.ראשית, יש לנתק את תלות ההירדמות עם בקבוק,אם קיים,על מנת להקטין את הסיכוי להאכלות לילה

בקישור המצורף תוכלי לקרוא עוד על הנושא https://www.materna.co.il/6-12-months/article/reduce-baby-night-feedings

 

37. התינוק שלי בן 7 חודשים. כולם אומרים שהוא מאד שמן (אוכל מטרנה רק) התחלתי ירקות ופירות. ולחוצה ששמן.

ראשית,נסי לסנן את כל רעשי הרקע שמסביב ,לסמוך על האינטואיציה האימהית שלך ובמידת הצורך תוכלי להתייעץ עם גורמים מקצועיים מוסמכים כגון רופא/אחות טיפת חלב/דיאטנית. בשנתיים הראשונות לחיי התינוק , מקובל לא להקפיד על ענייני המשקל. המשקל של כל תינוק הוא עניין אינדיבידואלי. תינוק נולד לפי מצבו ברחם.   לאחר שנולד, המשקל מתייצב לפי הגנטיקה .כל תינוק היום נמצא במעקב של אחיות טיפת חלב. האחיות מסתכלות על עקומות הגדילה, וכאשר הן מזהות חריגה מתמשכת, או קפיצה גדולה במשקל – הן מתריעות. שימי לב להאכיל את התינוק כמענה  למצבי רעב, ולא כמענה לכל מצב בכי של התינוק.נשמח להמשיך ולייעץ לך . את מוזמנת ליצור איתנו  קשר למרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33.

 

28. בת חודשיים וחצי בהנקה מלאה ורוצה להתחיל לשלב תמ"ל. מה הכמות המומלצת?

ראשית חלב אם הוא המזון  הטוב ביותר לתינוקת ונפלא שהתמדת בהנקה ,וכל עוד תבחרי להמשיך בכך,מבורך. בבואך לבחור תמ"ל חשוב שתדעי כי מטרנה מציעה מגוון  של סדרות וסוגים על מנת לאפשר להורים בחירה בהתאם לצרכים האישיים והמשתנים של  כל אחד.

נשמח לסייע, את מוזמנת ליצור איתנו קשר למרכז ליעוץ תזונתי בטלפון 1800-32-33-33.

קראו עוד

למה כדאי לכם להצטרף למועדון מטרנה?

תוכן רלוונטי
חפש

עדיין לא מצאתם את מה שאתם מחפשים?

נסו את מנוע השאלות החכם שלנו. תמיד יש לנו משהו בשבילכם