Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
חפש
שתפו את Article
X
תינוק ואימו צוחקים

איתך בבית, אצל המטפלת או בגן?

 

סוגיית המטפלת או הפעוטון היא נושא סבוך, הכולל היבטים רגשיים מורכבים. מצד אחד, יש צורך לחזור לעבודה. אולם מצד שני, אתם רוצים לבלות עם ילדכם בכל שנייה שרק אפשר, לגדל אותו על פי מיטב הערכים והחינוך שלכם וליהנות מכל שנייה של השנה הראשונה לחייו. ההחלטה היא שלכם, חשוב שתהיו שלמים עם ההחלטה לאחר שבדקתם את כל האלטרנטיבות השונות.

מטפלת:
מטפלת פרטית מתאימה במיוחד לתינוקות מגיל שלושה חודשים (בסוף חופשת הלידה) ועד לגיל שנה. מחירה הוא בדרך כלל גבוה, ולמצוא מטפלת טובה יכול להיות אתגר לא קטן. מומלץ בשלב הראשון להתעניין אצל סביבתך הקרובה: האם מישהו שמע על מישהי מוצלחת במיוחד? עם ניסיון וגישה נכונה לתינוקות? שתמצא חן בעיניך ובעיניי התינוק שלך?

בביתך או בבית המטפלת: זו סוגיה נוספת שיש לתת עליה את הדעת. מאוד נוח שהמטפלת באה הביתה, אבל זה יכול קצת להפריע אם אחד מבני הזוג עובד בבית וזקוק לשקט ולריכוז. יתרון נוסף לכך שהמטפלת תטפל בביתה שלה, הוא שייתכן ויהיה לה יותר קל להתנהל ועל כן תהיה יותר סבלנית כלפי הילד. לעומת זאת קיימים יתרונות להבאת מטפלת הביתה: אין צורך לטלטל את התינוק ממקום למקום, הוא נמצא בסביבה מוכרת, אפשר להציץ מדי פעם אל התינוק ולראות מה מצבו וגם אפשר להיות יותר שקטה נפשית – אפשר להפעיל מצלמה, תוך ידוע המטפלת, ולראות בדיוק מה קורה בבית כשאתם לא שם. הדבר הזה חשוב במיוחד אם אתם מבחינים בשינוי התנהגותי אצל ילדכם ובחוסר חשק ורצון שלו לראות את המטפלת.

בחירת המטפלת: מציאת המטפלת שתמצא חן בעיניכם ובעיני תינוקך היא משימה לא פשוטה – אבל רחוקה מלהיות בלתי אפשרית. קבלת המלצות ממכרים היא הדרך הטובה ביותר למצוא אחת כזו. אפשר להתייעץ עם רופא הילדים שלכם, עם אחות טיפת חלב וגם לשאול הורים שאתם פוגשים בטיוליכם עם העגלה בפארק או ברחוב. גם בגני ילדים בשכונה ודאי יידעו להמליץ לכם על מטפלת.
חשוב שלא תתפשרו על מטפלת שלא נראית לכם ושאתם חשים שלא תעניקו  לתינוק את הטיפול הטוב ביותר. היא חייבת לדעת להתמודד עם הרצונות הבלתי פוסקים שלו ברוגע, בנינוחות וללא עצבים או צעקות, ולהתייחס אליו בכבוד ובסבלנות. התחילו את החיפוש כחודש וחצי מראש, כדי שלא תצטרכו להתפשר מחוסר זמן.

מגדירים מראש: חשוב שתגדירו לעצמכם מה הכי חשוב אצל המטפלת, ותוודאו שאתם רואים את הדברים עין בעין. מטפלת אחת תאהב מאוד לשחק ולשיר עם התינוק שלך, אחרת תהיה מוכנה גם לבשל לתינוק ולך ארוחות מזינות, שלישית תסרב לעשות כלים וכביסה ורביעית לא תהיה גמישה בזמני העבודה. חשוב להגדיר את כל הדברים האלו מראש ולסכם אותם.

הדרגתיות: אחרי שבחרתם במטפלת, תנו לתינוק שלכם זמן להתרגל אליה. התחילו עם מפגש קצר ביניהם, לאחר מכן בקשו ממנה שתבוא למפגש קצר של כשעתיים. הגדילו את זמן וטווח הפגישות בהדרגה וכך תוכלו לבחון מקרוב את הקשר בין המטפלת לבין התינוק, ולראות האם גם ילדכם חש נוח איתה.

פקחו עין: גם אחרי שהמטפלת החלה לטפל בתינוק, המשיכו לפקוח עין ולשים לב לקשר ביניהם ולתגובות שלו אליה. האם היא נענית לו מייד כשהוא בוכה? האם היא נהנית לשחק איתו? לדבר איתו? להראות לו דברים חדשים? או שאולי נגמר לה הכוח והחשק אחרי שהיא מחליפה לו חיתול? מהי תגובת התינוק למטפלת? האם הוא שמח לפגוש אותה? בוכה בכל פעם שהיא מגיעה?  חשוב מאוד שתהיו עירניים ותשארו עם האצבע על הדופק.

דו"ח מצב: מאוד לגיטימי לדרוש מהמטפלת דיווח יומי – מתי התינוק אכל? מה היא הכינה לו לאכול? כמה הוא אכל? איך היה מצב הרוח שלו היום? חשוב מאוד לשמור על תקשורת פתוחה וישירה כבר מהתחלה. אל תפחדו לדרוש את כל המידע מהמטפלת – אחרי הכל זה הילד שלכם.

משפחתון:
המשפחתון הוא פתרון ביניים בין מטפלת פרטית לבין גן ילדים: מדובר במטפלת ששומרת בביתה על מספר תינוקות בעת ובעונה אחת. במשפחתון, התינוק צריך להסתגל לאינטראקציה עם תינוקות אחרים, בסביבה חדשה. המשפחתון מתאים לתינוקות מגיל שלושה חודשים ומעלה.

למשפחתון יש מספר יתרונות מובהקים, בראש ובראשונה – הפלוס הכלכלי. מדובר בפתרון זול יותר, שמאפשר לכם לחזור לעבודה בראש שקט, כשאתם יודעים שמטפלת אחראית משגיחה על התינוק שלכם. נוסף על כך, משום שיש תינוקות נוספים בפעוטון, הורים נוספים יפקחו עין על הצוות המטפל.

בתחום הפעוטונים לא קיים פיקוח ממשלתי, ולכן מומלץ לקבל המלצות מהורים אחרים שתינוקם בפעוטון. כדאי לבדוק אם יש במקום מספיק צעצועים, איך נראה המקום, כיצד הוא מתוחזק וכיצד אתם מתרשממים מהמטפלת. היחס המקובל והמומלץ הוא 1:5 – מטפלת אחת על כל חמישה פעוטות. משפחתון שמכיל יותר ילדים עלול להיות בעייתי, משום שהתינוק שלך לא יקבל מספיק תשומת לב מהמטפלת. כמו כן חשוב שתהיה במשפחתון גינה, מכיוון שטיול לגינה הציבורית עם חמישה ילדים עלול להיות משימה בלתי אפשרית.

טווח הגילאים במשפחתון הוא דבר חשוב נוסף שעליכם לבדוק: עדיף שכל הילדים יהיו בערך בגיל של התינוק. ילדים גדולים ממנו בהרבה עלולים להיות כוחניים מולו, ואם התינוק שלכם גדול בהרבה משאר התינוקות במשפחתון, זה עלול לשעמם אותו.

דברים נוספים שחשוב לבדוק: האם מדובר באוכל טרי ומגוון שהמטפלת מכינה מדי יום? מיהם העובדים הנוספים במקום ומהי הכשרתם? מהם התכנים המועברים לילדים? מה קורה בפעוטון במשך היום? האם ילדיה הגדולים של המטפלת מגיעים? האם במשפחתון עובדים גם בערבי חג?
תרגישו בנוח להפתיע מידי פעם בביקור באמצע היום ולהתרשם מפעילות המטפלות במקום.
אל תחששו לשתף את המטפלת בחששות שלכם לגבי התנהגויות של הילד, ולשאול את כל השאלות שמטרידות אתכם ובעיקר סמכו על תחושותיכם ועל האינטואיציה 

קראו עוד

למה כדאי לכם להצטרף למועדון מטרנה?

תוכן רלוונטי
חפש

עדיין לא מצאתם את מה שאתם מחפשים?

נסו את מנוע השאלות החכם שלנו. תמיד יש לנו משהו בשבילכם