Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
חפש
שתפו את Topic Page
X

תזונת תינוקות

לכולנו כהורים - טריים ומנוסים - עולות המון שאלות בנושא תזונת התינוק: ננסה לעשות סדר בדברים - עם מגוון כתבות, מאמרים וטיפים שנכתבו במיוחד עבורכם במסע לגידול ילדכם מינקות ועד הפיכתו לפעוט

לכולנו כהורים - טריים ומנוסים - עולות המון שאלות בנושא תזונת תינוקות:

איך הכי טוב לאחסן חלב שאוב? התינוק סובל מכאבי בטן וגזים ובוכה המון – מה עושים? התינוק שלי פולט, מה לעשות? עד מתי חייבים לעשות סטריליזציה לבקבוקים? האם מותר לשלב מים בימים חמים בחצי שנה הראשונה? איך משלבים דייסות ומאיזה גיל? מתי מתחילים טעימות ואיך עושים את זה? מהי הכמות שהתינוק צריך לאכול? מאיזה גיל מתחילים לתת ברזל? עד מתי צריך להרתיח מים לבקבוקים? איך מגוונים את התפריט? מתי אפשר לשלב מוצרי חלב? שנת החיים הראשונה – אין שנייה לה בחשיבותה: שנה בה התינוק מתפתח בהמון אופנים - פיזית, מוטורית, קוגנטיבית, שכלית ועוד ולכן לא בכדי תזונת התינוק בעת הזו בעלת חשיבות מכרעת. היבט נוסף וחשוב לא פחות - האכלת התינוק - המהווה בסיס למערכת היחסים ולתקשורת של התינוק עם הוריו וגם בו ניתן ללמוד ולהעמיק. ננסה לעשות סדר בדברים - עם מגוון כתבות, מאמרים וטיפים שנכתבו במיוחד עבורכם במסע לגידול ילדכם מינקות ועד הפיכתו לפעוט

תזונת תינוקות מלידה ועד גיל חצי שנה

תזונה מגיל 0+ חודשים

מזל טוב, תינוק חדש הגיע לעולם ועם ההתרגשות הגדולה, אנחנו מבינים שעלינו מוטלת האחריות המלאה להזין אותו ולדאוג לו כדי שיגדל ויתפתח. עפ"י המלצת ארגון הבריאות העולמי, חלב אם הוא המזון הטוב ביותר עבור תינוקכם ולכן מומלץ להניק את התינוק בלעדית בחצי השנה הראשונה לחיים ולאחר מכן להמשיך בהנקה בשילוב מזון מוצק עד גיל שנתיים כל עוד זה מתאים לאם ולתינוק.

הידעת?

+ חלב אם מספק לתינוק תזונה מיטבית והגנה חיסונית

+ לחלב אם יתרונות רבים גם לתינוק וגם לאימו. מה הופך את חלב האם למזון הטוב ביותר לתינוק?

חלב האם משתנה ומתאים עצמו לגדילת התינוק ולקצב האכילה שלו. הוא מכיל חלבונים, פחמימות, שומנים, מינרלים, ויטמינים וגם רכיבים ייחודיים רבים כמו נוגדנים, הורמונים וחיידקים פרוביוטיים.. תוכלו לקרוא על כך בהרחבה כאן: חשיבות חלב אם לתזונת התינוק. חלב האם מכיל גם HMO שהינם רכיבים פעילים בחלב אם שנועדו להגן על התינוק מהו HMO בחלב אם – קראו כאן .

עצות שימושיות להנקה

יתכן ועולות לכם תהיות ושאלות בנוגע להנקה. כאן תוכלו ללמוד עוד על איך מניקים נכון, האם יש שיטות להנקה מוצלחת ובאיזו תדירות יש להניק. נשמח לתת לכם גם מידע פרקטי יותר הנוגע לשילוב ההנקה ביום יום: איך לשאוב חלב אם בדרך הנוחה ביותר, או איך כדאי ולאחסן חלב אם לשימוש עתידי. כמו כן, כאן תוכלי למצוא עצות להנקה מוצלחת.

החודשים הראשונים לחייו של התינוק הם גם החודשים הראשונים של מערכת העיכול שלו

לצד התזונה והגדילה של התינוק, גם מערכת העיכול שלו מבשילה ומסתגלת לחיים מחוץ לרחם. קראו כאן על מערכת העיכול בחודשים הראשונים וגם, אם התינוק שלכם פולט, למדו מדוע תינוקות פולטים וכיצד ניתן למתן זאת ולהקל עליהם. בנוסף מה זה קוליק ומה עושים עם גזים?

כל המידע החשוב בנוגע להזנת התינוק שלכם

אם מקלה על בנה

גזים אצל תינוקות - כך תוכלו להתמודד עם התופעה

תופעת הגזים בתינוקות, היא תופעה שכיחה למדי המופיעה אצל תינוקות רכים. ונחשבת מתסכלת במיוחד משום שאין לה פתרון חד משמעי. אז מה ניתן לעשות?

אגרוף של תינוק

אומגה 3 ואומגה 6 וההשפעות על תזונת תינוקות

במהלך ההריון ובתקופת הינקות, מתפתחות מערכות חשובות בגוף התינוק, בינהן מערכת המוח והראייה. אחד מהרכיבים החשובים ביותר להתפתחות תקינה של המוח והראיה הן חומצות השומן אומגה 3 ו-6 אשר קיימות בחלב אם.

אמ ותינוקה מחובקים על המיטה

פרוביוטיקה בתזונת תינוקות

חלב אם שהינו המזון הטוב ביותר לתינוק מכיל את כל רכיבי התזונה הנדרשים לגדילה ולהתפתחות, ולמעשה הוא הרבה יותר ממזון ומספק לו רכיבים ייחודים בעלי תועלות בריאותיות כמו פרוביוטיקה

תינוק אוכל ארוחת ערב

הכל על תזונת התינוקות בגיל 0-6 חודשים

קראו כאן הכל על תזונת תינוקות עד גיל חצי שנה

תזונת תינוקות מגיל 6+ חודשים

כמעט כמו גדולים: גיל חצי שנה ואילך

מגיל חצי שנה ואילך, מתחילים לתת מזונות משלימים המחליפים בהדרגה הנקה/ בקבוק, והבייבי שלכם אוכל ארוחה שלמה. משרד הבריאות ממליץ להאכיל את תינוקכם במזונות עשירים בברזל כמו בשר, קטניות ודייסות מעושרות בברזל, ובמזונות העשירים בויטמין C  כמו פירות וירקות. ומה לגבי שתית מים? תוכלו לקרוא הכל כאן. למידע נוסף וטיפים אודות תזונה בגיל זה, תוכלו להכנס גם לכאן: טיפים לתזונת תינוקות מגיל חצי שנה ואילך

מעבר לשימוש בבקבוק

מעבר לשימוש בבקבוק כך תעשו זאת נכון

המעבר להזנה מבקבוק יכול להיות מאתגר ולא פשוט, בעיקר עבור תינוקות ואמהות שכה רגילים ואוהבים את ההנקה, אך מגיע הרגע בו האמא מעוניינת לחזור לעבודה או רוצה שתהיה לה אפשרות להיות מספר שעות ללא תינוקה והגיע הזמן להרגילו לאכול גם מבקבוק.

שלבים בהכנת בקבוק מטרנה

שלבים בהכנת בקבוק מטרנה

אז... איך מכינים בקבוק מטרנה? כל הטיפים והשלבים בתהליך ההכנה של תחליף חלב- תרכובת מזון לתינוק (תמל) של מטרנה

מעבר למוצקים

בגיל חצי שנה מתחיל שלב חדש ומרתק בתזונת התינוק בו חלב האם או התמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) כבר אינו המזון היחיד שמזין אותו, מה שפותח עולם שלם של אפשרויות - אבל גם מעורר לא מעט חששות, שאלות ולבטים. ממה להתחיל, מה עושים כשהתינוק מסרב לטעום והאם חייבים להתחיל טעימות לתינוק עם ירקות? כמו כן ודאי תרצו לדעת מתי מתחילים לחשוף את הבייבי למזונות משלימים וממה בעצם מתחילים ?

על פי משרד הבריאות, בגיל 6 חודשים ניתן להציע לתינוק מזונות מוצקים באופן הדרגתי, בכמויות קטנות, בתנאי שהתינוק מראה סימני מוכנות התפתחותיים.  כמויות המזון תגדלנה בהדרגה, עד להגעה לכמות המתאימה לארוחה. במהלך תהליך הטעימות והמעבר ההדרגתי למוצקים, חשוב לשים לב לתגובת התינוק והאם נראים סימני רגישות. קראו כאן- מה עושים כשמתגלה רגישות למזון?

טעימות ומזון ככה זה מתחיל
טעימות ומזון מוצק - ככה זה מתחיל

תזונת התינוק מגיל 9+ חודשים

איך לשמור על תזונה בריאה ומאוזנת בגיל שנה

בגיל שנה הבייבי שלכם הוא כבר פעוט שמתחיל לפתח רצונות וטעמים ייחודיים ואט אט הוא הופך לאדם קטן בפני עצמו. ריכזנו עבורכם מגוון של מאמרים וטיפים מעניינים שיעזרו לכם לשמור על תזונה מאוזנת, לגילאי שנה.
התזונה בגיל שנה מתאפיינת בעצמאות הולכת וגדילה של הפעוט. לא רק שהוא רוצה, יותר ויותר, לאכול לבד, הוא גם מפתח העדפות וטעמים משלו. אז איך מעודדים עצמאות מחד, אך לא מוותרים על תזונה בריאה ומאוזנת מאידך? קראו בכתבות הבאות מידע וטיפים חשובים ליישום בתזונה בגיל זה:

תינוק באמבטיה מצחצח את שיניו

תזונת הפעוט מגיל שנתיים+

תינוק ואימו צוחקים

הרגלי אכילה ועצמאות

 כיצד תקנו לפעוט הרגלי אכילה נכונים ותפתחו את עצמאותו והערכתו העצמית?
בגיל שנתיים, הילד שלכם מבסס את הרגלי האכילה שלו. חשוב לשים לב ל"סדר היום התזונתי שלו" – להקפיד על ארוחת בוקר, להשתדל לאכול לפחות ארוחה משפחתית אחת במהלך היום, ולהקפיד גם על אכילה של פירות וירקות ועל הצעת מזונות חדשים מדי שבוע.

תינוקת בת שנתיים אוכלת

תזונה מגיל שנתיים

בגיל שנתיים ילדכם הינו אישיות סקרנית ופעילה ויכול לאכול ממגוון המזונות שאוכלת המשפחה. מיומנות האכילה שלו, היכולת שלו לשתות מכוס ולהאכיל את עצמו בכפית ומזלג הם כמעט כמו של מבוגר, אך עדיין הוא עלול להיות בררן במזון

ילד כבן שנתיים אוכל

גיל שנתיים: תזונה בריאה וגם טעימה? זה אפשרי

בגיל הזה הפעוט כבר מתחיל לגבש טעם משלו, וזה משמח אבל גם מאתגר. כאמא את רוצה לפנק אותו בטעמים אהובים, ובמקביל חשובה לך גם התזונה שלו. איך עושים את זה? 

יד של פעוט עם סלסלת תותים

חשיבות ארוחת הבוקר לילדים

ארוחת בוקר הינה הארוחה החשובה ביותר ביום ורבים מאיתנו ההורים מוצאים את עצמנו כל בוקר מול ילדים שמסרבים לאכול כי הם לא רעבים אז למה להתעקש על ארוחת בוקר?

תזונת תינוקות צמחונית/ טבעונית

העיקר האיזון, כך תעשו זאת נכון

על פי המלצות משרד הבריאות, תזונה צמחונית יכולה לספק את כל הצרכים התזונתיים של התינוק. אולם יש להקפיד שתזונה זו תכיל את כל רכיבי המזון (חלבונים, פחמימות, שומנים, ויטמינים, מינרלים, ברזל ועוד) הנדרשים לפי גילם. במידה ואתם בוחרים בתזונה כזו לתינוק וההנקה אינה מתאפשרת באופן מלא יש להקפיד להזין אותו בתרכובת מזון לתינוקות על בסיס צמחי. אין להזינו במשקאות אחרים על בסיס צמחי או ב'חלב' מכל סוג צמחי שהוא כמו 'חלב' שקדים, סויה,אורז או שיבולת שועל וכדו' מכיוון שהם אינם מותאמים לתינוקות , אינם מכילים את כל רכיבי התזונה בכמות ובהרכב הנדרש להתפתחות תקינה שלהם.
החל מגיל חצי שנה עם הוספת מזון מוצק  עבור תינוק שאינו ניזון ממוצרי בשר ודגים, יש להוסיף מקורות שיספקו חלבון וברזל כגון  קטניות מסוגים שונים כמו שעועית לסוגיה, חומוס, עדשים  אותן יש להשרות תחילה , לבשל ולהגיש במרקם מחיתי ורצוי בשילוב עם דגנים באותה ארוחה על מנת לספק חלבון איכותי ושלם. 
תזונה טבעונית מחייבת התייחסות מיוחדת להשלמת רכיבי התזונה, בעיקר חלבון, ויטמינים  כמו 12B ומינרלים  כמו ברזל וכמובן אנרגיה. התייעצו עם דיאטנית בנושא.
ניתן לקרוא ולהתעדכן בהנחיות על תזונה צמחונית או טבעונית לתינוקות ולפעוטות כאן
 

תינוקת בתוך גיגית בטבע

למה כדאי לכם להצטרף למועדון מטרנה?

  • תוכן מקצועי מותאם אישיתתוכן מקצועי מותאם אישית
  • הטבותהטבות
  • יועצותידע וליווי מקצועי של יועצות
  • מחשבוניםמחשבונים
חפש

עדיין לא מצאתם את מה שאתם מחפשים?

נסו את מנוע השאלות החכם שלנו. תמיד יש לנו משהו בשבילכם