Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
חפש
שתפו את Article
X

לידה ולימודים - איך לשלב לידה וחיי סטודנטית

 

התחלת ללמוד ובמקביל את בהריון וצפויה ללדת בקרוב? איך משלבים בין לימודים להורות ומה כדאי לדעת על הזכויות שלך כסטודנטית

מזל טוב, את בהריון ועומדת ללדת – ברוב המקרים חופשת לידה מצפה לך לאחר הלידה ואיתה זמן לבלות עם הבייבי החדש. מה קורה כאשר את סטודנטית ובמקביל ללידה את משלימה תואר ראשון או שני או נמצאת בעיצומה של תקופת מבחנים?
לידה בתקופת מבחנים או לימודים, יכולה להיות מאתגרת ולהוסיף ללחץ שיש לך. אנחנו כאן להזכיר לך שגם אם תסיימי את התואר מאוחר יותר, הוא יסתיים. נכון שהלימודים מוסיפים לחץ, אבל לפחות לאחר הלידה הרשי לעצמך להחליט מה נכון בשבילך וכל החלטה שתקחי- היא החלטה טובה.


מה בכל זאת ניתן לעשות כדי להקל על הלחצים בתקופה זו ולשלב בין לימודים להורות טרייה:

תכנון מושכל של עומס הלימודים

לא תמיד ניתן לכוון את הלידה על חופשת סמסטר או לאחר מועד בחינות, אבל על הריון יודעים לפחות 8 חודשים לפני הלידה ולכן נסי לתכנן את הסמסטר הקרוב ללידה, עם קורסים קלים יותר או כאלו הדורשים פחות מטלות. 
לא בכל הקורסים יש חובות נוכחות ואולי כדאי לבחור לסמסטר שלאחר הלידה או בסוף ההריון, קורסים שבהם תוכלי להעדר יותר.

הכירי את זכויותיך

מסתבר שאם את בהריון ואמורה ללדת יש לך זכויות כמו האפשרות להחסיר ימים לימודים ואפילו לקבל דחייה בהגשת עבודות ומטלות. כמובן לפני הלידה כדאי לברר בדיוק מה הזכויות שלך בכל אוניברסיטה. כמה זכויות שכדאי להכיר:
סטודנטיות לאחר לידה זכאיות להיעדר מ-30% מכלל השיעורים בקורס בו חלה חובת נוכחות, לתקופה של 15 שבועות מיום הלידה או להעדר מכלל השיעורים שחלה בהם חובת נוכחות, לתקופה של 6 שבועות מיום הלידה. 
את זכאית להיעדרות נוספת של 10% מכלל השיעורים בכל קורס שחלה בו חובת נוכחות עבור טיפול בתינוק בשנת חייו הראשונה
סטודנטית שנעדרה מלימודיה במועד הגשת מטלה או בסמוך לו, זכאית להגיש את המטלה תוך שבעה שבועות מתום ההיעדרות, אם נעדרה לפחות 21 ימים בסמסטר בשל חופשת לידה – זה נכון גם לגבי סטודנט שבחר לקחת חופשת לידה
נסי להשתמש בזכויות האלו כדי לסיים את המטלות בזמן ואת החובות שלך. אם בחרת לפרוס את התואר בגלל לידה, ברוב האוניברסיטאות תוכלי לקבל פריסה של שני סמסטרים, ללא תשלום נוסף

תמיכה

לא פשוט ללמוד כשעייפים ולהגיש עבודות לאחר לילה בלי שינה. אם את יודעת שיש לך תקופה עמוסה ותינוק קטן בבית, כדאי לחפש עזרה ולבקש עזרה מהסביבה.
בייביסיטר קבוע או עזרה של המשפחה יאפשרו לך ללמוד ולתכנן את השבוע בקלות.

בן הזוג והלימודים

לפעמים התמיכה העזרה נמצאים דווקא בבית. אנחנו בטוחים שבן הזוג ישמח לעזור. נסי תכנן את השבוע ואת תקופות המבחנים עם בן הזוג, להבין מתי יש לך עומס ותשמחי שהוא יהיה שם יותר. כנראה שבכל מה שקשור לעזרה כדאי להסביר מה רוצים וכדאי לך לתכנן. לא תמיד קל לבקש עזרה, אבל אנחנו בטוחים שהצד השני ישמח לעזור ולהקל בעומס.

לנהל נכון את הזמן

לא פשוט ללמוד רצוף כשיש תינוק בבית, הדורש תשומת לב והמון מגע, אבל אפשר לחשוב על ניהול זמן נכון ומדויק. נסי לחלק את המשימות בכל יום. את יודעת כמה עבודות ומשימות יש לך- נסי לחלק אותם ולהיות יעילה כשהתינוק ישן או נמצא עם בייביסיטר.
הטיפ הזה נכון גם כשהילדים גדולים יותר- רשימת משימות מסודרת, תעזור ל לדעת מה עשית ומה נשאר לבצע וגם תראה פחות מאיימת מהמחשבה שיש לבצע הכל בבת אחת.

להיות ממוקדת

אם הבייבי נמצא באותו הבית, לא קל להיפרד ממנו. את שומעת כל בכי שלו ורוצה לגשת אליו. אבל אם עכשיו התינוק נמצא עם אבא או סבתא וסבתא, תני להם להיות שם בשבילו ונצלי את הזמן ללמידה.

איך חוזרים ללמוד

החזרה ללימודים אחרי חופשת לידה קצרה שמעניקה האוניברסיטה, מחייבת אותך להתכונן גם מבחינת הקורסים וגם בבחירת מסגרת או מי ישמור על הבייבי. ישנן סטודנטיות שמגיעות לכיתת הלימוד עם התינוק במנשא. לא בכל מקום זה אפשרי ולא כל אמא יכולה להתרכז בלימודים עם תינוק קטן על הידיים.
אם התינוק יונק והוא נשאר עם מטפלת בבית או במשפחתון, אפשר להמשיך לשאוב. מה שתבחרי הוא הנכון לך, רק חשוב לנסות להרגיל את הבייבי לשינוי לפני היום הראשון לחזרה ללימודים.

בהצלחה בלימודים 

קראו עוד

למה כדאי לכם להצטרף למועדון מטרנה?

תוכן רלוונטי
חפש

עדיין לא מצאתם את מה שאתם מחפשים?

נסו את מנוע השאלות החכם שלנו. תמיד יש לנו משהו בשבילכם