Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
חפש
שתפו את Article
X
תקריב של אבא ותינוק זה לצד זה

אבא חדש: 10 טיפים לתחילת אבהות מושלמת

 

להפוך לאבא בפעם הראשונה יהיה כנראה האירוע המשמעותי ביותר בחייך. זה רק טבעי שתחשוש בהתחלה, אך אל דאגה, אף אחד לא נולד אבא מיומן – זה הזמן ללמוד כמה טיפים חשובים שיעזרו לך להיכנס לעניינים

יתכן שהאבהות החדשה מייצרת אצלך רגשות עזים, שלא לדבר על חוסר שינה שלרוב מגיע יחד עם התינוק החדש, יתכן ותרגיש לא בטוח – מה לעשות והיכן להתחיל. יתכן גם שתרגיש שבת הזוג שלך יודעת בדיוק מה לעשות ולך לא נשאר יותר מידי במה לסייע.
למעשה, כאבא, תהיה לך השפעה עצומה על חייו של הילד שלך. וההשפעה הזו מתחילה ממש עכשיו. תינוקות באים לעולם עם היכולת להיקשר לשני הוריהם. לכן, חשוב שתדע – התינוק שלך מוכן להיקשר אליך מיד אחרי הלידה. אין צורך לחכות כמה חודשים עד שהתינוק יגדל. אתה יכול כבר עכשיו להתחבר לתינוק באמצעות מגע, דיבור, משחק ומעורבות בחיי היום יום.

החיים כאבא חדש - טיפים להתחלה:

1.צלול ישר פנימה

העובדה שהפכת לאבא, לא הופכת אותך לאבא מיומן. לכן, היה מוכן ללמוד דברים חדשים. למשל: כיצד לחתל את התינוק, כיצד להלביש את התינוק, כיצד לקלח את התינוק ועוד. 
גילית שאתה גרוע בלהחליף חיתול? תמשיך לנסות. לא מצליח? נסה עוד. 

  • היה מעורב בחיי התינוק שלך  - זו הדרך היחידה לבנות את הכישורים האבהיים שלך ואת הביטחון שלך וגם להשפיע על חיי התינוק ולהתחבר איתו כבר מההתחלה. הפעילויות הרוטיניות היומיומיות הללו, ייצרו עבורך ועבור תינוקך זמן אינטימי שחשוב לבניית הקשר ביניכם וגם יאפשרו לבת הזוג שלך לנוח. 
  • צור בונדינג באמצעות מגע
    מגע פיזי גורם לתינוק שלך להרגיש בטוח ומוגן ובונה את האמון שלו איתך. המגע והתקשורת עם התינוק גם מסייעת למוחו להתפתח. למשל, תוכל לשאת ולערסל את תינוקך. תוכל לחבק את תינוקך ואף להניח לו להירדם על החזה שלך ולהניח לו לשמוע את פעימות הלב שלך. זה מרגש, מרגיע ומעניק ביטחון.

2. דבר לתינוק שלך

דבר אל התינוק שלך בזמן שאתה מחליף לו חיתול או נושא אותו בידיך. הדיבור התינוקי חשוב מאוד לתינוק, גם אם לך זה נראה מעט מוזר בהתחלה. עכשיו הוא ודאי לא מבין מילה שאתה אומר, אולם בלי שתשים לב, תהליך רכישת השפה יתהווה והוא יתחיל להבין את המילים ואותך. תוכל לספר לתינוק סיפורים לפני השינה או לשיר לו שירים. כל מילה שהתינוק שומע, עוזרת לו לפתח את כישורי השפה והלמידה שלו ועוזרת לחיבור ביניכם. אל תוותר על זה.

3. הענק לתינוק מגע עור-לעור

לעזוב את הרחם העוטף ולצאת לעולם הרחב יכול להיות חוויה מלחיצה לתינוק. מחקרים הראו שלהחזיק את התינוק קרוב, עור לעור, יכול לנחם ולהרגיע אותו – לייצב את פעימות הלב ולחץ הדם שלו, לשמור על טמפרטורת הגוף שלו ולהפחית בכי. ההטבות הנפלאות הללו מתרחשות בין האמא או האבא מייצרים את המגע עור לעור. קצת אחרי שהתינוק שלך נולד, בלה עמו זמן והחזק אותו קרוב כשהוא בחיתול בלבד ואתה ללא חולצה – כך תוכל לייצר מגע עור לעור קרוב ונוח לשניכם.

4. תלמד את התינוק שלך

ככל שתבלה עם התינוק שלך זמן, תוכל לשים לב שהוא מתקשר איתך באמצעות שפת הגוף, ההתנהגות והשפה שלו. ככל שתהיה קשוב, תוכל לפענח מה התינוק שלך צריך – זו הרגשה נהדרת לזהות מה מפריע לתינוק שלך ולהצליח לעזור לו. 

5. סייע עם ההאכלה

הנקה היא המזון הטוב ביותר לתינוקך. התמיכה שלך בבת זוגך המניקה חשובה מאין כמוה. תוכל להציע לה כוס מים בזמן ההנקה, תוכל לסדר את הכרית בגבה, תוכל לשלוח אליה חיוך ולתמוך בה או להציע לה לקבל עזרה ויעוץ אם אתה רואה שקשה לה מידי. אם בת הזוג שלך שואבת חלב, תוכל להאכיל את התינוק בעצמך. להתבונן בעיניו בזמן שהוא אוכל זו חוויה נפלאה לשניכם. בנוסף, אם בת הזוג שלך תחליט או תגלה שהיא אינה יכולה עוד להניק, תוכל לתמוך בה וללמוד על האכלה מבקבוק ותמ"ל לתינוקות.

אבא ותינוק זה לצד זה

6. מצא זמן אחד-על-אחד 

כדי להתחיל את חייך כאבא, כדאי להתייחס לכל זמן שבו אינך בעבודה, כזמן שבו אתה יכול לבלות עם התינוק שלך. צור רגעים שבהם תוכל להיות עם התינוק שלך, כך שכל הקשב שלך מופנה אליו. זמן איכות שכזה יכול להיות שיר קטן בזמן החלפת חיתול, אולי פרצופים מצחיקים אחד לשני בזמן שאתה מלביש אותו. גם השפרצות מים קטנות באמבטיה יכולות להיות כיף גדול. נסה את זה!

7. שמור על מערכת היחסים שלך עם בת הזוג

כשמגיע תינוק חדש, נכנס גם מתח חדש לזוגיות. נסו לתמוך אחד בשניה ולהישאר חיובים, בזמן שאתם לומדים את רזי ההורות. שאל את בת הזוג שלך איך היא מרגישה, האם היא מסתדרת, האם יש לה קושי שבו תוכל לסייע. הידיעה שאכפת לך לבדה יכולה לגרום לשינוי גדול. שמרו על תקשורת חופשית ופתוחה. תאמו ביניכם את המטלות והעניקו אחד לשניה זמן מנוחה כדי לאגור כוחות.

8. קבל או בקש עזרה

זה בסדר לקבל עזרה, ואפילו לבקש. 
בימים בהם המשפחה החדשה שלכם לומדת איך לחיות יחד, זה בסדר גמור להיעזר בשכנים, בבני משפחה או בחברים שיביאו משהו טעים לנשנש. אין במה להתבייש, אנשים יציעו עזרה וירצו להרגיש משמעותיים עבורכם – פשוט תאפשרו להם.

9. דאג גם לעצמך

כשלך טוב, תצליח לתמוך בבת הזוג שלך ולדאוג לתינוק שלך טוב יותר. אל תגיע למצב בו אתה עובד כל היום ובקושי ישן גם בלילה. במקום, תנומה קלה בערב תוכל לאפשר לך להיות ער חלק מהלילה, מבלי שהדבר יקשה עליך מאוד. דאג לתזונה שלך ולזמן שבו תוכל להירגע. בת הזוג והתינוק שלך יהנו ממך הרבה יותר אם תהיה שמח בקרבתם. 

10. תהיה חיובי

הכל עובר. גם אם ממש קשה בהתחלה, בתוך כמה ימים זה יכול להשתפר לגמרי. אתה יכול לחשוב שזה מעכשיו ועד... ופתאום זה יגמר. התינוק שלך יגדל כל כך מהר, שתסתכל על עליו ישן בשלווה ולא תאמין שרק לפני רגע הוא עוד היה בוכה ומתכווץ מכאבי גזים. נסה ליהנות מהרגעים הקטנים שלך עם התינוק ודע שהכל עובר והכל יסתדר. 
 

קראו עוד

למה כדאי לכם להצטרף למועדון מטרנה?

תוכן רלוונטי
חפש

עדיין לא מצאתם את מה שאתם מחפשים?

נסו את מנוע השאלות החכם שלנו. תמיד יש לנו משהו בשבילכם