MyFeed Personalized Content
הריון ולידה - מסע של 40 שבועות מתחיל כאן
מאמר
הוספה למועדפים

שבוע 8 להריון

גודלו של העובר שלך כגודל ענב! אורכו כ14-18 מ"מ ולמרות שעדיין אינך יכולה לחוש בכך, העובר מתנועע וזז ברחמך. כאן תמצאי מידע על התפתחות העובר שלך, על כל מה שעובר עליך בשבוע 8 להריון וגם טיפים לתזונה בהריון.

נכתב בשיתוף עם: ד"ר זוהב אפרים מומחה לאולטרסאונד במיילדות וגינקולוגיה ופוריות

שבוע 8 להריון - מה עובר עליך בשבוע זה?

הרחם שלך גדל בשבועות האחרונים. יתכן ואת מרגישה כאבים של התכווצויות רחמיות אשר מקרינות לבטן, לצדדים או לגב תחתון. אם הכאבים מלווים בדמם נרתיקי כדאי שתפני לרופא הנשים שלך. 
יתכן ותחווי דימום בשבועות הראשונים להריון
כדאי לדעת, שכ-20% מהנשים יחוו דימום כלשהו במהלך 12 השבועות הראשונים להריון.
כאן תוכלי לקרוא הכל על הסיבות לכך.


כמה חודשים זה שבוע 8?
את בחודש השני להריון!

כדאי לבדוק 

בדיקות דם ושתן
בדיקות מיד עם היוודע ההיריון, עליך לעבור בדיקות דם ושתן הכוללות סוג דם, ספירת דם, אדמת, ,VDRL שתן לכללית, תרבית שתן ועוד. את הבדיקות תוכלי לבצע בקופת החולים שלך, באמצעות הפניה מהגורם המטפל. מטרת הבדיקות היא לאתר חוסר דם, נשאות לתלסמיה (מחלה תורשתית אוטוזומלית רצסיבית של תאי הדם האדומים), אי התאמה בסוג הדם של בני הזוג, סוכרת טרום-הריונית וזיהום סמוי בשתן. 
בשבועות הראשונים של ההיריון תעברי בדיקת דם, כדי לבדוק מהו סוג הדם שלך והאם את בעלת Rh חיובי או שלילי. בדיקות נוספות, כגון בדיקות דם לחשיפה לוירוסים שונים, יבוצעו לפי שיקול דעת רפואי.


בדיקות סקר גנטיות


אם עדין לא ביצעת בדיקות אלו, כדאי לבצען בהקדם. מדובר בבדיקות לאיתור נשאות של מחלות תורשתיות בהתאם למוצא הוריכם. כיום ניתן לבצע בדיקות רבות לנשאות של מחלות ותסמונות שונות, בהתאם לשיקולכם וליעוץ שתקבלו מהרופא או מיועץ גנטי (שיתבסס בעיקר על מוצא הוריכם וההיסטוריה המשפחתית).
רובן של הבדיקות (למעט "טיי זקס") ממומנות על ידי קופות החולים. בתסמונות שלא ממומנות תוכלו לשלוח את הבדיקות למעבדות הפרטיות המבצעות את הבדיקות במימון עצמי. בן הזוג יכול לבצע את בדיקת טי-זקס בתל-השומר. 
אולטרסאונד ראשון לצורך קביעת גיל ההריון, תקינותו ומספר העוברים.
הבדיקה כלולה בסל, מבוצעת במכונים שנקבעו על-ידי קופות החולים ותוכלי לבצע אצל רופא הנשים שלך.

מה עובר על העובר

גודלו של העובר שלך כגודל ענב או שעועית. אורכו  כ14-18 מ"מ ולמרות שעדיין אינך יכולה לחוש בכך, העובר מתנועע וזז ברחמך. בשבוע זה נוצרים העפעפיים והאוזניים. הגפיים ממשיכות לצמוח ובקצות הידיים והרגליים ניצני האצבעות מתחילים להתהוות. ראש העובר די גדול בשלב זה ומהווה כשליש מכל גודל העובר . 
במוחו של העובר תאי עצב מתפצלים ויוצרים רשתות עצבים ראשוניות. אברי המין החיצוניים עדיין לא התפתחו, ולכן עדיין לא ניתן לדעת אם מדובר בבן או בבת.

כדאי ליטול


חומצה פולית
תזונה נכונה בשליש הראשון להריון חיונית מאוד לעובר ולהתפתחותו הפיזית והפסיכומוטורית שלו. חומצה פולית מסייעת ליצירת תעלת העצבים ולכן חשוב מאוד ליטול אותה לפני ובתקופת ההריון.
היכן תוכלי למצוא אותה במזון?
בירקות ירוקים, במגוון פירות הדר, בקטניות וכמובן בדגנים מלאים.


בזמן הריון:
ההמלצה היא ליטול תוסף חומצה פולית  של 400 מיקרוגרם ליום. 
חשוב מאוד ליטול אותה בגיל הפוריות ובמיוחד 3 חודשים  לפני ההריון ובמהלכו.


כיצד נוטלים:

בזמן הארוחה. 

ויטמין B12
חסר בוויטמין B12 יכול לגרום לאנמיה, ירידה במצב הרוח והזיכרון, טשטוש ראייה, התכווצויות עצביות ("טיקים") וחוסר חיוניות. אם את מרגישה תסמינים אלו, כדאי לבדוק את מצב ה-B12 אצלך. במיוחד כאשר את סובלת מהקאות קשות
שייך לקבוצת ויטמיני B בין תפקידיו: השפעה על בניית ועל תפקוד הכדוריות האדומות ועל תפקוד עצבי. בהיריון יש גידול בדרישה לוויטמין זה, הפועל יחד עם חומצה פולית לבניית תעלת העצבים העוברית.


היכן תמצאי ויטמין B12?
ויטמין B12 נמצא רק במזון שמקורו מהחי: בשר בקר הודו ועוף, ביצים, מעט במוצרי חלב ודגים.

 

גלי מה צפוי לך בשבועות ההריון הבאים - חזרה לעמוד שבועות הריון

לשבוע ההריון הקודם - שבוע 7

לשבוע ההריון הבא - שבוע 9