Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
חפש
שתפו את Article
X
בטן הריון נבדקת

בדיקות הריון

 

את בהריון! שיהיה בשעה טובה :)
כאן תמצאי את רשימת כל בדיקות ההריון שתצטרכי לעבור בשבועות הבאים.

בדיקות הריון - מיד עם היוודע ההריון: 

עליך לעבור בדיקות דם ושתן הכוללות סוג דם, ספירת דם, אדמת, VDRL, שתן כללית, תרבית שתן ועוד. את הבדיקות תוכלי לבצע בקופת החולים שלך באמצעות הפניה מרופא נשים. מטרת הבדיקות הינה איתור חוסר דם, נשאות לתלסמיה (מחלה תורשתית אוטוזומלית רצסיבית של תאי הדם האדומים), אי התאמה בסוג הדם של בני הזוג, סוכרת טרום-הריונית וזיהום סמוי בשתן. במידה וה - Rh שלך שלילי, בשבועות הראשונים של ההריון שלך תעברי בדיקת דם, כדי לבדוק מה סוג הדם שלך והאם את בעלת Rh חיובי או שלילי. בדיקות נוספות יבוצעו לפי שיקול דעת רפואי.

בתחילתו של ההריון (רצוי לפני אם מדובר בהריון מתוכנן):

  • חומצה פולית
    מומלץ שתתחילי ליטול חומצה פולית כשלושה חודשים לפני תחילתו של ההריון, במינון של 400 מק"ג.
  • בדיקות סקר גנטיות
    בדיקות לאיתור נשאות של מחלות תורשתיות בהתאם למוצא הוריכם. כיום ניתן לבצע בדיקות רבות לנשאות של מחלות ותסמונות שונות, בהתאם לשיקולכם וליעוץ שתקבלו מהרופא או מיועץ גנטי (שיתבסס בעיקר על מוצא הוריכם וההיסטוריה המשפחתית).

רובן של הבדיקות (למעט "טיי זקס") אינן ממומנות על ידי קופות החולים. תוכלו לשלוח את הבדיקות למעבדות הפרטיות ובן הזוג יכול לבצע את בדיקת טי-זקס בתל-השומר. 
כיום רוב המעבדות משתמשות בתוכנת ה"גנומטר" המאפשרת הזנת נתונים של בני הזוג והתאמה אישית של הבדיקות שלהם..

בדיקות הריון בשבוע 7-9

אולטרסאונד ראשון לצורך קביעת גיל ההריון, תקינותו ומספר העוברים.
הבדיקה כלולה בסל, מבוצעת במכונים שנקבעו על-ידי קופות החולים ותוכלי לבצע אצל רופא הנשים שלך.

בדיקות הריון בשבוע 10-20: 

בדיקת NIPT
הינה בדיקה לא חודרנית טרום לידתית, המשמשת "תחליף" לדיקור מי שפיר, ואשר בה בודקים מקטעים של חומר גנטי עוברי בדם האמהי. 

בדיקות הריון בשבוע 11-13: 

שקיפות עורפית
בדיקת אולטרסאונד להערכת הסיכון להימצאות תסמונת דאון והצורך בדיקור מי שפיר. ניתן לבצע את הבדיקה באופן פרטי או דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים. מומלץ לבצע במקביל גם בדיקת דם (סקר ביוכמי טרימסטר ראשון) שמשלימה את בדיקת האולטרסאונד.

בדיקות הריון בשבוע 10-13

בדיקת סיסי שיליה
לבדיקת הכרומוזומים של העובר, ואבחון מחלה גנטית בעובר. מאפשרת תשובה מהירה יחסית אך כרוכה בסיכון מעט גבוה יותר להפלה. מיועדת בעיקר לנשים להן סיכון גבוה לגלוי בעיה כרומוזומלית בעובר. הבדיקה מתבצעת בבתי חולים ובמרכזי בריאות. על-פי המלצה של רופא גנטיקאי. הבדיקה כלולה בסל. הזכאות תינתן רק למטופלות אשר עברו את התהליך ללא מימון פרטי מלא או חלקי, שלהן או של מי מטעמן (כולל גורם מבטח ושב"ן).

בדיקות הריון בשבוע 14-17: 

סקירת מערכות מוקדמת מורחבת
בדיקת אולטרסאונד לגילוי מוקדם של מומים שונים וקביעה מוקדמת של רמת הסיכון לתסמונת דאון בעובר. נבדקים כל אברי העובר, כולל איברים פנימיים, גפיים ופנים. הבדיקה הנעשית באופן פרטי ובחלק מהמרכזים כוללת בנוסף ומעבר לכל אלו גם הערכת עובר בתלת מימד בצבע ודופלר צבע להערכת זרימת הדם ומבנה כלי הדם במח העובר. הבדיקה כלולה בסל, במימון חלקי פרטי או שתוכלי לבחור לבצע את הבדיקה באופן פרטי לגמרי. אם התוצאה תצביע על סיכון מוגבר למום- תופני לייעוץ גנטי.

בדיקות הריון בשבוע 17: 

תבחין משולש (חלבון עוברי, HCG, אסטריול). או סקר שליש שני: תבחין מרובע (תבחין משולש +אינהיבין).
הבדיקה מבוצעת לקביעת רמת סיכון לתסמונת דאון ו/או מומים חמורים במוח ובתעלת העצבים, בדופן הבטן ואחרים​ . בדיקת התבחין המשולש כלולה בסל, במימון חלקי של האשה ההרה. בדיקת התבחין המרובע אינה כלולה בסל וכדאי לברר בקופ"ח את זכאותך למימון הבדיקה.

בדיקות הריון בשבוע 17-20: 

דיקור מי שפיר
בדיקת הכרומוזומים של העובר ואבחון מחלה גנטית בעובר. אם את מעל גיל 35 קיים סיכון משוקלל של 1:380 לתסמונת דאון ממומן ע"י קופ"ח. מעל סיכון 1:500 ניתן לבצע בבתי חולים בתאום מראש. הבדיקה כלולה בסל בנשים שגילן מעל 35 בתחילת ההריון, או על-פי המלצה של גנטיקאי בכל גיל. הזכאות תינתן רק למטופלות אשר עברו את התהליך ללא מימון פרטי מלא או חלקי, שלהן או של מי מטעמן (כולל גורם מבטח ושב"ן). 

בדיקות הריון בשבוע 22-24: 

בדיקת אולטראסאונד לסקירת מערכות "בסיסית", או בדיקת אולטראסאונד לסקירת מערכות "מקיפה" או "מורחבת".
סקירת מערכות מורחבת, בדיקה דומה לסקירה המוקדמת עם אפשרות בחינה יותר מדויקת של מומים זעירים בעובר ואיתור מומים התפתחותיים, בעיקר במח, כליות ולב אשר לא ניתן היה לראותם בסקירת המערכות המוקדמת. הבדיקה הבסיסית כלולה בסל. ניתן לבצע סקירת מערכות מקיפה יותר, באופן פרטי. יש לברר זכאותך בקופת החולים.

בדיקות הריון בשבוע 24-28

העמסת סוכר 50 גרם (GCT), בדיקה לאיתור סוכרת הריונית (ללא צום).
הבדיקה מתבצעת במעבדה של קופ"ח. אם התוצאה גבוהה מ-140 מ"ג תצטרכי לבצע בדיקת העמסת 100 גרם מלאה בצום עם הפניית רופא. בכל הנוגע לבדיקת ה100 גרם,
עצה קטנה מאיתנו: הביאי איתך בבוקר בקבוק מים קרים קטן ולימון לתוכם תשפוך האחות את הסוכר. הטעם הוא כשל לימונדה מאוד מאוד מתוקה. לא נעים אבל נסבל.

בדיקות הריון בשבוע 27-36:

חיסון נגד שעלת.
מדובר בהמלצה בלבד של משרד הבריאות לכל אשה בסוף ההריון. החיסון אמור לאפשר לאשה ההרה לפתח נוגדנים ברמה גבוהה למחלה, ולהעבירם דרך השליה לעובר, זאת על מנת להגן על התינוק לאחר הלידה ועד שיוכל יוכל לקבל את החיסון בעצמו. 

בדיקות הריון בשבוע 28: 

נוגדנים לסוג דם. נוגדני Rh יבדקו רק לנשים עם Rh שלילי. חיסון Anti-D ינתן לאישה הרה שיש לה Rh שלילי ומטרתו למנוע את היווצרות הנוגדנים כנגד Rh בכל הריון שבו יש אי־התאמה בין סוג הדם של האם (-Rh) לסוג הדם של העוברי (+Rh).  - Rh.

בדיקות הריון בשבוע 30-33: 

אולטרסאונד טרימסטר שלישי- להערכת משקל העובר ומצב השליה, מעקב גדילה תקינה של העובר.
הבדיקה מתבצעת במכונים של קופות החולים ובמרפאות של חלק מרופאי הנשים. ניתן לבצע בדיקה רחבה יותר, כולל הערכת מומים מאוחרים בחדרי המוח ובכליות ואולטרסאונד בתלת מימד של פני העובר במכון US באופן פרטי.

בדיקות הריון בשבוע 35-37:

בדיקת GBS 

(לא כל הרופאים מפנים לבדיקה זו והיא איננה שגרתית) המרכז למניעת מחלות בארה"ב CDC ממליץ לבצע בדיקה שגרתית לגילוי GBS לכל אשה בהריון. בדיקה זו מתבצעת בין שבוע 35 ל-37 להריון.

בדיקות הריון בשבוע +40: 

לאחר תאריך הלידה המשוער יתבצע מעקב על-ידי רופא כולל בדיקת אולטראסאונד ומוניטור עוברי בכל יומיים שלושה.


האמור לעיל אינו מהווה המלצה או עצה רפואית ו/או חוות דעת רפואית מקצועית. התכנים המופעים באתר נועדו להרחבת הידע האישי של המשתמשים ואין לראות בהם תחליף להתייעצות עם רופא מומחה. בכל מקרה יש לפנות לקבלת חוות דעת של רופא מוסמך לפני קבלת טיפול.

קראו עוד

למה כדאי לכם להצטרף למועדון מטרנה?

תוכן רלוונטי
חפש

עדיין לא מצאתם את מה שאתם מחפשים?

נסו את מנוע השאלות החכם שלנו. תמיד יש לנו משהו בשבילכם